Nuo karo pradžios praėjus daugiau nei 300 dienų, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį lankosi JAV, kur susitiko su JAV prezidentu J. Bidenu.
Po abiejų lyderių susitikimo už uždarų durų, vėliau trečiadienį buvo surengta spaudos konferencija.
Bidenas: „Jūs niekada neliksite vieni“
Spaudos konferencijos pradžioje J. Bidenas gyrė ukrainiečius už drąsą ginantis nuo Rusijos ir pabrėžė, kad JAV nuo pat karo pradžios rėmė Ukrainą.
„Nuo pat pradžių Jungtinės Valstijos telkė partnerius ir sąjungininkus visame pasaulyje, kad jie tvirtai palaikytų Ukrainą <...> Daugiau kaip 50 valstybių skyrė daugiau kaip 2 000 tankų ir kitų transporto priemonių“, – pabrėžė J. Bidenas.
„Jūs niekada neliksite vieni“, – teigė prezidentas.
„Ukrainos kova yra dalis kažko daug didesnio“, – kalbėjo jis.
„Ukraina pasipriešino visiems Rusijos lūkesčiams“, – tęsė jis.
Jis taip pat pridūrė, kad Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas šiuo metu „neketina nutraukti šio žiauraus karo“.
J. Bideno teigimu, V. Putinas norėjo sugriauti NATO, Vakarus, tačiau tai jam nepavyko.
„Neišprovokuotas, neteisingas, plataus masto puolimas prieš Ukrainos žmones tęsiasi jau 300 dienų. Jau 300 dienų Ukrainos žmonės rodo Rusijai ir visam pasauliui savo tvirtą prigimtį ir nepalaužiamą pasitikėjimą kovoje už savo šalį“, – pareiškė J. Bidenas.
Zelenskis: „Patriot“ sistema yra labai svarbus žingsnis
Ukrainos prezidentas V. Zelenskis spaudos konferencijoje padėkojo JAV už skiriamą „Patriot“ sistemą ir pavadino tai „labai svarbiu žingsniu“, kuris gerokai sustiprins Ukrainos priešlėktuvinę gynybą“.
„Patriot“ yra laikoma viena pažangiausių JAV priešlėktuvinės gynybos sistemų.
Anot jo, Ukraina aiškiai žino, kaip artimiausiais mėnesiais bus stiprinami jos gynybos pajėgumai, tačiau sakė negalįs pateikti detalių.
V. Zelenskis pridūrė, kad, nepaisant pokyčių JAV Kongrese, jis yra įsitikinęs, jog Ukraina ir toliau sulauks abiejų partijų paramos.
„Labai noriu laimėti kartu. Labai ačiū. Atsiprašau, ne noriu, o esu tikras“, – pareiškė jis.
„Mums visiems taika yra teisinga skirtingai. Kas man, kaip Prezidentui, yra teisinga taika? Jokių kompromisų dėl mūsų žemės, mūsų suvereniteto, teritorinio vientisumo. Tai svarbiausia. Ir kompensacija už visą Rusijos agresijos padarytą žalą“, – atsakė V. Zelenskis, paprašytas paaiškinti prezidentų susitikimo metu keliskart nuskambėjusią frazę apie „teisingos taikos“ siekį.
Zelenskis atvyko į Vašingtoną, užsitikrino naują JAV karinę pagalbą
Pirmą kartą nuo Rusijos invazijos pradžios į užsienį išvykęs Ukrainos prezidentas V. Zelenskis trečiadienį atvyko į Vašingtoną.
Ukrainiečių lyderį prie Baltųjų rūmų pasitiko JAV prezidentas J. Bidenas su žmona Jill.
„Ketiname toliau stiprinti Ukrainos gebėjimą gintis, visų pirma oro gynybą“, – pareiškė J. Bidenas V. Zelenskiui, jiems susėdus prie židinio Ovaliniame kabinete.
Prezidentas Vladimiras Putinas „mėgina panaudoti žiemą kaip ginklą, bet ukrainiečiai ir toliau įkvepia pasaulį“, sakė J. Bidenas.
„Sakau tai nuoširdžiai – įkvepia ne tik mus, bet ir visą pasaulį, savo drąsa ir tuo, kaip jie nusprendė priešintis ir patys spręsti savo ateitį“, – pažymėjo JAV prezidentas.
