Anot „The Independent“ pateikiamos informacijos, Rusijos šnipai pavogė vakcinos gamybos schemą ir panaudojo ją kuriant savo pačių vakciną „Sputnik V“.
„The Sun“ skelbiama, kad JK vadovybė tariamai buvo perspėta apie šį incidentą, o šalies saugumo tarnybos turi „tvirtų įrodymų“.
Šių metų spalio mėnesį nuo plaučių vėžio miręs 53-ejų saugumo ministras Jamesas Brokenshire’as praėjusiais metais minėjo, kad yra „daugiau nei 95 proc. įsitikinęs, jog Rusijos finansuojami programišiai nusitaikė į Jungtinės Karalystės, JAV ir Kanados vaistų gamybos bendroves.
JK vidaus reikalų (angl. Home Office) ministras Damianas Hindsas pirmadienį atsisakė patvirtinti paskutinių naujienų, tačiau pripažino, kad kibernetiniai išpuoliai darosi vis labiau sofistikuoti.
„Mes gyvename pasaulyje, kuriame, bijau, yra yra valstybės veikla, kuria siekiama užsiimti pramoniniu šnipinėjimu ir ekonominiu šnipinėjimu, kuriame yra kibernetiniai išpuoliai ir t.t.“, – pasakojo jis LBC.
„Aš nekomentuosiu šio konkretaus atveju, apie kurį užsiminėte, nes tai detalizuoti nebūtų teisinga, bet būtų teisinga pasakyti, kad mes susiduriame su tokio pobūdžio pavojais, kurie yra kitokie, kurie yra labiau sofistikuoti, kurie yra labiau stiprėjantys negu kada nors anksčiau“, – aiškino politikas.
Rusijos politikos ekspertas, parlamentaras Bobas Seely „The Sun“ aiškino, kad Didžioji Britanija turi „surimtėti Rusijos ir Kinijos šnipinėjimo klausimu“.
„Ar tai būtų šių autoritarinio ir totalitarinio režimų „AstraZeneca“ schemų vagystė, ar energetinis šantažas, mes turime juos paprotinti“, – cituojamas jis.
Rusija į dar praėjusiais metais išsakytus kaltinimus dėl britų vakcinos kūrimo schemos vagystės atsakė, kad „pačių vakcina buvo pakankamai pralenkusi konkurentus, kad būtų poreikis kažką vogti“.
Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas tuomet pastebėjo: „Britai sako, kad yra beveik tikri, 95 proc. tikri, jie sako. Kodėl ne 96 proc.? Arba 94 proc.? Panašu, kad jų saugumo tarnybos turi labai savotiškas skaičiavimo sistemas“.
Pranešama, kad dėl Oksfordo universiteto ir „AstraZeneca“ vakcinos formulės vagystės buvo kaltinti ir Šiaurės Korėjos programišiai.
Programišiai, apsimetę darbuotojų ieškančiais darbdaviais „LinkedIn“ ir „WhatsApp“ tinkluose, susisiekė su „AstraZeneca“ darbuotojais, siūlydami jiems melagingus darbo pasiūlymus, rašoma „Reuters“.
Susidomėjusiems buvo siunčiami dokumentai „susipažinti“, kuriuose buvo įrašytas kenkėjiškas kodas, leidžiantis užvaldyti asmens kompiuterį..
Teigiama, kad bent jau šis bandymas išgauti slaptos informacijos nepavyko.