Rungtynes penktadienį nuo 19.45 val tiesiogiai transliuos „3sport“ kanalas.
44 metų lietuvis vasarą ilgą laiką buvo siejamas su išvykimu. Tiksliau, gandai sklandė dar prieš keletą sezonų ir prieš metus. Tokio aukšto kalibro treneris, natūralu, kad sulaukė daug turtingesnių komandų dėmesio. Vis dėlto tada jis vilionėms atsispyrė, nes, kaip pat sakė, Kaunas yra jo namai.
Stambulo „Fenerbahče“ buvo įvardijama kaip kita karjeros stotelė. Prieš prasidedant šiam sezonui Turkijos ekipą paliko Željko Obradovičius, tad Š. Jasikevičius, kaip jo mokinys, buvo favoritas perimti komandos vairą. Bet tada į sceną žengė „Barcelona“.
Klube, kur kaip žaidėjas lieuvis praleido 2000/2003 m. ir 2012/2013 m. sezonus. Tai komanda, su kuria lietuvis triumfavo Eurolygoje. Galų gale, po fantastiškų ketverių metų Kaune Š. Jasikevičius su ašaromis akyse nusprendė persikelti į Kataloniją ir įgyvendinti savo jau kaip trenerio norą – triumfuoti Eurolygoje.
Turtinga „Barcelona“ komanda gali sau leisti surinkti galingą sudėtį. „Žalgiryje“ treneris dažniausiai turėjo ieškoti talentų, jaunesnių žaidėjų arba tų, kurie dar nežaidžia Eurolygoje, bet turi potenciali būti solidžiais krepšininkais turnyre.
Ir čia atsiskleidė tikrasis Š. Jasikevičiaus profesionalumas.
Vadovaujant „Žalgiriui“ per tuos keturis metus jis sirgaliams padovanojo daugybę įsmintinų epizodų. Kasmet sulipdydavo tikrą komandą ir kibdavo į atlapus galingesniems varžovams. 2018 m. kauniečiai pasiekė netgi Eurolygos finalinį ketvertą.
Portalas tv3.lt siūlo prisiminti penkis įsimintiniausius Š. Jasikevičiaus epizodus ar žymes, kurias treneris paliko Kaune vadovaujant „Žalgiriui“.
LKL titulas bei krikštas Eurolygoje
Š. Jasikevičius Kaune pusantrų metų dirbo Gintaro Krapiko asistentu, o pagrindiniu treneriu tapo 2016-ųjų metų sausio 9-ąją dieną. Vadinasi, pačiame sezono įkarštyje. Tuo metu po pirmųjų savo oficialių rungtynių vadovaujant komandai LKL mače su Prienų klubu lietuvis spaudos konferencijoje nedrąsiai prabilo: „Žiūrėsime, kaip viskas čia bus, viskas dar taip šviežia, kad reikia laiko“.
Bet laiko daug neprireikė. Kauniečiai užtikrintai rungtyniavo LKL čempionate nesulaukdami jokio didesnio pasipriešinimo iš varžovų. Tame sezone jie reguliariame sezone laimėjo 33 mačus bei patyrė vos 3 nesėkmes. Stringant principiniam varžovui tuometiniam Vilniaus „Lietuvos rytui“ žalgiriečiai jų nesulaukė finale.
Ten pirmą sykį atsidūrė Panevėžio „Lietkabelis“, kurį „Žalgiris“ serijoje iki keturių pergalių nugalėjo 4:1. Tada Š. Jasikevičius iškovojo pirmąjį savo LKL čempiono žiedą jau būdamas vyriausiuoju klubo treneriu.
Apskritai, įdomus faktas, kad, kaip žaidėjui, tapti LKL čempionu Š. Jasikevičiui pavyko tik 2014-aisiais, kuomet jis dar žaidė paskutinį savo kaip profesionalaus krepšininko sezoną. Vėliau jau būdamas asistentu ir vyr. treneriu su „Žalgiriu“ jis laimėjo visus LKL sezonus iki pat išvykimo 2020 m vasarą.
Nors Eurolygoje po nesėkmingo starto Madride, atvykę į Kauną „Žalgiris“ solidžiai pranoko Pirėjo „Olympiakos“, tačiau pirmasis sezonas šiame turnyre komandai vadovaujant Š. Jasikevičiui nesusiklostė.
