Tarp maždaug 20 šalių atstovų, kurie mokėjo pinigus D. Trumpo viešbučių ir nekilnojamojo turto verslui jo prezidentavimo laikotarpiu, buvo Saudo Arabijos, Indijos, Turkijos ir Kongo Demokratinės Respublikos pareigūnai, savo ataskaitoje rašė Atstovų Rūmų priežiūros komiteto demokratai.
Autoriai teigė, kad tokios pajamos pažeidžia konstitucinį draudimą dėl tarnybinių pajamų iš užsienio vyriausybių.
„Būdamas prezidentu Donaldas Trumpas priėmė daugiau nei 7,8 mln. dolerių vertės mokėjimų iš užsienio valstybių ir jų vadovų, įskaitant kai kuriuos iš prasčiausią reputaciją turinčių pasaulio režimų“, – sakoma ataskaitoje, pavadintoje „Baltųjų rūmų pardavimas“ (White House for Sale).
„Žinome tik apie dalį mokėjimų, kurie per dvejus prezidentavimo metus pateko į buvusio prezidento Trumpo rankas iš vos 20 iš daugiau nei 190 pasaulio valstybių per vos keturis iš daugiau nei 500 jo verslo subjektų“, – priduriama joje.
Pajamos iš Kinijos ir Saudo Arabijos
Kalbant apie Kiniją, ataskaitoje teigiama, kad Pekinas, taip pat įmonės, įskaitant valstybinį banką ICBC ir oro linijų bendrovę „Hainan Airlines“, D. Trumpui priklausančiose patalpose išleido 5,5 mln. dolerių (5 mln. eurų).
„Buvęs prezidentas Trumpas pažeidė Konstituciją, kai jam priklausę verslai be Kongreso sutikimo priėmė (Pekino) mokamas pajamas“, – nurodoma ataskaitoje.
Autorių teigimu, visa suma gali būti didesnė, nes 5,5 mln. dolerių suma pagrįsta tik ribota D. Trumpo finansininkų „Mazars USA“ atskleista informacija ir JAV finansų priežiūros institucijai SEC pateiktais dokumentais.
Pavyzdžiui, 2017 metų rugpjūčio 27 dieną Kinijos ambasados delegacija Vašingtone esančiame viešbutyje „Trump International“ išleido 19,4 tūkst. JAV dolerių (17,8 tūkst. eurų).
Ataskaitoje taip pat teigiama, kad Saudo Arabija D. Trumpo įmonėms per jo kadenciją sumokėjo mažiausiai 615,4 tūkst. JAV dolerių (564 tūkst. eurų) tik iš vizito dangoraižyje „Trump World Tower“ ir 2018-ųjų kovo viešnagės viešbutyje „Trump International“.
„Buvęs prezidentas Trumpas taip pat didžiuojasi, kad Saudo Arabija ir toliau noriai vykdo verslą jam labai palankiomis sąlygomis“, – priduriama tekste.
2022 metais D. Trumpo viešbutis Vašingtone buvo parduotas privačiai investuotojų grupei ir pervadintas pagal prabangių viešbučių tinklą „Waldorf Astoria“.
Pagrindiniam respublikonų pretendentui dalyvauti 2024 metų prezidento rinkimuose Niujorke atskirai iškelta civilinė byla dėl sukčiavimo, kurioje teigiama, kad jo nekilnojamojo turto įmonės apgaulingai padidino savo turto vertę.
Kovą Vašingtone turi prasidėti D. Trumpo, prieš kurį dukart inicijuotas apkaltos procesas, teismas dėl sąmokslo siekiant panaikinti ankstesnių rinkimų rezultatus, o gegužę Floridoje jis bus teisiamas dėl kaltinimų netinkamai tvarkant įslaptintus vyriausybės dokumentus.
Be to, jam taip pat pateikti kaltinimai reketu Džordžijos valstijoje dėl įtariamo sąmokslo po pralaimėjimo demokratui Joe Bidenui (Džo Baidenui) pakeisti rezultatus joje.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas (Vang Venbinas), per įprastą spaudos konferenciją paklaustas apie ataskaitą, sakė apie tai neturintis jokios informacijos.
„Patariu atitinkamiems JAV politikams nepulti Kinijos kiekviename žingsnyje“, – pareiškė jis.