Baltieji rūmai pareiškė, kad komercinė šnipinėjimo programinė įranga kelia aiškią žvalgybos grėsmę Jungtinėms Valstijoms ir buvo aptikta 50-ties užsienyje dirbančių JAV pareigūnų telefonuose.
Be to, nemažai užsienio šalių vyriausybių ją naudojo „siekdamos palengvinti represijas ir sudaryti sąlygas žmogaus teisių pažeidimams“.
„Šiomis galingomis sekimo priemonėmis naudojasi ne tik autoritariniai režimai“, – sakoma Baltųjų rūmų pareiškime.
Taip pat atskleista, kad demokratinių vyriausybių „sistemų veikėjai naudojo komercinę šnipinėjimo programinę įrangą savo piliečiams sekti be tinkamo teisinio leidimo, apsaugos priemonių ir priežiūros“, priduriama jame.
J. Bideno įsakymas nėra visiškas komercinės šnipinėjimo programinės įrangos draudimas, tačiau jis būtų taikomas visoms programoms, kurios laikomos keliančiomis grėsmę JAV saugumui arba kuriomis kitos vyriausybės politiškai piktnaudžiauja.
Jis taip pat neapribojo šnipinėjimo programų, kurias sukūrė pačių JAV vyriausybinės agentūros, pavyzdžiui, CŽV ar Nacionalinė saugumo agentūra – pagrindinė elektroninės žvalgybos institucija.
Pasak J. Bideno administracijos aukšto rango pareigūno, grėsmingiausia programinė įranga gali išgauti visus duomenis iš įrenginių, kuriuos galima valdyti ir kontroliuoti nuotoliniu būdu.
Pernai administracija įspėjo, kad planuoja griežtai apriboti privačiai sukurtą stebėjimo programinę įrangą po to, kai paaiškėjo daugybė atvejų, kai ji buvo naudojama politiniais tikslais daugelyje pasaulio šalių.
Pranešime, paskelbtame pirmadienį, nenurodyti konkretūs pavadinimai, tačiau JAV vyriausybė jau ėmėsi veiksmų, kad užkirstų kelią kelioms grėsmę keliančioms programoms ir bendrovėms.
Lapkričio mėnesį Prekybos departamentas į „juodąjį“ sąrašą įtraukė keturis šnipinėjimo programų kūrėjus: Izraelio įmones „NRO Group“ ir „Candiru“, Rusijos „Positive Technologies“ ir Singapūro „Computer Security Initiative Consultancy“.
„NRO Group“ sukurtą „Pegasus“ naudojo Meksikos, Lenkijos, Ispanijos, Vengrijos, Bahreino, Indijos ir kitų šalių vyriausybės ir kiti subjektai.