Veliau sėkė ir penkerių pralaimėjimų seriją, o dar seno formato Eurolygos TOP 16 etapo kovas kauniečiai baigė grupėje būdami paskutiniai.
Seniai lauktas Eurolygos finalinis ketvertas
Š. Jasikevičius Kaune ėmė kontstruoti savo komandą. Į klubą atvykusius žaidėjus jis muštruodavo taip, kad šie greitai tapdavo geidžiamais pirkiniais tarp pajėgiausių Eurolygos komandų. Kevinas Pangosas,Vasilje Micičius, Brandonas Daviesas ar kt. vėliau atliko ryškų šuolį savo karjerouse.
2017/2018 metų sezone treneriui pavyko sulipdyti tokią komandą, kokios sirgaliai nematė seniai. Kauniečiai Eurolygoje rodė labai stabilų žaidimą, nepapuldami į pralamėjimų serijas. Sezoną užbaigė dviem laimėjimais, kas leido jiems reguliariame sezone užimti aukštą 6 vietą.
„Žalgiris“ turėjo galimybę po labai labai ilgų metų patekti į Eurolygos finalinį ketvertą, bet tam serijoje iki trijų pergalių reikėjo įveikti Pirėjo „Olympiakos“. Žalgiriečiai tą padarė žaisdami fanastiškai. Jau pirmose rungtynėse Graikijoje jie iškovojo pergalę, antrame mače pralaimėjo, bet į Kauną išvyko serijos rezultatui esant 1:1.
Namuose kauniečiai nepaliko vilčių varžovas. Uraganinį puolimą demonstravę žaidėjai palaikomi daugiatūkstantinės sirgalių minios tribūnuose dukart įveikė „Olympiakos“ ir laimėjo seriją 3:1. Finalinis Eurolygosk ketvertas! Nuostabios emocijos Š. Jasikevičiaus veide, žaidėjų bei visų sirgalių.
Pusfinalyje „Žalgiris“ krito prieš Stambulo „Fenerbahče“, bet kovoje dėl trečiosios vietos įveikė principinį varžovą Maskvos CSKA. Š. Jasikevičius tame sezone atvedė „Žalgirį“ į seniai neregėtas aukštumas.
9 pralaimėjimų serija
Vis dėlto ir net tokio trenerio kaip Š. Jasikevičiaus kelias nėra rožėmis klotas. Kad ir kaip jis sugebėjo demonstruoti su komanda puikius rezultataus, bet pasitaikė ir sunkių etapų. Vienas tokių buvo 2019/2020 m. sezone, kai „Žalgiris“ pralaimėjo net 9 Eurolygos mačus iš eilės.. Net devynis.
Ši pralaimėjimų serija prasidėjo namuose prieš „Barcelona“ ir užtruko pusantro mėnesio. Galiausiai visą susikaupusį pyktį komanda išliejo Miunchene, kur 25 taškais sutriuškino „Bayern“.
Vargu, ar koks kitas treneris, kai jo vadovaujamas klubas patiria devynis pralaimėjimus iš eilės Eurolygoje, išsaugotu darbą. Tačiau Š. Jasikevičius buvo kitoks. Pasitikėjimas juo buvo didžiulis. Komandos žaidimas nebuvo labai blogas, bet kartais pritrūko sėkmės, kartais susikaupimo, kartais tiesiog stipresi buvo varžovai.
Bet 9 nesėkmės iš eilės yra rimta krizė. Laimei, ją komandai pavyko įveikti bei pradėti rodyti stabilų žaidimą Eurolygoje. Tiesa, šansų dar labiau pagerinti savo padėtį kauniečiai neturėjo, nes dėl koronaviruso Eurolygos sezonas buvo sustabdytas, o vėliau ir visiškai nutrauktas.
Stabilumas Eurolygoje
Kad ir kaip keistai šie žodžai skambėtų kontekste, kai buvo prisiminta 9 pralaimėjimų serija, tačiau Š. Jasikevičiaus vadovaujamas „Žalgiris“ pasižymėjo stabilumu. Jei anksčiau komanda patekdavo į rimtas duobes, prieš rimtus varžovus viską, ką sugebėdavo padaryti, tai pralaimėti mažesniu skirtumu, dabar komanda nebijojo nieko.
