Vidiniai Kyjivo situacijos mūšio lauke vertinimai darosi vis niūresni, nes Ukrainos pajėgos stengiasi sulaikyti Rusijos atakas ir riboja sviedinių, kuriuos gali iššauti, skaičių.
Ukrainos kariuomenės vyriausiasis vadas Oleksandras Syrskis ketvirtadienį sakė, kad fronto vadų klaidos pagilino Ukrainos gynybos problemas aplink Avdijivką, kurią šį mėnesį užėmė Rusijos pajėgos. Dėl to O. Syrskis sakė atsiuntęs daugiau karių ir amunicijos, kad sustiprintų Ukrainos pozicijas.
Pesimizmas auga
Pesimizmas tarp Ukrainos ir jos sąjungininkių stiprėja jau kelias savaites, mat Rusijos pajėgos perėmė iniciatyvą fronto linijoje, kol gyvybiškai svarbi pagalba užstrigo JAV Kongrese.
Avdijivkos ir kelių netoliese esančių kaimų praradimas kursto nuogąstavimus, kad Kyjivo gynyba gali neatlaikyti.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas neatsisakė savo pradinio tikslo užgrobti didžiuosius miestus, įskaitant sostinę Kyjivą ir Odesą, „Bloomberg“ kalbėjo šaltinis, susipažinęs su Ukrainos žvalgybos vertinimais.
Jeigu Rusijos pajėgos pasiektų Odesą, Kremlius galėtų uždaryti svarbius Ukrainos grūdų eksporto kelius per Juodąją jūrą ir atverti prieigą prie Moldovos, kur atsiskyręs Padniestrės regionas trečiadienį kreipėsi į Maskvą prašydamas „politinės paramos“.
Ukrainos vadovybei artimas šaltinis leidiniui sakė, kad, priklausomai nuo dabartinių rezultatų, Rusija spręs, ar tęsti lėtą pažangą, ar kaupti išteklius didesniam smūgiui šią vasarą, kuris galėtų pralaužti Ukrainos linijas.
V. Putinas ketvirtadienį kreipdamasis į Federalinę asamblėją pakartojo, kad vis dar planuoja siekti karo pradžioje užsibrėžtų tikslų.
Zelenskis: amunicijos trūkumas daro įtaką situacijai fronte
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pareiškė, kad amunicijos trūkumas daro įtaką situacijai mūšio lauke ir perspėjo, kad Rusija planuoja naują puolimą pavasarį arba vasaros pradžioje.
„Mums bus sunku ateinančiais mėnesiais, nes Jungtinėse Amerikos Valstijose yra svyravimų“, – sakė V. Zelenskis.
Ukrainos pajėgoms beviltiškai ieškant daugiau amunicijos, kai kurios sąjungininkės, vadovaujamos Čekijos, svarsto galimybę nupirkti apie 800 000 artilerijos sviedinių iš ES nepriklausančių šalių, kad galėtų juos atiduoti Ukrainai.
Naujas puolimas – iššūkis Kremliui
Didelis puolimas vis dar būtų iššūkis Kremliui po dvejus metus trukusio karo, kuris nusekino pajėgas. Rusijos pastangos užimti Kyjivą, Charkivą ir persikelti į Odesą pirmosiomis karo savaitėmis įspūdingai žlugo.
Nepaisant Ukrainos jaučiamo amunicijos trūkumo, Rusijai prireiktų ne tik kur kas daugiau kareivių, bet ir sunkiųjų tankų bei transporto priemonių puolimui pradėti, vasario 17 d. interviu sakė NATO karinio komiteto pirmininkas admirolas Robas Baueris ir pažymėjo, kad šiose srityse Rusijos gamyba pakankamai greitai išaugo.
V. Putinas „turi daugiau artilerijos, jis turi galimybę kas mėnesį pagaminti tam tikrą kiekį raketų, kurias naudoja, tačiau jiems nepasisekė, pavyzdžiui, pasiekti spartesnės tankų ir šarvuočių gamybos“, – sakė R. Baueris.
Jis atkreipė dėmesį ir į naujausius Ukrainos pasiekimus, kad, nepaisant Avdijivkos praradimo, mūšio lauke vienam žuvusiam Ukrainos kariui tenka septyni žuvę rusų kariai.
„Santykis vienas prieš septynis reiškia, kad jam reikės daug jėgų, kad nugalėtų ukrainiečius“, – sakė R. Baueris.
Šiuo metu Ukrainos strategija yra stengtis kiek įmanoma išlaikyti fronto liniją iki antrosios metų pusės, kai ji gali gauti naikintuvus F-16 ir tikisi, kad vakarietiškos amunicijos gamyba bus padidinta – tai leistų Kyjivui planuoti kitą galimą kontrpuolimą 2025 metais, rašo „Bloomberg“.