Referendumuose bus balsuojama dėl pakeitimų 1937 metais patvirtintos Europos Sąjungos narės Konstitucijos 41 straipsnio tekste, kuriame kalbama apie šeimą.
Pirmuoju referendumu siūloma išplėsti šeimos apibrėžtį, į ją įtraukiant ne tik šeimą, kurią sudaro susituokę asmenys, bet ir ilgalaikius santykius puoselėjančias sugyventinių poras ir jų vaikus.
Antruoju referendumu siūloma iš Konstitucijos ištrinti senamadišką nuostatos dėl moterų vaidmens namuose formuluotę, kad likdama namuose moteris prisideda prie valstybės gerovės. Vietoj jos siūloma įrašyti naują tekstą dėl šeimos narių rūpinimosi vieni kitais pripažinimo.
Airijos nacionalinės moterų tarybos vadovė Orla O'Connor (Orla Okonor) mano, kad balsavimas, vyksiantis Tarptautinę moters dieną, reiškia „dar vieną žingsnį į priekį siekiant lygybės“ šioje šalyje.
„Tai yra apie šeimų ir moterų lygybę, taip pat apie tai, kad reikia pripažinti rūpinimosi vertę, tačiau apie tai kalbama šeimos narių kontekste“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.
1937 metų nuostatos yra archajiškos ir pasenusios, sakė organizacijos „Family Carers Ireland“, kuri agituoja palaikyti minimus siūlymus abiejose referendumuose, atstovė Catherine Cox.
Pasak Dublino technologijos universiteto politologės Yvonne Galligan, pataisa, susijusi su šeimos apibrėžtimi, yra „logiškas žingsnis į priekį“ po pastarojo meto svarbių referendumų Airijoje, kur Katalikų bažnyčia kadaise buvo visagalė.
2015 metais buvo nubalsuota prieš konstitucinius apribojimus tos pačios lyties asmenų santuokoms, o 2018-aisiais – abortams.
Visuomenė susipainiojusi
Visos pagrindinės politinės partijos pasisako už minėtas pataisas, ir dar visai neseniai apklausos prognozavo, kad esant mažam rinkėjų aktyvumui abu referendumai praeis sklandžiai.
Tačiau naujos apklausos parodė didėjantį nerimą, žmonėms nevisiškai suprantant, kas tiksliai bus keičiama Konstitucijoje.
Šią savaitę 45-erių Airijos ministras pirmininkas Leo Varadkaras, kuris vadovauja centro dešinės ir žaliųjų valdančiajai koalicijai, pasiūliusiai šias pataisas, pripažino, kad referendumo rezultatai „priklauso nuo pusiausvyros“.
„Niekas tiksliai nežino, kas yra ilgalaikiai santykiai, bet visi tiksliai žino, kas yra santuoka“, – sakė konservatyvaus už šeimą pasisakančios organizacijos „Iona Institute“ įkūrėjas Davidas Quinnas.
„Daug žmonių ketina balsuoti „prieš“ dėl painiavos“, – sakė D. Quinnas ir pridūrė, kad žodžių „moterys“ ir „motinos“ išbraukimas iš Konstitucijos taip pat paskatins balsavimą „prieš“.
„Neišstumkite iš viešosios erdvės moterų“, – rašoma viename kampanijos plakate ant Dublino žibintų stulpų, agituojančių referendumuose balsuoti prieš pataisas.
Už lygybę pasisakantys komentatoriai kritikavo neigiamą kai kurių vyrų požiūrį į moterų teises, tačiau 34 metų neįgaliųjų teisių aktyvistė Maryam Madani (Marjam Madani) taip pat teigia, kad formuluotė, susijusi su artimųjų priežiūra namuose, yra nepakankama.
„Priežiūra yra kur kas platesnė sąvoka nei rūpinimasis šeima, todėl vyriausybė negali sakyti, kad ketina remti tik tuos, kurie lieka rūpintis artimaisiais namuose“, – sakė ji.
Tuo metu ultrakonservatyvių ir kraštutinių kraštutinių dešiniųjų pažiūrų atstovai sako, kad pakeitimai gali apsaugoti poligaminius santykius ir padidinti imigraciją dėl migrantų šeimų susijungimo.
Vyriausybė šiuos teiginius paneigė.
„Klausimai nebuvo gerai apgalvoti“
Y. Galligan nuomone, terminas, apibūdinantis, kas yra namų priežiūra, yra sudėtingesnis, todėl labiau tikėtina, kad dėl jo bus balsuojama „prieš“.
„Žmonės turi pagalvoti, ar jie nori, kad paternalistinis ir seksistinis status quo išliktų formuluotėje, ar jie nori jį pakeisti į kažką kitą, kas iš tikrųjų netenkina nieko“, – sakė ji.
Pagrindinėje Dublino pėsčiųjų gatvėje pakalbinta Maria Garvey sakė, kad galbūt dar pakeis savo nuomonę, nes „nėra tikra, kad klausimai buvo gerai apgalvoti“.
Priežiūros namuose „sąvoka gali būti pernelyg didelė atsakomybė užkraunama šeimai, o ne valstybei, kurios pareiga yra užtikrinti globą“, sakė 73 metų mokytoja.
54 metų informacinių technologijų įmonės direktorius Aidanas Connolly teigia, kad greičiausiai balsuos už pataisas, bet pačius referendumus jis pavadino populistiniais ir mano, kad dauguma žmonių ateis balsuoti nebūdami tvirtai įsitikinę savo apsisprendimu.
„Balsuosiu taip, kaip ir mano žmona. Konstitucijoje kalbama apie moters vaidmenį, jei ji nori, kad tai būtų pakeista, aš neprieštarauju“, – pridūrė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!