Per 2009 metų Kopenhagos klimato konferenciją turtingosios valstybės pažadėjo nuo 2020-ųjų skurdesnėms šalims skirti 100 mlrd. dolerių (85 mlrd. eurų) metinį finansavimą, kad jos galėtų kovoti su klimato kaitos padariniais.
Tačiau Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) pažangą šiuo klausimų pavadino „nuviliančia“: užpernai besivystančios šalys gavo tik 79,6 mlrd. dolerių (68 mlrd. eurų).
„Manau, kad viską padaryti šią savaitę bus sudėtinga“, – žurnalistams sakė B. Johnsonas, sekmadienį atvykęs į Niujorką dalyvauti JT Generalinės Asamblėjos (JTGA) sesijoje, pranešė naujienų agentūra PA.
Pasak premjero, tikimybę, kad tai pavyks padaryti iki lapkritį Glazge vyksiančio COP26 klimato viršūnių susitikimo klimato klausimais, yra „šeši iš dešimties“.
„Bus sunku, bet žmonės turi suprasti, kad pasauliui tai labai svarbu“, – pabrėžė jis.
Britų lyderis pridūrė, kad Kinija, išmetanti daugiausiai pasaulyje anglies dvideginio, rodo „realius pažangos požymius“, nors COP26 pirmininkas Alokas Sharma sekmadienį informavo, jog kinų prezidentas Xi Dzinpingas dar nepatvirtino savo dalyvavimo konferencijoje.
Pirmadienį vyksiantį vadovų susitikimą kartu su B. Johnsonu šaukia JT generalinis sekretorius Antonio Guterresas.
„Mums liko nedaug laiko. Pasaulio lyderiai turi įvykdyti savo įsipareigojimus klimato srityje prieš COP26“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė B. Johnsonas.
JT klimato fondas yra pagrindinė Paryžiaus susitarimo priemone. Šiuo paktu siekiama užtikrinti, kad pasaulio klimatas atšiltų „gerokai mažiau“ nei 2 Celsijaus laipsniais, taip pat stengtis mažinti šią ribą iki 1,5 laipsnio, jeigu tai apskritai įmanoma.
Sutarties autoriai ragina kasmet skirti milijardus dolerių neturtingoms šalims, kurios jau dabar grumiasi su potvyniais, karščio bangomis, kylančiu vandens lygiu jūrose ir audromis, šiems reiškiniams intensyvėjant dėl klimato kaitos.
B. Johnsonas ne tik dalyvaus JTGA sesijoje, bet ir apsilankys Baltuosiuose rūmuose. Vizitas bus surengtas praėjus kelioms dienoms nuo paskelbimo apie naują JAV, Australijos ir Didžiosios Britanijos saugumo paktą, sukėlusį rimtus nesutarimus su šių valstybių sąjungininke Prancūzija.
Jis taip pat susitiks su Brazilijos prezidentu Jairu Bolsonaro, žinomu dėl savo skeptiško požiūrio į klimato kaitą, taip pat su bendrovės „Amazon“ įkūrėju Jeffu Bezosu.
Paklaustas, ar jis aiškinsis su J. Bezosu, kiek „Amazon“ moka mokesčių Jungtinėje Karalystėje bei koks yra bendrovės požiūris į darbuotojų teises, B. Johnsonas atsakė „tikrai taip“.
„Tačiau taip pat pasveikinsiu jį dėl didžiulės miškų iniciatyvos. Jis skiria labai daug lėšų medžių sodinimui visame pasaulyje“, – sakė britų vyriausybės vadovas.