Įmonės „NSO Group“ programa „Pegasus“ buvo naudojama šnipinėjant partijos oponentų mobiliuosius įrenginius. Naujausi duomenys rodo, kad ji taip pat buvo naudojama ir kai kuriems svarbiausiems dešiniosios partijos nariams pasiklausyti.
Ši informacija, kurią 2021 metais pirmą kartą paskelbė naujienų agentūra AP, sukrėtė Lenkiją ir dar labiau padidino Europos Sąjungos susirūpinimą, kad PiS vyriausybė nesivadovavo teisinės valstybės principu.
2006–2007 metais J. Kaczynskis buvo ministras pirmininkas, tačiau ir pasitraukęs iš pareigų toliau vaidino svarbų vaidmenį Lenkijos politikoje, ypač kai jo vadovaujama partija vėl valdė 2015–2023 metais.
Tuo laikotarpiu, kai buvo naudojama ši šnipinėjimo programa, jis buvo laikomas įtakingiausiu Lenkijos politiku ir ėjo įvairias pareigas, įskaitant ministro pirmininko pavaduotojo saugumo klausimais postą.
2022 metų sausį J. Kaczynskis patvirtino, kad šalis pirko pažangią šnipinėjimo programinę įrangą iš Izraelio sekimo programinės įrangos gamintojos, tačiau neigė, kad ji buvo naudojama jo politiniams oponentams sekti.
Opozicijos lyderis tvirtina neturįs ką pasakyti tyrimo komisijai ir pabrėžė, kad daugelis šalių naudoja šnipinėjimo programas kovai su nusikalstamumu.
Dabartinis ministras pirmininkas Donaldas Tuskas teigė, kad ankstesnė vyriausybė neteisėtai naudojosi programa „Pegasus“ ir turėjo „labai ilgą“ taikinių sąrašą.
Prasidėjus posėdžiui, teisės mokslų daktaro laipsnį turintis J. Kaczynskis teigė, kad jis neturėtų duoti parodymų, sakydamas, kad apie tai, kaip buvo naudojama šnipinėjimo programinė įranga „Pegasus“, žino tik labai nedaug, tačiau tai, ką jis žino, yra įslaptinta ir neturėtų būti atskleista viešame posėdyje.
J. Kaczynskis atsisakė pakartoti liudytojo priesaikos dalį, kurioje žadėjo „sakyti visą tiesą“, todėl komitetas užtruko svarstydamas, ar jis teisėtai davė priesaiką.
„Pegasus“ suteikia operatoriams visišką prieigą prie mobiliojo įrenginio ir leidžia išgauti slaptažodžius, nuotraukas, žinutes, kontaktus ir naršymo istoriją, taip pat įjungti mikrofoną ir kamerą, kad būtų galima klausytis pokalbių realiuoju laiku.
Gruodį PiS po rinkimų neteko valdžios, o naujasis parlamentas, kuriame dominuoja proeuropietiška laikoma koalicija, įsteigė specialią komisiją, kuriai pavesta ištirti, kaip ankstesnė vyriausybė naudojo šnipinėjimo programas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!