„Sprendimas buvo priimtas po kelių mėnesių vidinių debatų dėl to, ar tiekti ginčytiną amuniciją, kurią draudžia daugelis pasaulio šalių. Kasetinės bombos sprogsta ore virš taikinio, paleisdamos nuo dešimčių iki šimtų mažesnių sprogmenų didelėje teritorijoje“, – skelbiama „The Washington Post“.
Šie sprogmenys, kurie aplinkoje paskleidžia daugybę daug mažesnių sprogmenų, Rusijos ir Ukrainos pajėgos kare jau buvo naudojami.
Pareigūnai ketvirtadienį teigė, kad galutinis sprendimas dar nepriimtas, o Pentagono atstovas Patas Ryderis ketvirtadienį sakė, kad potencialiai į paketą įtraukta kasetinė amunicija yra naujesni modeliai, pasižymintys nedideliu nesprogusių bombų kiekiu – mažesniųjų sprogmenų, kurie iš karto nesprogsta, procentine dalimi.
„Į mūsų svarstomus pasirinkimus nebūtų įtraukti senesni variantai, kurių nesprogusių bombų rodikliai yra didesni nei 2,35 procento“, – teigė jis.
Tuo metu Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas tviteryje pranešė, kad telefonu kalbėjosi su JAV Pentagono vadovu Lloydu Austinu.
Jo teigimu, buvo kalbėtasi apie naujus projektus, susijusius su įvairių rūšių šaudmenų tiekimu.
„Laukite gerų naujienų“, – rašė O. Reznikovas.
„Šios bombos yra efektyvios, jos leistų mums kompensuoti skirtumą (lyginant su Rusijos panaudojamu amunicijos kiekiu, – red. past.). Rusai naudoja jas prieš mus, todėl mūsų savigynos tikslais mes turime pilną teisę panaudoti tokią pačią amuniciją. Ir tai tik ten, kur laukai, nes labai svarbu nepataikyti į taikius gyventojus. Mes nenaudosime jų deokupuojant miestus“, – WP cituojamas Ukrainos gynybos ministras O. Reznikovas.
Tačiau žmogaus teisių gynimo grupės šį planą pasmerkė, teigdamos, kad pasklidę sprogmenys gali nesprogti ir toje vietoje likti daugelį metų, keldami grėsmę civiliams gyventojams.
„Rusijos ir Ukrainos naudojami kasetiniai šaudmenys kenkia civiliams gyventojams dabar ir paliks bombų likučius, kurie kenks dar daugelį metų“, – teigiama ketvirtadienį paskelbtoje naujoje organizacijos „Human Rights Watch“ ataskaitoje.
„Abi pusės turėtų nedelsdamos nutraukti kasetinių šaudmenų naudojimą ir nesiekti įsigyti daugiau šių beatodairiškų ginklų. JAV neturėtų perduoti kasetinių šaudmenų Ukrainai“, – sakoma joje.