• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ankstų pirmadienio rytą per visą pasaulį nuaidėjo lietuviška pavardė. Nedideliame JAV miestelyje Ramonoje Mykolas Alekna pasiekė tai, kas daug kam atrodė bene neįmanoma – pranoko 38 metus nejudintą disko metimo pasaulio rekordą

Ankstų pirmadienio rytą per visą pasaulį nuaidėjo lietuviška pavardė. Nedideliame JAV miestelyje Ramonoje Mykolas Alekna pasiekė tai, kas daug kam atrodė bene neįmanoma – pranoko 38 metus nejudintą disko metimo pasaulio rekordą

REKLAMA

„World Athletics“ kontinentinio turo bronzinėse varžybose „Oklahoma Throws Series“ M. Alekna 2 kilogramų diską nusviedė 74,35 m ir taip net 27 cm pagerino nuo 1986 m. gyvavusį Jurgeno Shulto rekordą. 

Nauju planetos disko metimo karaliumi tapęs 21-erių atletas sukėlė tikrą džiaugsmo bangą tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje. Ypač daug džiaugsmo toks pasiekimas suteikė artimiausiems – Mykolo tėvams ir treneriams. 

Po neįtikėtino metimo M. Aleknos treneris Lietuvoje Mantas Jusis sakė, kad jau kurį laiką nujautė, jog Ramonoje ilgametis rekordas kris:

REKLAMA
REKLAMA

„Aš jam visą laiką sakiau, kad pagerins šitą rekordą, o jis juokėsi iš manęs. Sakiau, kad normatyvą įvykdys į pasaulio jaunimo čempionatą nesunkiai, o jam čia buvo neįtikėtina. Savo auklėtiniu visą laiką tikiu.“

REKLAMA

Džiaugsmu dėl auklėtinio sėkmės atvirai dalinosi ir už Atlanto Mykolą treniruojantis Mo Saatara, kuris sakė, kad emocijos nenuslūgs dar ilgai. 

„Manau, kad būsiu laimingas dar kurį laiką, – juokėsi treneris. – Tai toks didelis pasiekimas, buvo sumuštas legendinis pasaulio rekordas, seniausias lengvosios atletikos rekordas. Galimybė tai padaryti ir būti to dalimi yra labai ypatinga.“

Interviu su tv3.lt M. Saatara papasakojo, kaip M. Alekna žingsniavo prie istorinio pasiekimo, kas jo laukia ateityje ir su kokiomis mintimis dabar jie žvelgia į laukiančias svarbiausias varžybas.

REKLAMA
REKLAMA

Šventės nebuvo

Nors Ramonoje vykusiose varžybose krito pasaulio rekordas, tačiau vaizdo įrašuose galima matyti, kad į tai pernelyg didelės reakcijos nebuvo. Po M. Aleknos metimo nuskambėjo plojimai, tačiau nei pats lengvaatletis, nei aplink buvę žmonės nepuolė švęsti. 

„Mykolas nėra labai emocingas, – paklaustas apie tai aiškino M. Saatara. – Jis labai džiaugiasi, bet išlieka labai ramus ir susikaupęs varžybų metu. Net jei jis išmeta puikų metimą, jis visada ramus, tiesiog toks yra jo būdas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, jis labai džiaugėsi, po metimo nusifotografavo su visais atletais, žmonėmis, kurie ten buvo, bet išliko susifokusavęs.“

Visgi, nors išorėje to ir neparodė, Mykolas savo metimu tikrai džiaugėsi, nors ir neilgai. M. Saatara sakė, kad to lietuvis laukė jau kurį laiką, tačiau iškart po varžybų jau dairėsi, kur reikia judėti toliau.

REKLAMA

„Jis ilgai apie tai galvojo. Mykolas yra labai darbštus jaunuolis, labai susitelkęs, bet ir kuklus. Jis dirbo labai sunkiai, kad pasiektų tokį lygį, bet į tai reagavo ramiai. Jis supranta, kad tai yra dar vienas žingsnis iki jo tikslo, kad galėtų varžytis aukščiausiame lygyje. Visi suprantame, kad reikia pasiekti tokius dalykus, kad taptum geriausias.

Jis buvo laimingas, labai motyvuotas, bet taip pat suprato, kad „Gerai, pasiekiau kažką įspūdingo, bet turime iš karto grįžti prie darbų“. Iškart žiūri, ką reikia nuveikti toliau“, – kalbėjo treneris. 

REKLAMA

Jautė artėjant rekordą

Sekmadienio naktį varžybose visi M. Aleknos metimai skriejo už 70 m ribos. Pirmuoju metimu sportininkas iškart pagerino savo rekordą (72,21 m), tačiau iki rekordo vis tiek dar trūko daugiau nei 1,5 metro.

