„Kai perėmėme tranšėją, vadas panaudojo mūsų rastą raciją ir, apsimetęs rusu, nurodė melagingas koordinates“, – paaiškino Pavelas Šurmejus, 46-erių metų buvęs olimpinis irkluotojas, dabar kovojantis už Ukrainą.
„Ir tai suveikė“, – liūdnai šypsodamasis pridėjo kitas 25-erių savanoris.
Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka – Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininkas – baltarusius, kovojančius už Ukrainą, pavadino „pamišusiais piliečiais“. Tačiau iš visų Ukrainoje kariaujančių užsienio karių, baltarusiai yra laikomi drausmingiausiais ir narsiausiais kariais.
Jie užsitarnavo pagarbą, kai pirmosiomis karo savaitėmis padėjo apginti Kyjivą ir atkovoti Irpinę – į šiaurę nuo Ukrainos sostinės esantį miestą. Irpinė, kaip ir kaimyninė Buča, nukentėjo nuo žiauraus rusų teroro. Jie taip pat drąsiai kovėsi pernai vykusiuose mūšiuose dėl Severodonecko ir Lysyčiansko Donbase.
Antrasis pagal rangą baltarusių kovotojų vadas ir vienas iš Konstantino Kalinausko pulko įkūrėjų Aliaksiejus Skoblis pernai kovą žuvo Kyjivo apylinkėse, kai sužeistas vadovavo užnugario operacijai. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis po mirties jam suteikė Ukrainos didvyrio titulą.
Pulkas, pavadintas lenkų ir baltarusių nacionalinio didvyrio, vadovavusio 1863 m. sukilimui prieš Rusijos imperiją, vardu, neteko daugybės savanorių, įskaitant snaiperį Zmytserą Apanosovičių, kuris žuvo per apšaudymą kovoje už Irpinę. Į šį sąrašą neseniai vos nepateko ir pats P. Šurmejus.
Baltarusiai, kuriuos kalbino „Politico“, kukliai kalba apie savo žygdarbius, tvirtindami, kad jie nėra geresni už kitus Ukrainos gynėjus. Pats P. Šurmejus yra vedęs ukrainietę.
Vyras pasakojo apie apie šoką, kurį patyrė, kai buvo sužeistas tanko sviedinio. „Aš atsistojau ir bandžiau nueiti, kai išgirdau, kad kažkas mane šaukia, o vienas iš vaikinų pradėjo daryti turniketą. Tada pagalvojau: „O Dieve.“ Niekada nesiruoši būti sužeistas. Tik kai tai patiri, supranti, ką tai reiškia“, – sakė jis.
P. Šurmejui buvo sužeista dešinė ranka po to, kai jį atvirame lauke užtiko rusų tankas. Jo dalinys pasislėpė griovyje, tačiau sviedinys atsitrenkė į medį ir taip pasipylė nuolaužos. Vienas iš jo bendražygių buvo sunkiai sužeistas. Po valandos, stabilizavus jo būklę, kariai pradėjo trauktis. Būtent tada buvęs olimpietis nukentėjo nuo kito tanko sviedinio.
Kodėl jie rizikuoja savo gyvybėmis?
Olehas Daškevičius pakartojo oficialų Konstantino Kalinausko pulko šūkį – „Pirmiausia Ukraina, paskui Baltarusija“. Jis sakė: „Rusija yra mūsų bendra problema. Baltarusija yra Rusijos belaisvė, o Maskva kontroliuoja Baltarusiją ir jos žmones. Taigi turime kovoti su Rusija, nes tai padės ir Baltarusijai. Štai kodėl mes stojame kartu“.
O. Daškevičiaus tėvai taip nemano. Jie buvo įsiutę, kai praėjusį rugpjūtį jis pranešė ketinantis kovoti už Ukrainą. „Jie sako, kad esu išdavikas, – sakė jis „Politico“ ir pridūrė, – nuo to laiko aš su jais nekalbėjau“.
Praėjusiais metais Didžiosios Britanijos „Chatham House“ atlikta visuomenės nuomonės apklausa rodo, kad 30 proc. baltarusių palaiko Rusijos invaziją.
Konstantino Kalinausko pulkas pernai buvo pervadintas į batalioną, kai išaugo baltarusių savanorių skaičius. Nei P. Šurmejus, nei O. Daškevičius nepasakė, kiek baltarusių dabar kovoja Ukrainoje. Jie atskleidė tik tiek, kad jų yra keli šimtai. Kai kuriais skaičiavimais, jų gali būti net 1 500 Kad ir koks būtų skaičius, jie dažniausiai atsiduria kovos įkarštyje.
„Kai pasirodome, kai kurie Ukrainos kariai skundžiasi: jie žino, kad situacija gali greitai įkaisti“, – sakė P. Šurmejus.
Jie ne tik nenorėjo detalizuoti, kiek baltarusių kovoja už Ukrainą, bet ir atkakliai slėpė dar vieną dalyką – sabotažo incidentų skaičių Baltarusijoje, įskaitant ir vasario mėnesį įvykdytą drono ataką, kurios metu buvo smarkiai apgadintas Rusijos karinis lėktuvas.
Atsakomybę už išpuolį prisiėmė Baltarusijos partizanų grupuotė BYPOL, kuri teigė bepiločiais orlaiviais smogusi Mačiuliškių aerodromui netoli Minsko. Ar yra kokių nors ryšių tarp Baltarusijos savanorių Ukrainoje ir BYPOL? „Mes neturime informacijos apie tai“, – pasakė P. Šurmejus tobula anglų kalba. Tačiau jie žino, ką apie Ukrainos fronto linijose kovojančius baltarusius galvoja rusai.
P. Daškevičius pasakojo: „Vengiame per racijas kalbėti baltarusiškai – kai rusai sužino, kad kovojame prieš juos, jie pradeda taikytis į mus“.