Tarptautinė Ispanijos, Vokietijos ir Italijos mokslininkų komanda aptiko, kad nervų ląstelės po alkoholio vartojimo yra veikiamos dar šešias savaites.
„Niekas negalėtų patikėti, kad visiškai atsisakius alkoholio vartojimo šios medžiagos iššaukiamas poveikis smegenims ir toliau progresuos“, – BBC cituojamas Barselonos universiteto profesorius Santiago Canals.
Eksperimento rezultatai buvo publikuoti „JAMA Psychiatry“ žurnale.
Moksliniame tyrime dalyvavo 90 vyrų, kuriems buvo atliekamas MRT tyrimas. Visi jie pateko į ligoninę dėl alkoholio vartojimo, o mokslininkai aptiko, kad pacientų smegenyse degeneraciniai pokyčiai tęsėsi net nepaisant to, kad vyrai jau kelias savaites nevartojo nė lašo alkoholio.
Mokslininkai vėliau dar pakartojo tyrimą su žiurkėmis. Išmokę jas vartoti alkoholį, mokslininkai staiga nutraukdavo jo „tiekimą“ – tačiau ir toliau stebėjo pokyčių gyvūnų smegenyse.
Labiausiai nukentėjo dvi smegenų dalys: didžioji smegenų jungtis (jungianti vieną su kitu didžiuosius pusrutulius) ir hipokampas, už emocijas, mokymąsi ir ilgalaikę atmintį atsakingas smegenų dalis.
Ankstesni tyrimai jau parodė, kad pernelyg aktyvus alkoholio vartojimas daro žalą hipokampui. Ši smegenų dalis susitraukia, o tai kenkia žmogaus gebėjimui įsiminti informaciją ir jau turimos informacijos „atgaminimui“.
Tačiau iki šiol nebuvo aišku, ar hipokampas sugrįžta į savo normalią būklę ir funkcionavimą po to, kai žmogus visiškai atsisako alkoholio.
Sprendžiant iš bendro italų, ispanų ir vokiečių mokslininkų tyrimo rezultatų, negatyvus poveikis smegenims tęsiasi dar šešias savaites, o gal ir dar ilgiau, po to, kai žmogus jau visiškai atsisako vartojimo.