Nepaisant to, M. Jusis sakė, kad jau ir po pirmojo metimo jautė, kad rekordas – ranka pasiekiamas. 

„Jau po pirmo Mykolo bandymo buvo aišku, kad bus pasaulio rekordas. Tik reikėjo geresnio metimo, nes pirmasis buvo gan prastas ir diskas skrido į viršų (72.21 m). Laukiau to rekordinio metimo. Bandymai po truputį degė, bet kai pradėjo penktąjį metimą matuoti ir išgirdau rekordinius skaičius, tai emocijos buvo labai geros“, – pasakojo treneris. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašią nuojautą turėjo ir M. Saatara, tačiau jo galvoje įspūdingas rezultatas švietėsi dar prieš prasidedant varžyboms. 

„Nenustebau, kad jis pagerino rekordą. Šiuo metu jo forma yra tiesiog nuostabi fiziškai ir techniškai. 

Pirmasis jo metimas nebuvo labai įspūdingas jam. Žinoma, daugeliui kitų toks metimas būtų išskirtinis, bet jam, tai nebuvo labai geras. Nepaisant to, jis sugebėjo susitelkti ir pademonstruoti rezultatą. 

REKLAMA

Aš nebuvau Ramonoje, žiūrėjau transliaciją, bet pagalvojau, kad jei jis sugeba tai, jis numes kažką labai ypatingo. Taip pat jo apšilimas buvo tiesiog nuostabus. Jau tada supratau, kad ta diena bus magiška“, – portalui tv3.lt pasakojo treneris.  

M. Alekna savo nuostabią sportinę formą demonstravo ir prieš savaitę vykusiose varžybose Berklyje, kai įrankį švystelėjo 71,39 m. M. Saatara prisiminė, kad mintis apie rekordą buvo sukirbėjusi jau ten.

REKLAMA

„Jis numetė 71,39 m nors buvo vakaras ir oro sąlygos buvo labai ramios. Tada pagalvojau, kad jei jis turės geras sąlygas, rekordas kris“, – kalbėjo jis. 

Laukia įspūdinga ateitis

Į Berklio universitetą Kalifornijoje M. Alekna atvyko 2021 m., iškart po U20 pasaulio čempionato Kenijoje net neužsukęs namo. Iškart pradėjęs studijuoti lietuvis ir pateko į M. Saataros rankas. Jau trečius metus su lengvaatlečiu bendradarbiaujantis treneris sakė, kad nors ir turi milžinišką talentą, Mykolas nebijo lieti prakaito.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Galėčiau užtikrintai pasakyti, kad jis yra talentingiausias atletas, su kuriuo esu dirbęs. Svarbiausia yra tai, kad jis yra labai susikoncentravęs ir kryptingai daro savo veiklą. Jis labai ryžtingas, drausmingas, labai gerai išmano savo judesius ir treniruotes. 

Akivaizdu, kad šiems dalykams atlikti reikia turėti didelį talentą, tačiau sunkioji dalis, kai kasdien labai sunkiai treniruojiesi, techninė dalis yra būtinos, kad sportininkai galėtų varžytis. Jis labai subrendo nuo tada, kai atvyko į universitetą“, – savo mintimis apie lietuvį dalinosi treneris.

REKLAMA

Per šiuos metus, praleistus JAV ir varžantis su geriausiais pasaulio metikais, M. Alekna tobulėjo dideliais žingsniais. Nors daug kam gali atrodyti, kad 74,35 m yra fantastiškas rezultatas ir karjeros aukštuma, tačiau M. Saatara sutinka su legendiniu Romu Ubartu – tai dar ne viskas. 

„Jau kelerius metus kasdien matau, kaip jis meta. Manau, kad per pastaruosius trejus metus mačiau kiekvieną jo metimą ir galiu pasakyti, kad nemanau, jog tai yra riba. 

REKLAMA

Jis labai jaunas, jam tik 21 metai. Manau, kad kalbant apie disko metimą, jis yra labai, labai jaunas, net nepriartėjo prie to, ką gali padaryti. 

Laikui bėgant jis daug labiau subręs fiziškai, o technika taip pat tobulės, kas yra neįtikėtina, bet tokia yra šio sporto prigimtis. Disko metimas yra vyresnių vyrų sportas, vyresnių nei 20, 30 metų. Prognozuoju jam labai, labai šviesią ateitį su daugybe išskirtinių pasirodymų“, – kalbėjo specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Deivido ir Galijoto kova

Iki 2024 m. Paryžiaus olimpinių žaidynių pradžios lieka kiek daugiau nei 100 dienų. Po vakarykščio Mykolo pasiekimo daugybė žmonių kreipė žvilgsnį būtent į ten ir prognozavo 21-erių atletui aukščiausios prabos medalį. 