Problemų nekeldavo išvykos, o namuose palaikomi 15 tūkst. sirgalių komanda dar labiau užsivesdavo. Pasiektos pergalės Madride, Pirėjuje, Atėnuose ar Stambule, kur žaisti visada sunku. Bet Š. Jasikevičius komandai įskiepijo kovotojų mentalitetą. „Žalgiris“ nebijojo varžovų, o drąsiai kibo jiems į atlapus.
Tai vienas svarbiausių dalykų, ką treneris pakeitė komandoje. „Mes esame dar berniukai“, „muštis reikia kartais, muštis“, „iškentėti reikia“, tokias ir dar daug įvairių frazių buvo galima išgirsti iš Š. Jasikevičiaus lūpų.
Stabilumas turnyte padėjo žalgiriečiams ir dar sykį būti arti Eurolygos finalinio ketverto. 2018/2019 m. reguliarusis sezonas užbaigtas šešiomis pergalėmis iš eilės, tarp jų paskutiniame ture Madride prieš „Real“. Tai leido kauniečiams prasibrauti į turnyro ketvirtfinalį.
Jame buvo pralaimėta Stambulo „Fenerbahče“ (serijoje iki 3 pergalių 1:3), bet Š. Jasikevičius ir vėl su klubu demonstravo ne tik solidų žaidimą, bet ir pasiekė puikų rezultatą
Muštras ir emocionalumas
Toks jau jis yra. Emocionalus, aštrus, sakantis, ką galvoja. Š. Jasikevičius toks buvo žaidėjas, toks yra ir treneris. Jis nebijojo muštruoti savo žaidėjų, sodinti už padarytas klaidas, nes jis tą vertino, kaip nuovargį ar dėmesio stoką. Žinoma, tokiose situacijose svarbu perteikti tą žaidėjui, kad jis to nepriimtu asmeniškai.
Bet Š. Jasikevičius yra reiklus treneris, neveltui savo mokytoju jis laiko legendinį serbų strategą Željko Obradovičių. Per tuos keturis sezonus Kaune dauguma žaidėjų pajautė tą reiklumą. Bet tokia yra lietuvios sistema. Norint atlikti tam tikras detales reikia išsireikalauti.
Galų gale, to dėka jis atvykusius naujokus padarydavo solidžiais krepšininkais, kurie paskui karjeras tęsė pajėgiausiose Europos komandose. Tai buvo labai įsimintini momentai, nes tai buvo tikras Šaras. Jis dažnai virė savo viduje ir to neslėpė. Bet tas ir traukė sirgalius, kurie šluodavo bilietus į komandos rungtynes.
Per Š. Jasikevičiaus laiką Kaune emocionalių momentų ir frazių buvo daug. Nuo kartais pamokymų žurnalistams, iki atvirų komentarų po rungtynių, apeliuojant į laba prastą auklėtinių žaidimą. Iki epizodų, kai taiklus metimas jį vis vien priversdavo rėkti ant auklėtinio, nes viskas turėjo būti ne taip.
Štai A. Milaknis 2017 m. gruodį vykusiame mače Stambule su „Fenerbahče“ pataikė tritaškį, kai treneris liepė laikyti kamuolį, nes iki ketvirto kėlinio pabaigos buvo likusios apie 20 s., o „Žalgirs“ pirmavo tašku. Nors gynėjas metimą pataikė ir taip užtvirtino kauniečių pergalę, bet Šaras emocingai plūdo žaidėją.
Reakcijos sulaukė ir vieno Eurolygos susitikimo metu klydęs tuometinis žalgiriečių aukštaūgis Brandonas Daviesas. Treneriui nepatiko jo veiksmai aikštelėje.
Sunku ir apibūdinti visus geriausius Š. Jasikevičiaus momentus per trenerio darbą Kaune. Buvo ir pakilimų, ir nuopulių, ir istorinių komandos pasiekimų. Neįtikėtinai gera atmosfera arenoje, nesuvaidintas emocionalumas ir aistra krepšiniui. Trenerio karjera, bent jau laikinai, „Žalgiryje“ sustojus, jis vasarą priėmė sprendimą pradėti naują karjeros etapą.
Bet tų momentų buvo tiek, kad laukia labai emocionalus sugrįžimas į Kauną. Tik, deja, kad aplodismentais Š. Jasikevičiaus negalės pasitikti daugiatūkstantinė minia Kauno arenoje.