Praėjus trejiems metams nuo įkalinimo, vasario 16 dieną Aleksejus Navalnas mirė Rusijos Arktyje I-3, kalėjime, geriau žinomame pavadinimu „Poliarinis vilkas“.
Laurinavičius: Rusijai patinka tyčiotis
Po A. Navalno mirties jo kūną susigrąžinti prašiusiai motinai teko laukti ilgiau nei savaitę, kol Maskva pagaliau sutiko jį atiduoti. Ekspertas tokiam elgesiui taip pat turi paaiškinimą.
„Ši mafijos valstybė siekia tyčiotis iš žmonių. <...> Tai išgamų režimas. Jiems tyčiotis yra pramoga, jie net jaučia pareigą tyčiotis“, – dėstė jis.
Apžvalgininkas Marius Laurinavičius tikras – kolonijai, kurioje kalėjo Kremliaus kritikas, buvo nurodyta jo neliesti. Visgi, anot jo, teorinė galimybė, kad A. Navalnui kažkas įkalinimo vietoje galėjo nutikti, egzistuoja.
„Tai yra žudikų lizdas. <...> Jie ten sėdi, džiaugiasi savo valdžia, tyčiojasi, nes jiems smagu“, – Vilniaus knygų mugėje vykusiame knygos „Putino mafijos valstybė: kaip Rusija netapo demokratija“ pristatyme kalbėjo M. Laurinavičius.
Laurinavičius: sugriauta svarbi operacija
Laurinavičius įsitikinęs, A. Navalnas mirė dėl režimo kaltės, tačiau, kol nėra įrodymų, analitikas abejoja, kad Kremliaus kritikas buvo nužudytas tyčia.
„Šitas [neva] nužudymas jiems sugriovė man net sunku pasakyti, kokio svarbumo operaciją“, – rėžė apžvalgininkas.
Pasak Laurinavičiaus, A. Navalnas turėjo būti iškeistas į režimui itin svarbų žudiką. Esą sunku suprasti, kodėl būtent tokiu metu, prieš pat rinkimus ir, kai derybos jau buvo beveik baigtos, režimas būtų taip neapgalvotai pasielgęs.
Tačiau pabrėžė – net, jeigu Kremliaus kritikas mirė dėl natūralių priežasčių, tai yra režimo nusikaltimas.
„Tas režimas žudo visus bet kada, tai yra žudikų režimas, tai absoliučiai žudikų, teroristų valstybė. Žudymai yra jų kasdienybė“, – dėstė M. Laurinavičius.
Analitiko teigimu, svarstymas, kad A. Navalno mirtimi Vakarams Vladimiras Putinas siunčia gąsdinančią žinutę – nepagrįstas. Esą V. Putinas jau nebeturi, ką siųsti.
„Šis režimas yra seniai peržengęs bet kokią ribą – jam neegzistuoja jokios ribos. <...> Nebėra tos ribos, todėl ta teorija, kad jis norėjo pasiųsti žinią Vakarams, [neįtikina]. Niekaip nesuprantu, kaip dar galima pasiųsti kažkokią žinią“, – kalbėjo M. Laurinavičius.
Siekia valdyti pasaulį
Anot apžvalgininko, viena iš didžiausių bėdų – ta, jog su Rusija elgiamės taip, kaip ir su kitomis valstybėmis, o ne kaip su „mafijos valstybe“. Laurinavičiaus teigimu, Rusija nėra eilinė autoritarinio režimo valstybė, su kuria įmanoma išmokti sugyventi.
„Nesu tikras, kad mes Lietuvoje, tiek politiniu, tiek visuomenės lygiu, suprantame, su kuo turime reikalą. Šita mafijos valstybė yra absoliutus blogis“, – teigė M. Laurinavičius.
Pasak analitiko, Rusijoje susikūrusi mafijos valstybė yra Sovietų Sąjungoje egzistavusio nusikalstamo tinklo, kurio pagrindą sudarė saugumo struktūros (KGB), tęsinys. Esą šios mafijos valstybės sukurtas pasaulinis nusikalstamumo tinklas padeda siekti ne tik asmeninio turtėjimo, bet ir geopolitinių tikslų, tokių kaip pasaulinis komunizmo valstybių tinklas.
„Jie dabar nori sukurti <...> pasaulinį nusikalstamą tinklą, kuris jiems padėtų valdyti pasaulį. Jų ambicija – valdyti pasaulį kriminaliniais metodais“, – pabrėžė M. Laurinavičius.
Apžvalgininkas aptarė ir Vakarų sankcijų poveikį režimui. Anot jo, praeityje buvo geresnių progų pažaboti Rusiją, o dabar esą didelės įtakos grobuoniškam valstybės elgesiui padaryti nebegalime. Tai, pasak eksperto, glaudžiai susiję su menku Vakarų valstybių ryžtu iki galo laimėti Ukrainoje.
„Nebeturėdami absoliučiai jokių svertų, mes turime vienintelę išeitį – sutriuškinti šitą režimą“, – tvirtino M. Laurinavičius.
Ko siūlai kitiems? Pats išbandyk, o tada siūlyk...