• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ąžuolas Tubelis baigė trečiąjį savo sezoną NCAA čempionate. Netrukus 21-ąjį gimtadienį minėsiantis lietuvis kartu su Arizonos „Wildcats” universiteto komanda laimėjo NCAA savo Konferencijos titulą. Fynikso krepšininkai buvo vertinami kaip vieni visos „Kovo beprotybės” favoritų – tarp 68 geriausių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) universitetų Arizonos ekipa prestižiniame retinge užėmė  aukštą 7 vietą.

12

Ąžuolas Tubelis baigė trečiąjį savo sezoną NCAA čempionate. Netrukus 21-ąjį gimtadienį minėsiantis lietuvis kartu su Arizonos „Wildcats” universiteto komanda laimėjo NCAA savo Konferencijos titulą. Fynikso krepšininkai buvo vertinami kaip vieni visos „Kovo beprotybės” favoritų – tarp 68 geriausių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) universitetų Arizonos ekipa prestižiniame retinge užėmė  aukštą 7 vietą.

REKLAMA

Deja, favoritų vardo „Wildacts” krepšininkai pateisinti nesugebėjo – jau pirmajame „Kovo beprotybės” raunde Ą. Tubelio komanda 55:59 pralaimėjo 15-ąjį reitingą savo Konferencijoje turinčiam Prinstono „Tigers” universitetui. Beje, tarp visų „March Madness” dalyvaujančių universitetų Prinstonas užėmė tik 61-ąją vietą.

Ą. Tubelis paskutinėse sezono rungtynėse pelnė net 22 taškus, kas sudaro 40 proc. Visų pelnytų „Wildcats” taškų.

REKLAMA
REKLAMA

Tai buvo sėkmingiausias Vilniaus krepšinio mokyklos (VKM) auklėtinio sezonas. 2022–2023 m. jis sužaidė 35 rungtynes, per kurias vidutiniškai pelnė po 19,8 taško, atkovodavo po 9,1 kamuolio ir atlikdavo po 2 rezultatyvius perdavimus.

REKLAMA

Palyginimui, praėjusiame sezone Ą. Tubelis rinkdavo po 13,9 taško ir 6,2 atkovoto kamuolio, o savo naujoko sezone – 12,12 taško ir 7,1 atkovoto kamuolio.

Kokios Ąžuolo tolimesnės perspektyvos? Ar lietuvis jau šį birželį bandys savo laimę NBA naujokų biržoje ar nuspręs palaukti dar metus?

Remiantis naujausiomis „The Athletic” prognozėmis, tarp 60 krepšinininkų, būtent tiek jų kasmet yra pakviečiama NBA naujokų biržoje, Ą. Tubelio pavardės nėra.

REKLAMA
REKLAMA

Kur kas aukščiau jis reitinguojasi 2024 m. naujokų biržos prognozėse – ten vidurio puolėjui skiriama 27 vieta. Pagal dabar piešiamą scenarijų vilnietis galėtų atsidurti Milvokio „Bucks” klube. Įdomu tai, kad 26-asis 2024 m. šaukimas prognozuojamas LeBrono Jameso sūnui Bronny. Jį, remiantis pirminėmis progozėmis, galėtų pasikvieti Klivlando „Cavaliers”. Kitų metų birža lietuviams įdomi ir dėl Mato Buzelio, kuriam prognozuojamas netgi pirmasis šaukimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip bebūtų, iki 2024 m. NBA naujokų biržos dar daug laiko, o anksčiau nei tikėtasi sezoną baigęs Ą. Tubelis toliau dirbs individualiai, tobulins savo įgūdžius ir, galbūt, jau labai greitai pasirodys NBA komandų skautams bei treneriams.

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su Ą. Tubelį treniravusiais krepšinio specialistais ir paklausė jų nuomonės apie lietuvio žaidimo profilį ir karjeros galimybes.  

REKLAMA

Ą. Tubelį ilgiausiai, nuo pat mažens, treniravo VKM treneris Vytenis Tupčiauskas. Krepšininką Moksleivių krepšinio lygoje (MKL) ugdė ir Paulius Budėnas, o Edvinas Justa Ą. Tubelį treniravo MKL, „Ryto” jaunimo komandoje ir Lietuvos jaunimo rinktinėje.  

Pasak pašnekovų, Ą. Tubelis turi visas galimybes įsitvirtinti NBA ir stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje turėti ilgą bei sėkmingą karjerą. 

REKLAMA

Kaip vertinate Ą. Tubelio sezoną?, – tv3.lt paklausė krepšinio trenerių.

E. Justa: „Jam asmeniškai tai buvo geriausias sezonas. Komanda pateko į „Kovo beprotybę“, ko nebuvo pernai. Aišku, dabar nuotaikos neturėtų būti pačios geriausios, nes tas pralaimėjimas buvo labai netikėtas. Jie buvo viena iš favoritų laimėti. Bent jau pora atakų pabaigoje jie tikrai galėjo geriau užpulti, kas galėjo lemti pergalę. Bet tokia jau yra „Kovo beprotybė“ – žaidžiant „minuso“ principu čia kasmet įvyksta staigmenų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P. Budėnas: „Pagal jo asmeninius ir komandos rezultatus, akivaizdu, kad sezonas buvo sėkmingas. Tiesa pasakius, aš nežinau, ar yra kitas lietuvis, kuris NCAA lygoje demonstravo tokius rodiklius. Tai, ką daro Ąžuolas – unikalu,. Tik, aišku, niekas nesitikėjo, kad jų sezonas pasibaigs taip anksti.“

Pačiam teko žiūrėti rungtynes?

E. Justa: „Šiek tiek. Abi komandos labai stengėsi žaisti fiziškai. Prinstono neslėgė jokia įtampa, o Arizonos studentams labai nesisekė su metimų realizacija, ką rodo ir galutinis rungtynių rezultatas. Pabaigoje jie tikrai nesusimetė iš labai gerų padėčių, kas galimai ir lėmė pralaimėjimą.“

REKLAMA

Kodėl Ąžuolo komandos draugai pasirodė taip silpnai? Tai – vienkartinis perdegimas ar savotiška tendencija, kad toje komandoje nėra daugiau kam kurti puolimo?

E. Justa: „Gali būti, kad varžovai sąmoningai pasirinko tokią taktiką. Jie žinojo, kad sustabdyti Ąžuolą bus neįmanoma arba labai sunku, todėl galbūt susitelkė į kitus žaidėjus. Aišku, trūko pagalbos, ypač iš gynėjų. Labai akivaizdžiai matėsi gynėjų agresyvumo trūkumas, jie tikrai galėjo būti agresyvesni. Šiaip komanda yra tikrai nebloga. Iš universiteto krepšininkai nuolat patenka į NBA. Iš vienų rungtynių nereikėtų spręsti, kad viskas čia yra blogai.“

REKLAMA

Tai buvo jau trečiasis Ą. Tubelio sezonas NCAA čempionate. Kur jis patobulėjo labiausiai ir kaip keitėsi jo žaidimas?

E. Justa: „Šį sezoną labai išryškėjo, kad trenerio jis yra projektuojamas kaip „penktos“ pozicijos krepšininkas. Pats Arizonos treneris minėjo, kad savo krepšininko profiliu Ąžuolas primena Domantą Sabonį. Aš irgi sutikčiau su tuo. Aišku, jis tapo dar labiau atletiškas. Ko jam dar trūksta ir ką akcentuoja NBA, tai stabilaus metimo iš distancijos. Šiuo metu jo žaidimas yra orientuotas arčiau baudos aikštelės. Krepšinio tendencijos tokios, kad reikia mokėti žaisti veidu į krepšį ir tuos įgūdžius jis tikrai turi.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

P. Budėnas: „Sabonis yra daugiau kitiems sukuriantis žaidėjas. Ąžuolas yra labiau į puolimą orientuotas žaidėjas. Jis galbūt ne taip įtrauks į žaidimą kitus komandos draugus, bet Ąžuolas – unikalus. Nežinau kito Lietuvos krepšininko, kuris turėdamas tokį ūgį taip greitai bėgtų. Matyčiau jį profesionaliame krepšinyje nuo 3 iki 5 pozicijos. Jis turi gerą metimą, jis savimi pasitiki. Jis atstovėti gynyboje gali kaip už tėvynę. Galbūt tai nėra jo stipriausia pusė, galbūt kažkur jis pasisaugo, bet jeigu reiktų, jis atstovėtų be problemų.“

REKLAMA

Kokie jūsų prisiminimai apie Ąžuolą iš moksleivių krepšinio?

P. Budėnas: „Treniruotės, autobusas, miegas, rungtynės. Jis kelionėse visada miegodavau, bet rungtynėse atidirbdavo su kaupu (juokiasi). Matėsi, kad tai bus aukšto lygio profesionalus krepšininkas. Vien pažvelgus į vaiko fiziologiją... Jis žaidžia kaip gynėjas, bėga į greitą puolimą. Matėsi, kad tai – būsima žvaigždė. Jam tinka tas posakis „The sky is the limit“ (liet. „Riba – tik dangus“).“

REKLAMA

Kaip manote, kodėl jis vengia mesti iš toli? Neleidžia treneris, galbūt žaidėjas nepasitiki savo metimu, gal dar kitos priežastys?

E. Justa: „Skautai savo raportuose nuolat akcentuoja, kad Ąžuolas galėtų tikrai mesti dažniau. Nežinau, kodėl jis to nedaro per rungtynes, gal treneris yra numatęs jam vaidmenį baudos aikštelėje ir stengiasi išnaudoti jo pranašumus ten. Pavyzdžiui, jeigu varžovai neturi tokio galingo žaidėjo, būtų nelogiška nežaisti arčiau krepšio, o perimetre tada daugiau žaidžia kiti žaidėjai. Kiek žinau, pats Ąžuolas dirba ties metimu iš distancijos, jam yra sudarytos programos. Bet kalbant apie jį patį, jam tikrai reiktų dažniau mesti iš toli. Po „2x2“ jis ne visada gali leistis žemyn, gali atšokti atgal ir mesti.“

REKLAMA
REKLAMA

P. Budėnas: „Kai pas mane į komandą atėjo Augustas Marčiulionis, jis su tritaškiu irgi nedraugavo. Bet buvo pasakyta, kad jeigu esi laisvas, turi mesti. Ir jis metė. Ąžuolas niekada su tuo neturėjo problemų. Jo riešas visada buvo minkštas ir aš jį skatindavau mesti. Kodėl dabar jis nemeta tritaškių? Nežinau, priežasčių gali būti daug.“

Remiantis prognozėmis, šiuo metu jis nepatena į šių metų NBA naujokų biržą, bet 2024 m. būtų pašauktas pirmajame rate. Kiek patikimos tokios prognozės ir ką žada daryti pats Ąžuolas?

E. Justa: „Tos prognozės keičiasi nuolat ir jo atstovai turės žiūrėti ir skaičiuoti, kas jam naudingiau – eiti į biržą šią vasarą ar dar palaukti. Jeigu eis šiemet, reikės pasiruošti – važinėti po komandas, rodyti savo įgūdžius, dalyvauti treniruočių stovyklose. Faktas, kad žaidėjas gali pasirodyti sėkmingai. Kada – čia jau parodys tik laikas.“

P. Budėnas: „Tegul pirma pasibaigia mokslus. Baigia ketvirtą kursą ir tada eina žaisti. Niekas niekur nepabėgs. Tos prognozės... Tokiam stipriame universitete, su tokia statistika, europietis... Man atrodo jis turėtų būti  reitinguojamas žymiai aukščiau. Ąžuolas subrendęs yra vyrų krepšiniui ir neabejoju, kad jis žais NBA.“

Tubelį projektuojate tik kaip NBA žaidėją ar neatmetate ir Europos varianto?

E. Justa: „Manau, jis būtų reikalingas ir geidžiamas tiek vienų, tiek kitų. Jis užaugo žaisdamas europietišką krepšinį, tad jam tas nebūtų sunku. Visgi manau, kad jo pirminis tikslas yra NBA, kur jis su savo duomenimis tikrai puikiai tiktų.“

REKLAMA

P. Budėnas: „Tik NBA. Vienareikšmiškai. Su jo fiziologija tarp tų visų žvaigždžių paskęsti jam tikrai neįmanoma.“

Ar Ąžuolas gali prisitaikyti prie įvairių trenerių ir jų vizijų?

E. Justa: „Ąžuolas nebijo kovos ir konkurencijos. Jam teko žaisti įvairiose komandose, keitėsi treneriai, žaidėjai ir visur jis pritapo puikiai, rodė stabilius rezultatus. Nemanau, kad treneris bus tas pagrindinis faktorius, nulemiantis jo karjerą. Jis turi tvirtą charakterį, nėra bailys.“  

 

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų