„Šaltinis, tiesiogiai žinantis apie invazijos planą, sakė, kad 2021 metų lapkritį Rusija į Ukrainą pradėjo siųsti slaptus žvalgybos agentus, kuriems pavesta užmegzti ryšius su pareigūnais, atsakingais už Černobylio atominės elektrinės saugą.
Agentų tikslas buvo užtikrinti, kad po Rusijos kariuomenės atvykimo nebūtų ginkluoto pasipriešinimo“, – rašo „Reuters“, remdamasis savo šaltiniu.
„Reuters“ šaltinio teigimu, Černobylis taip pat buvo dokumentų perdavimo punktas iš Ukrainos saugumo tarnybos SBU būstinės. Mainais už pinigus Ukrainos pareigūnai Rusijos šnipams suteikė informaciją apie Ukrainos karinį pasirengimą“.
Tuo pačiu metu „Reuters“ tyrėjai pažymėjo, kad jiems nepavyko savarankiškai patikrinti šaltinio įtarimų detalių.
Kaip pažymėta, šiuo metu atliekami mažiausiai trys tyrimai, susiję su žmonėmis, dirbusiais Černobylio atominėje elektrinėje. Remiantis šiais dokumentais, tyrimo metu nustatyti mažiausiai du asmenys, įtariami teikę informaciją Rusijos agentams ar kitaip padėję jiems perimti objektą.
„Reuters“ apklausė dešimtis Rusijos ir Ukrainos pareigūnų, išnagrinėjo Ukrainos teismo dokumentus ir pareiškimus, susijusius su Černobylyje dirbusių žmonių elgesio tyrimu, ir nustatė, kad agentų infiltracija buvo daug gilesnė, nei buvo viešai pripažinta.
Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Oleksijus Danilovas sakė, kad „be išorinio priešo, mes, deja, turime ir vidinį priešą, ir šis priešas yra ne mažiau pavojingas“.
Anot jo, įsiveržimo metu Ukrainos gynybos, saugumo ir teisėsaugos sektoriuose buvo agentų. Jis atsisakė įvardinti pavardes, tačiau teigė, kad tokie išdavikai turi būti bet kokia kaina „neutralizuoti“.
Pranešama, kad Maskva tikisi suaktyvinti užsislaptinusius agentus Ukrainos saugumo aparate. Kariniai planuotojai Rusijos prezidento Vladimiro Putino aplinkoje manė, kad su šių Rusijos agentų pagalba prireiks tik nedidelių karinių pajėgų ir kelių dienų, kad Ukrainos prezidento Vladimiro Zelenskio administracija būtų priversti pasitraukti, bėgti ar kapituliuoti.
„Reuters“ šaltiniai taip pat patvirtino Vakarų žvalgybos pranešimus, kad Kremlius ruošė Olegą Carevą vadovauti marionetinei vyriausybei Kyjive. Savo ruožtu O. Carevas sakė, kad „Reuters“ pranešimas apie tai, kaip apskritai vyko Maskvos operacija, „turi labai mažai ką bendro su tikrove“.
Rusijos kariuomenė Černobylio atominę elektrinę užėmė pirmąją karo dieną, vasario 24 d.