J. Gutsul yra kaltinamoji baudžiamojoje byloje, kuri teisme nagrinėjama nuo 2024 m. balandžio mėn. Ji kaltinama, kad 2019-2022 m. dirbdama sekretore prorusiškoje partijoje „Šor“, iš Rusijos į Moldovą vežė pinigus, kurie buvo naudojami partijos veiklai finansuoti.
2023 m. atėjusi į valdžią Gagaūzijoje, ji kelis kartus vyko į Maskvą ir yra toje pačioje Maskvoje sukurtos Moldovos opozicijos prorusiškos asociacijos „Pergalė“ narė. JAV ir ES jai taip pat buvo įvestos sankcijos.
Po sulaikymo Kišiniove, iš kurio ji turėjo išskristi į Turkiją, ji per savo advokatus paskelbė kreipimąsi į V. Putiną, kuriame „gagaūzų tautos vardu“ ragino panaudoti „visą diplomatinių, politinių ir teisinių mechanizmų arsenalą, kad būtų daromas spaudimas Moldovos valdžios institucijoms“ nedelsiant „nutraukti politines represijas“ ir ją paleisti.
Panašų kreipimąsi ji pateikė ir Turkijos prezidentui R. T. Erdoganui.
Gagaūzija – rusakalbiai tiurkai, norintys gyventi su Rusija
Pietryčių Moldovoje, prie sienos su Ukraina esančiame regione, kurio plotas – kiek daugiau nei 1 800 kvadratinių kilometrų, gyvena etniniai tiurkai, kurie XIX amžiuje priėmė ortodoksų tikėjimą ir tarpusavyje kalba rusiškai.
Gagaūzija 1994 metais atsisakė planų atsiskirti nuo Moldovos su sąlyga, kad šalis nesusijungs su kaimynine Rumunija.
2013-aisiais vietos valdžia organizavo prieštaringai vertinamą referendumą, kuriame Gagaūzijos gyventojų buvo klausiama, ar jie nori prisijungti prie Muitų sąjungos su Rusija, ar pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.
Daugiau nei 98 proc. balsavusiųjų pasisakė už glaudesnius ryšius su Rusija ir pasakė „ne“ ES.
Tokie plebiscito rezultatai akivaizdžiai prieštarauja kursui, kurį pasirinko Moldova. Šalis 2013 metų lapkritį sutarė su ES dėl asociacijos sutarties.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!