Šis sprendimas palengvina padėtį tiems, kurių vienerių metų trukmės leidimas pasilikti JAV turėjo netrukus baigtis.
Jungtinių Valstijų Krašto saugumo departamento teigimu, šis pratęsimas skirtas tam tikriems Ukrainos piliečiams ir jų artimiausiems šeimos nariams, į JAV įleistiems prieš pradedant vykdyti programą „Uniting for Ukraine“.
Pagal šią programą atvykę asmenys daugeliu atvejų gaudavo dvejų metų trukmės humanitarinį leidimą apsistoti, o atvykusiesiems prieš tai paprastai būdavo suteikiami tik vieneri metai. Už žmonių perkėlimą atsakingos agentūros apskaičiavo, kad pastarajai grupei priklauso apie 20 tūkst. ukrainiečių.
JAV vyriausybė, norėdama įsileisti tūkstančius nuo karo bėgančių žmonių, taikė humanitarinės apsaugos programą. Ji yra būdas leisti užsienio piliečiams, kurie priešingu atveju būtų neįleidžiami, atvykti į šalį dėl neatidėliotinos humanitarinės priežasties. Tačiau paprastai leidimas suteikiamas ribotam laikui, pavyzdžiui, metams ar dvejiems, ir turi būti pratęstas, kad atvykėliai galėtų pasilikti ilgiau.
Pastaraisiais metais humanitarinė apsauga naudojama kaip greita priemonė siekiant spręsti daugybės pasaulinių krizių, kilusių tuo metu, kai buvo atkūrinėjama ankstesnės administracijos išardyta JAV pabėgėlių sistema, padarinius.
Daugybės grupių, įskaitant dešimtis tūkstančių afganistaniečių, leidimas pasilikti Jungtinėse Valstijose baigsis artimiausiais mėnesiais.
Tai kelia didelį nerimą tūkstančiams žmonių, kurie pabėgo nuo karo savo tėvynėje ir nežino, ar pasibaigus jų humanitarinio leidimo statuso galiojimo laikui nebus priversti palikti JAV. Nerimauja ir juos įdarbinusios įmonės, turinčios įsitikinti, ar jų darbuotojai turi tinkamą leidimą likti šalyje.
Tiek karas Ukrainoje, tiek imigracija yra opios temos respublikonų politikams, kurie nėra entuziastingai nusiteikę dėl tolesnės pagalbos savo laisvę ginančiai Rytų Europos valstybei ir kaltina J. Bideno administraciją dėl nepakankamų pastangų kontroliuojant migraciją prie pietinės JAV sienos su Meksika.
Tačiau net ir tokioje politinėje aplinkoje nėra plačiai stengiamasi priversti ukrainiečių grįžti į tėvynę – tai atspindi visuotinį požiūrį, jog ten jiems vis dar pernelyg pavojinga.
Nacionalinio saugumo departamentas teigė, kad pranešime konkrečiai kalbama apie ukrainiečius, kurie į JAV atvyko tarp 2022-ųjų vasario 24-osios ir balandžio 25-osios pagal humanitarinės apsaugos statusą. Jiems nereikia pateikti jokių dokumentų vyriausybei, kad gautų leidimo pratęsimą.
Per ateinančias keturias savaites departamentas peržiūrės šiai kategorijai priskiriamų asmenų bylas, kad patikrintų, ar jie gali gauti pratęsimą, pradedant nuo tų, kurie į JAV atvyko anksčiausiai.
Daugybė organizacijų, dirbančių su žmonėmis, atvykusiais į Jungtines Valstijas po to, kai priverstinai paliko savo šalis, pasisakė už tai, kad šis terminas būtų pratęstas.
Liuteronų imigracijos ir pabėgėlių tarnybos vadovė Krisha O’Mara Vignarajah savo pareiškime teigė, kad pratęsimas tūkstančiams nerimaujančių ukrainiečių suteiks palengvėjimą.
„Šiai anksčiausiai atvykusiai ukrainiečių grupei tolesnė teisė gyventi, dirbti ir gauti perkėlimo pagalbą JAV yra ypatingos svarbos jų gerovei“, – sakė ji.
Organizacija taip pat paragino Baltųjų rūmų administraciją ateityje tokius žingsnius atlikti kaip įmanoma anksčiau ir pažymėjo, kad daugybės afganistaniečių, atvykusių į šalį pagal humanitarinį leidimą, apsaugos priemonės nustos galioti šią vasarą.