Savo metinėje ataskaitoje „Amnesty International“ apkaltino Izraelį, kad jis veikia „turėdamas konkretų ketinimą sunaikinti palestiniečius Gazoje ir taip vykdo genocidą“.
Izraelis atmeta „Amnesty International“, kitų teisių gynimo grupių ir kai kurių valstybių kaltinimus genocidu kare Gazos Ruože.
Antradienį žydų valstybė šiuos žmogaus teisių organizacijos kaltinimus pavadino nepagrįstais melais.
„Radikali antiizraelinė organizacija „Amnesty International“ vėl nusprendė paskelbti nepagrįstus melagingus teiginius apie Izraelį“, – teigiama Izraelio užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Kovoja gindamasis nuo „Hamas“
Pranešime taip pat priduriama, kad Izraelis Gazos Ruože kovoja gindamasis nuo „Hamas“.
Karas palestiniečių teritorijoje prasidėjo po 2023 metų spalio 7 dieną islamistų grupuotės „Hamas“ surengtos atakos prieš Izraelį, kai žuvo 1 218 žmonių, daugiausia civilių, rodo naujienų agentūros AFP kaupiami duomenys, paremti oficialiais Izraelio skaičiais.
Iš 251 tą dieną pagrobto įkaito 58 vis dar laikomi Gazos Ruože, iš jų 34, pasak Izraelio kariuomenės, yra nebegyvi.
Anot „Hamas“ valdomo Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos, per Izraelio ir „Hamas“ karą šioje palestiniečių teritorijoje žuvo mažiausiai 52 314 žmonių.
„Nuo 2023-iųjų spalio 7-osios, kai „Hamas“ įvykdė siaubingus nusikaltimus prieš Izraelio piliečius ir kitus asmenis ir paėmė daugiau kaip 250 įkaitų, pasaulis virto tiesiogiai transliuojamo genocido žiūrovu“, – pristatydama ataskaitą teigė „Amnesty International“ generalinė sekretorė Agnes Callamard (Anjes Kalamar).
„Valstybės tarsi bejėgės stebėjo, kaip Izraelis žudė tūkstančius ir tūkstančius palestiniečių, išnaikindamas ištisas daugiavaikes šeimas, sugriaudamas namus, pragyvenimo šaltinius, ligonines ir mokyklas“, – pridūrė ji.
„Amnesty International“ ataskaitoje sakoma, kad dėl Izraelio kampanijos dauguma Gazos Ruožo palestiniečių „liko be pastogės, benamiai, alkani, serga gyvybei pavojingomis ligomis ir negali gauti medicininės pagalbos, elektros ar švaraus vandens“.
„Amnesty International“ teigė, kad per 2024 metus „užfiksavo daugybę Izraelio karo nusikaltimų, įskaitant tiesioginius išpuolius prieš civilius gyventojus ir civilinius objektus, taip pat beatodairiškas ir neproporcingas atakas“.
Ataskaitoje tvirtinama, kad dėl Izraelio veiksmų buvo priversti persikelti 1,9 mln. palestiniečių, tai yra apie 90 proc. Gazos Ruožo gyventojų, ir „sąmoningai sukelta beprecedentė humanitarinė katastrofa“.
Net protestuotojams išėjus į gatves Vakarų valstybių sostinėse, „pavienės ir daugiašalės pasaulio vyriausybės ne kartą nesiėmė reikšmingų veiksmų žiaurumams nutraukti ir net sudaryti paliaubas ragino vangiai“.
Tuo tarpu „Amnesty International“ taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Izraelio veiksmų okupuotoje palestiniečių teritorijoje Vakarų Krante ir pakartojo kaltinimą, kad Izraelis taiko „apartheido“ sistemą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!