38-erių Kacjarina Novikava aprašė, kaip ją ne kartą mušė saugumo pajėgos po to, kai 2023 m. birželį ji buvo sulaikyta vilkinti tik naktiniais marškiniais. Ji tapo viena iš daugelio politinių kalinių 9,5 mln. gyventojų turinčioje šalyje, kurią valdo autoritarinis diktatorius Aliaksandras Lukašenka.
"They made me stand on the [opposition red-white-and-white] flag, and everyone who was in the office beats me up," - writes Katsyaryna Novikava
— Belsat in English (@Belsat_Eng) April 12, 2024
A letter from behind bars came to our colleagues in the Belarusian editorial office. The letter, which was written on a piece of toilet… pic.twitter.com/yDpwQDYf8s
Mušė tie, kas galėjo
„Mane mušė visi, kurie buvo kabinete. Jie trankė man per galvą“, – rašė K. Novikava, aprašydama, kaip buvo užpulta per tardymus keliuose sulaikymo centruose. Jos pasakojimas buvo paskelbtas nepriklausomoje Baltarusijos žiniasklaidoje.
2020 m. rugpjūtį Baltarusiją sukrėtė masiniai protestai per prieštaringai vertinamą Lukašenkos perrinkimą šeštai kadencijai, kurį opozicija ir Vakarų valstybės pasmerkė kaip nesąžiningą. Nuo to laiko Baltarusijos valdžios institucijos sulaikė daugiau kaip 35 tūkst. žmonių, daugelis jų buvo kankinami sulaikymo metu, priversti bėgti iš šalies ir valdžios institucijų vadinami „ekstremistais“, teigia Baltarusijos žmogaus teisių centras „Viasna“.
Opozicijos protestuose dalyvavusi K. Novikava sausį buvo nuteista kalėti 6,5 metų. Ji buvo nuteista už neapykantos kurstymą ir trukdymą vidaus reikalų ministerijos darbui.
Sveikatos būklė pablogėjo
Po sumušimo K. Novikavos sveikatos būklė pablogėjo ir ji teigė, kad jai nebuvo suteikta reikiama medicininė pagalba.
„Nukritau nuo viršutinio lovos gulto ir galva trenkiausi į medinę lentyną“, – rašė K. Novikava ir pridūrė, kad jos sužalojimas buvo nufotografuotas, tačiau gydymas nebuvo suteiktas.
Nors dauguma politinių kalinių laikomi vienutėje, K. Novikava teigė, kad buvo laikoma vienoje kameroje su Marina Zolotova, didžiausio šalies nepriklausomo internetinio naujienų portalo „Tut“ vyriausiąja redaktore, kuri buvo nuteista kalėti 12 metų.
„Laiškai beveik niekada neateina. Net piešiniai buvo uždrausti“, – sakė K. Novikava.
Turėtų ištirti JT
Portalas „Viasna“ teigė, kad K. Novikavos žinutes turėtų ištirti Jungtinių Tautų komitetas prieš kankinimą.
„Novikavos laiškas nušviečia katastrofišką politinių kalinių padėtį Baltarusijos kalėjimuose“, – „Viasna“ atstovas Pavelas Sapelka sakė naujienų agentūrai „Associated Press“ ir pridūrė, kad Baltarusijos valdžios institucijos žinojo, jog sisteminės patyčios, mušimas, atsisakymas suteikti medicininę pagalbą ir informacijos izoliavimas prilygsta politinių kalinių kankinimui.
Tokiomis sąlygomis buvo laikomi pagrindiniai Baltarusijos politiniai veikėjai, tarp jų Viktaras Babaryka, Marija Kalesnikava, Mykolas Statkevičius ir Maksimas Znakas, apie kuriuos daugiau nei metus nebuvo jokių žinių.
Šiuo metu Baltarusijoje yra 1385 politiniai kaliniai, įskaitant Nobelio taikos premijos laureatą Alesį Beliackį. Bent šeši politiniai kaliniai mirė už grotų.
Pasak P. Sapelkos, žmogaus teisių gynėjai taip reguliariai fiksuoja kankinimus ir neteisėtą elgesį su kaliniais Baltarusijoje bei teigia, kad ši šalis „sparčiai virsta juodąja skyle Europoje“.
Šiuo metu žinau du žmones, kuriuos įgrūdo į durnyną, kad susidoroti su jais: :marius ir :valdas.
Dėl į kalėjimą įgrūstų nekaltų žmonių, apskritai, galima visą dieną rašyti ir tai nei pusės nebus parašyta.