Visgi į tokius aplinkinių lūkesčius M. Saatara žiūri atsargiai:

„Niekada neturėtumėte sakyti, kad tai garantuota, bet manau, kad jis turi labai stiprias galimybes tapti vienu geriausių pasaulyje. 

Akivaizdu, kad olimpinės žaidynės yra labai ypatingas laikas, ypatinga galimybė, bet tai nėra garantuota. Vieną kartą tau gali pavykti, o kitą kartą nepavykti – niekada nežinai. 

Manau, kad mes jį paruošėme. Jis labai stabilus, labai pasitikintis savimi, kad vyks į Paryžių ir taps pačiu geriausiu, bet ta diena priklausys nuo to, kaip jis eis į rungtį ir varžysis aukščiausiu lygiu“, – dėstė pašnekovas. 

Paryžiuje M. Alekna stos į kovą su didžiausiais savo varžovais slovėnu Kristjanu Čehu bei pernai pasaulio čempionato auksą iškovojusiu Danieliu Stahliu. 

Dar po varžybų Berklyje olimpinis čempionas R. Ubartas kalbėjo, kad pretendentai į auksą bus būtent šie du atletai ir M. Alekna. 

„Dar tie du kol kas rezultatų neparodė šiais metais, nei Čehas, nei Stahlis nemėtė, tai bus matyti. Vieni eina ir formą gerina palaipsniui, o kiti bando tarsi dvi formas daryti.

REKLAMA

Kitų variantų, kitų konkurentų nelabai yra. Galbūt kažkas gali prisidėti, galbūt australas (Matthew Denny – aut. past.), bet sunku pasakyti. Visi kiti gali įsiterpti, bet abejoju“, – tada svarstė legendinis sportininkas. 

Konkurenciją šiuo klausimu mato ir M. Saatara, kuris išskyrė, kad savo fiziniais duomenimis Mykolas stipriai skiriasi nuo varžovų, tačiau gali pasigirti kitomis itin svarbiomis savybėmis. 

„Manau, kad jis yra kitokio tipo metikas. Akivaizdu, kad Danielis Stahlis ir Kristjanas Čehas yra vieni geriausių visų laikų metikų, jie yra legendiniai metikai. Fiziologiškai jie yra labiau įtaigūs nei jis. 

Kristjanas yra gana aukštas, labai stiprus vyras, Danielis yra labai, labai stiprus vyras, be to, turi labai stiprią asmenybę. 

Galiu beveik pasakyti, kad tai tarsi Dovydo ir Galijoto istorija. Mykolas nėra toks didelis ar fiziškai tvirtas, bet jo jėga slypi judesiuose, gebėjime atlikti puikų techninį metimą ir būti labai „sprogstančiu“ atletu“, – aiškino treneris. 

Į augantį spaudimą dėmesio nekreipia

Nenuostabu, kad vis garsėjančios kalbos apie medalius bei augantys lūkesčiai sportininkams ir treneriams gali užkrauti papildomą naštą, tačiau M. Saatara atviras – su auklėtiniu stengiasi į tai apskritai nežiūrėti. 

REKLAMA

„Niekada į tai nežiūrime. Mes tiesiog galvojame, koks yra geriausias būdas pasiekti aukščiausią įmanomą lygį. Reikia būti labai stabiliam, turėti labai stiprius, stabilius rezultatus ir statyti save į sėkmės poziciją“, – aiškino pašnekovas. 

„Manau, kad aš, kaip treneris, ir jo namų treneris Mantas, kuris, beje, yra vienas geriausių trenerių pasaulyje, galvojame, koks yra geriausias būdas būti geriausioje padėtyje, kad pasiektume puikių rezultatų. 

Varžybų dieną sportininkas pasirenka varžytis ir kovoti. Tai viskas, ką jis gali padaryti. Negalima įsitraukti su spaudimu“, – pridūrė jis. 

Apskritai Berklio universiteto treneris svarstė, kad tokie dalykai kaip spaudimas neturėtų sportininkui lemti rezultatų, nes nė vienas negali numatyti, kad jų laukia svarbiausiais momentais. 

„Manau, kad tai daugiau išoriniai dalykai, kurie nei tau kenkia, nei padeda. Tai tik tam tikros prognozės, nežinai, kas nutiks. Galbūt per varžybas lis, jis paslys ir laimės kas nors, apie ką niekada nepagalvotum. Tu negali to kontroliuoti. 

Mes į tuos dalykus nežiūrime. Aišku, gerai, kad žmonės žiūri į tave ir tikisi iš tavęs didžių dalykų, bet tai nėra didžiausia motyvacija ką nors daryti“, – užbaigė M. Saatara.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų