Abu politikai sutiko, kad reikia siekti „diplomatijos ir atgrasymo“, praneša Baltieji rūmai.
„Abu lyderiai sutarė, kad svarbu toliau siekti diplomatijos ir atgrasymo, reaguojant į Rusijos kariuomenės telkimą prie Ukrainos sienų“, – pranešama po maždaug 50 minučių trukusio pokalbio.
Vakarams vis labiau nerimaujant, kad Rusija rengiasi įsiveržti į Ukrainą, Baltieji rūmai pridūrė, kad J. Bidenas „aiškiai pareiškė, jog JAV kartu su sąjungininkėmis ir partnerėmis greitai ir ryžtingai reaguos į bet kokią tolesnę Rusijos agresiją prieš Ukrainą.“
Gausėjant įspėjimų, kad Rusijos invazija į Ukrainą gali įvykti bet kurią dieną, Pentagonas sekmadienį pareiškė, kad naujausi JAV ir Rusijos aukščiausio lygio kontaktai nesuteikia „jokio pagrindo optimizmui“.
Po J. Bideno ir V. Putino pokalbio nėra „jokio pagrindo optimizmui“
Pentagono atstovas spaudai Johnas Kirby anksčiau sekmadienį pateikė niūrų šeštadienį įvykusio valandos trukmės JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino pokalbio telefonu įvertinimą.
„Tai tikrai nėra ženklas, kad reikalai juda tinkama linkme. Tai tikrai nėra ženklas, kad V. Putinas pasirengęs deeskalacijai. Ir tai tikrai nėra ženklas, kad jis gali pasirinkti diplomatinį kelią“, – naujienų laidai „Fox News Sunday“ teigė J. Kirby, paklaustas apie esminių pokyčių nebuvimą po pokalbio telefonu.
„Taigi, tai nesuteikia jokios priežasties optimizmui,“ – pridūrė jis.
JAV pareigūnai pastarosiomis dienomis išplatino virtinę vis aštresnių perspėjimų, kad Rusijos invazija į Ukrainą gali būti neišvengiama, o užsienio šalys suskubo evakuoti savo piliečius.
JAV nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas sekmadienį kanalui CNN teigė, kad „didelio masto Rusijos kariniai veiksmai Ukrainoje gali prasidėti bet kurią dieną“.
J. Sullivanas vartojo pačias specifiškiausias – ir labiausiai gąsdinančias – formuluotes iš visų iki šiol pasisakiusių amerikiečių pareigūnų, perspėdamas, kad invazija „greičiausiai prasidės nuo didelio masto raketų ir bombų atakų, <...> todėl gali būti žūti nekaltų civilių“.
Po to, anot jo, įvyks sausumos invazija, kurios metu „nekalti civiliai gali patekti į kryžminę ugnį“.
J. Sullivanas pažymėjo, kad Rusija dar gali pasirinkti diplomatinį sprendimą, tačiau jos pajėgos prie Ukrainos sienų yra „tokioje padėtyje, kad galėtų itin greitai pradėti karinius veiksmus“.
Vis stiprėjanti perspėjimų banga suintensyvino diplomatines pastangas.
Ukrainos prezidentūra sekmadienį pranešė, kad „artimiausiomis valandomis“ įvyks J. Bideno ir Volodymyro Zelenskio poveikis.
O Vokietijos kancleris Olafas Scholzas kuris rengiasi vykti derybų Kijeve ir Maskvoje, pažadėjo „griežtas“ ir neatidėliotinas Vokietijos bei jos NATO ir Europos sąjungininkų sankcijas, jeigu Rusijos veiksmai sukeltų grėsmę Ukrainos „teritoriniam vientisumui ir suverenitetui“.
Įtampa yra pasiekusi „labai kritinį, labai pavojingą“ tašką, žurnalistams teigė šaltinis Vokietijos vyriausybėje.
Jungtinės Karalystės gynybos sekretorius Benas Wallace'as išreiškė susirūpinimą, kad diplomatinėmis pastangomis nepavyksta pasiekti norimo poveikio.
„Nerimą kelia tai, kad nepaisant didžiulių išaugusių išaugusios diplomatinių pastangų, karinių pajėgų telkimas tęsiasi, – teigė jis „The Sunday Times“. – Procesas nebuvo sustabdytas, jis tęsiasi.“