Vėliau V. Zelenskis sakys kalbą Kongrese, kuris baigia rengti naują 45 mlrd. JAV dolerių (42,3 mlrd. eurų) vertės pagalbos naujiems metams besirengiančiai Ukrainai paketą.
„Didelė parama“
Baltuosiuose rūmuose V. Zelenskis padėkojo J. Bidenui už jo „didelę paramą ir lyderystę visoje Europoje“.
„Manau, labai sunku suprasti, ką tai reiškia, kai mes sakome, kad esame dėkingi, bet reikia tikrai tai pajusti“, – pareiškė V. Zelenskis anglų kalba.
Į Jungtines Valstijas jis nuvyko po rizikingo apsilankymo fronto linijoje Bachmute, kur vyksta įnirtingi mūšiai tarp Ukrainos gynėjų ir įsiveržusių Rusijos pajėgų.
V. Zelenskis J. Bidenui įteikė apdovanojimą, kurį, anot jo, jam perdavė „tikras didvyris“ – vienas kapitonas, paskirtas eksploatuoti vieną iš raketinės artilerijos sistemų HIMARS, kurios padėjo Kyjivui pakeisti jėgų balansą šiame konflikte.
„Jis yra labai drąsus ir jis pasakė, perduokite tai labai drąsiam prezidentui“, – sakė V. Zelenskis.
Įstatymų leidėjai Ukrainos lyderio kelionę į Vašingtoną jau palygino su Winstono Churchillio pasirodymu Kapitolijuje Kalėdų laikotarpiu 1941 metais, praėjus kelioms dienoms po Japonijos atakos prieš amerikiečių karinio laivyno bazę Perl Harbore, kuri paskatino Jungtines Valstijas įsitraukti į Antrąjį pasaulinį karą.
„Man ypač skaudu būti čia tuo metu, kai į Kongresą karo metu kreipiasi dar vienas didvyriškas lyderis ir kai ant kortos pastatyta pati demokratija“, – pareiškė Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi, tvirta Ukrainos rėmėja.
Nauja raketų gynyba
V. Zelenskiui atvykus į Vašingtoną, Jungtinės Valstijos paskelbė apie dar vieną 1,85 mlrd. JAV dolerių (1,74 mlrd. eurų) vertės pagalbos Ukrainai paketą iš biudžete anksčiau numatytų lėšų. Į šį paketą pirmą kartą įtraukta pažangios oro gynybos sistemos „Patriot“ baterija, gebanti numušti sparnuotąsias raketas ir trumpojo nuotolio balistines raketas.
Ukrainos oro gynybos sistemos atlieka itin svarbų vaidmenį ginant šalį nuo Rusijos smūgių ir neleidžiant Maskvos pajėgoms įgyti oro erdvės kontrolės.
Tačiau ne vieną pralaimėjimą mūšio lauke patyrusi Rusija pradėjo sistemingai taikytis į svarbią Ukrainos infrastruktūrą ir savo smūgiais jau sutrikdė elektros, vandens bei šilumos tiekimą milijonams žmonių.
„Mes ir toliau remsime Ukrainą tiek, kiek reikės, kad Kyjivas galėtų toliau gintis ir, kai ateis laikas, prie derybų stalo turėtų tvirčiausias įmanomas pozicijas“, – pažymėjo JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pranešime, kuriame paskelbė apie naują pagalbą.
Ukrainos lyderio vizitas į Vašingtoną buvo suplanuotas tyliai: iš pradžių J. Bidenas ir V. Zelenskis gruodžio 11-ąją pasikalbėjo telefonu, po to prieš savaitę buvo atsiųstas oficialus kvietimas, o sekmadienį vizitas buvo patvirtintas, pareiškė JAV pareigūnai.
Į Vašingtoną jis atskrido oficialiu JAV vyriausybės lėktuvu ir skrydžių sekimo svetainėse matyti, kad orlaivis atskrido iš Žešovo – netoli sienos su Ukraina esančio Lenkijos miesto, kuris yra tapęs Vakarų Ukrainai siunčiamos paramos centru.
Ukraina Jungtinėse Valstijose yra plačiai palaikoma, tačiau yra ir ją kritikuojančiųjų, pavyzdžiui, keli kraštutinių dešiniųjų pažiūrų respublikonai, kurie arba nepritaria pagalbai, arba reiškia simpatiją V. Putinui.