Ataskaitoje kruopščiai išnagrinėta daugiau nei 300 Kinijos liaudies išsivadavimo armijos aukščiausio rango karininkų, kurie tarnauja kariuomenėje, kariniame jūrų laivyne, aviacijoje ir kituose padaliniuose. Buvo tiriama jų paskutinių 6-erių metų veikla (iki 2021-ųjų).
Paaiškėjo, kad šie karininkai neturėjo darbo užsienyje patirties, beveik pusė jų buvo „profesionalūs politiniai komisarai“, neturintys išvis jokios karinės patirties.
Kinų karininkai taip pat vargu ar turėjo darbo kurioje nors kitoje srityje patirtį, išskyrus tą, kurioje pradėjo savo karjerą. Tai yra ženklus skirtumas nuo JAV kariuomenės, kurioje kryžminis įvairių karinių sričių apmokymas yra privalomas jau nuo 1986-ųjų.
Ataskaitoje pažymima, kad nesugebėjimas išlaikyti tolygaus kariuomenės paskirstymo didžiuliame teritorijoje tapo didele problema Rusijai pradėjus plataus masto puolimą Ukrainoje. Ekspertų teigimu, tai taip pat gali sumažinti ir Kinijos kariuomenės efektyvumą ateities konfliktuose.
„Pavyzdžiui, operatyviniai kariuomenės vadai retai turi karjeros augimo patirties užnugario tiekimo srityje, ir atvirkščiai, operatyviniai vadai, kuriems niekada nereikėjo aukšto lygio tiekimo ar techninio aptarnavimo suvokimo, gali nesugebėti optimaliai panaudoti savo pajėgas, analogiškai buvo ir Rusijos nesėkmės 2022-aisiais metu“, – skelbiama Kinijos karybos klausimų tyrimo medžiagoje.
Buvęs JAV Ramiojo vandenyno Jungtinio žvalgybos centro operacijų vadas Carlas Schusteris gerai įvertino pateiktą ataskaitą, tačiau perspėjo, kad būtų neatsakinga ją vertinti kaip prognozę.
Jis pažymėjo, kad Kinijos kariuomenė turi daug pranašumų prieš Rusijos pajėgas. Kinija, anot jo, daug geriau apmoko šauktinius ir nesiremia jais kaip pagrindine jėga, tuo metu Rusijos kariuomenė „remiasi septynių mėnesių šauktiniais – tai yra 80-85 proc. visų karių“.
Skirtingai nei Rusija, Kinija turi ir profesionalų karininkų korpusą, pažymėjo ekspertas. „Netiesioginė tyrimo išvada, kad Kinijos kariuomenė gali nesugebėti vykdyti veiksmingų bendrų operacijų, yra netinkama“, – sakė K. Schusteris.
Nepaisant to, jis pažymėjo, kad Kinija atsilieka nuo JAV dar 4 ar 5 metais pagal galimybes atlikti didelio masto jungtines karines operacijas.