• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Graikijos valdžia neseniai paskelbė, kad vyresniems nei 60 metų žmonėms už nesiskiepijimą nuo COVID-19 grės 100 eurų bauda. Šis sprendimas visuomenėje sulaukė ir pritarimo, ir kritikos.

Graikijos valdžia neseniai paskelbė, kad vyresniems nei 60 metų žmonėms už nesiskiepijimą nuo COVID-19 grės 100 eurų bauda. Šis sprendimas visuomenėje sulaukė ir pritarimo, ir kritikos.

REKLAMA

Pastaruoju metu Graikijoje nuo COVID-19 kasdien miršta apie šimtą žmonių, dauguma jų yra senesnio amžiaus. Didžioji jų dalis nebuvo paskiepyti, tačiau nedaug kas galėjo tikėtis, kad valdžia įves privalomą vakcinaciją vyresniems nei 60 metų asmenims, rašoma „Deutsche Welle“.

Tuo pačiu jis paskelbė, kad nuo sausio vidurio visi šios amžiaus grupės graikai, kurie nebuvo vakcinuoti, turės pateikti įrodymą, kad sulaukė bent jau pirmojo skiepo ar yra užsiregistravę šiai procedūrai. Priešingu atveju jiems gresia 100 eurų bauda, kuri kartosis kiekvieną mėnesį. Bauda bus nuskaičiuojama automatiškai ir pervedama tiesiogiai į sveikatos apsaugos sistemos fondą.

Graikijos ministro pirmininko Kiriako Micotakio teigimu, šis sprendimas buvo „sunkus, bet priverstinis“: „Aš jaučiu pareigą apsaugoti labiausiai pažeidžiamus asmenis, net jeigu tai gali reikšti laikiną jų nepasitenkinimą“.

REKLAMA
REKLAMA

Premjeras tikisi, kad baudų įvedimas paskatins žmones skiepytis. Šiuo metu 62 proc. visos populiacijos ir 73 proc. vyresnių nei 18 metų žmonių yra paskiepyta.

REKLAMA

Neigiama reakcija socialiniuose tinkluose

Kol kas dar per anksti spręsti, ar pasiteisins griežtas Graikijos valdžios poveikis. Nepaisant to, socialiniuose tinkluose pasipylė neigiama reakcija.

Dalis žmonių aiškino, kad vyresnieji dabar yra baudžiami, nors net nebuvo pasinaudota galimybe įvesti privalomą vakcinaciją tų profesijų, kurios patenka į rizikos grupes, žmonėms (policininkams, kariuomenei ar kunigams). Šiuo metu Graikijoje privaloma skiepytis yra tik medicinos sektoriaus darbuotojams, o atsisakiusieji rizikuoja netekti užmokesčio už darbą.

REKLAMA
REKLAMA

Europos konstitucinės teisės centro prezidentas Xenophonas Contiadesas tvirtino, kad jo manymu, užtikrinus vakcinų tiekimą teikiami ribojimai ir sankcijos žmonėms yra pateisinami siekiant skatinti skiepijimąsi. „Tačiau, mano nuomone, skirti baudas nesiskiepijantiems prieštarauja konstitucijai, nes tai yra perteklinis ir neproporcingas žmogaus pasirinkimo teisės ribojimas – nepaisant to, kokie mes pikti esame dėl jų elgesio“, – aiškino jis.

Jis taip pat pridūrė, kad tai gali būti ne tik diskriminacija amžiaus pagrindu, tačiau ir socialinė, nes kai kuriems žmonėms 100 eurų per mėnesį bus skausminga suma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Londono ekonomikos mokyklos profesorius Elias Mossialosas Graikijos televizijai aiškino, kad norėtų matyti ribojimo ir pozityvaus poveikio priemonių kombinacija: „O dabar mes priėjome liepto galą“.

„Žmonės, tai yra jūsų klaida“

Atėnų gyventoja Ioanna Nezi, pati patenkanti į šią amžiaus grupę, kuria nuo kitų metų bus privaloma skiepytis, jau pasiskiepijo triskart. Tačiau moteris mato problemų su tokiu valdžios požiūriu: „Nebuvo net jokių užuominų apie debatus (šiuo klausimu) parlamente. Nebuvo pripažinimo, kad politikai nepadarė pakankamai, kad įveiktų skepticizmą, kurį daugelis demonstruoja vakcinų atžvilgiu“.

REKLAMA

Moters teigimu, valdžios žinutė buvo tokia: „Tai yra pačių žmonių problema, o vyriausybė viską padarė idealiai“.

Dalis kritikų mato šiame vyriausybės sprendime pripažinimą, kad vakcinacijos programa yra žlugusi. Teigiama, kad vyriausybė pernelyg ilgai tylėjo, kol vakcinacijos priešininkai skleidė savo teorijas per televiziją. Taip pat per ilgai buvo delsiama su spaudimo itin šalyje įtakingai Bažnyčiai taikymu, kad ši prisidėtų prie bendro tikslo. Taip pat kritikuojama ir sveikatos apsaugos sistema, kurią tariamai galima buvo sustiprinti, kaip ir pačią vakcinacijos programą.

REKLAMA

Kritikai tvirtina, kad dabar, kai jau medikai pervargę pradeda protesto akcijas, o pasaulį drebina dar viena galimai labai pavojinga koronaviruso atmaina omikron, vyriausybė pasirinko visą kaltę suversti ant nesiskiepijančių.

Šias kalbas aitrina ir šalies opozicija, kuri kritikuoja valdžios „planavimo ir strategijos“ gebėjimus, o premjerą vadina „vakcinacijos sabotuotoju“.

Opozicija kritikuoja vyriausybę

Buvusio premjero Alexio Tsipro teigimu, priverstinė vyresnių nei 60 metų asmenų vakcinacija „vietoje norimo rezultato sukels pasipriešinimo bangą“. Kairiųjų partijos „Syriza“ lyderis siūlė vietoje to rinktis „finansinę paskatą“ nenorintiems skiepytis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratų partija „KINAL“ pasisako už privalomą vakcinaciją, bet valdžią kaltina „per vėlai sureagavus“, o dabartiniai jos veiksmai tariamai tėra panikos signalas. Dešiniųjų populistų partija „Išeitis Graikijai“ pavadino šį vyriausybės sprendimą „nehumanišku“.

Šią politinę sumaištį Graikijoje taikliai žinute „Twitter“ apibūdino žymi žurnalistė Natasha Iamali: „Tai, kad mes dabar labiau susirūpinę dėl 100 eurų baudos negu dėl 100 kasdienių mirčių yra empatijos trūkumo požymis“.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų