„Komisija siūlys Lietuvos Respublikos prezidentui pripažinti Margaritą Drobiazko netekus jai išimties tvarka suteiktos Lietuvos Respublikos pilietybės dėl jos viešai reiškiamo palaikymo Rusijos federacijai, kuri traktuojama kaip priešiška Lietuvai, ES valstybėms“, – po posėdžio sakė komisijos pirmininkas Pranas Žukauskas.
Posėdyje šiuo klausimu dalyvavo 8 nariai ir visi jie pasisakė už priimtą sprendimą.
Pilietybės reikalų posėdis šiuo klausimu užsitęsė beveik 2 val., tačiau komisijos pirmininkas paaiškino, kad toks sprendimas turėjo būti kruopščiai apgalvotas.
„Reikia suprasti, kad tai yra pirmas toks sprendimas šiuo pagrindu ir jis formuoja precedentą ir ateičiai. Dėl to sprendimas turėjo būti tikrai apgalvotas, išdiskutuotas, pagrįstas. Visas apsikeitimas nuomonėmis, situacijos vertinimas kiek užtruko“, – aiškino P. Žukauskas.
Migracijos departamentas nurodo, kad M. Drobiazko nesilaiko Lietuvai duotos priesaikos ir bendradarbiaudama su priešišku Rusijos režimu diskredituoja šalies vardą.
Kaip vieną iš argumentų departamentas nurodo, kad M. Drobiazko palaiko glaudžius profesinius ir asmeninius ryšius su Tatiana Navka – Vladimiro Putino spaudos sekretoriaus Dmitrijaus Peskovo žmona.
„Patys tie šou, kuriuose ji dalyvauja, su režimu ar jo propaganda tikrai neturi nieko bendro, tačiau vertinamas buvo platesnis kontekstas, t. y. tų šou organizatoriai, jų statusas, padėtis Rusijos valstybėje, to režimo kontekste. Taip pat šių šou rėmėjai, kurie viešai skelbiami ir žinomi – daugelis sankcionuotų asmenų, bendrovių.
Žinant, kad ta „minkštoji“ galia – kultūra, menas – vertintina kaip Rusijos politikos, režimo dalis neatsiejama, tai santykiai su tokiais asmenimis, kad ir ne atviru kontekstu, parodo tam tikrą požiūrį“, – kalbėjo komisijos pirmininkas.
Pati M. Drobiazko sako Rusijos propagandoje nedalyvaujanti.
„Aš nedalyvauju „propagandiniame“ veiksme, kaip jį pavadino vienas asmuo. Kartu su savo vyru, ledo partneriu ir nesavanaudišku Lietuvos patriotu Povilu, nešam kultūros ir gėrio šviesą, kiek tik galim, aš ir jis“, – teigė šokėja.
„Esu kaltinama dėl viešai neišreikštos savo politinės pozicijos, bet ar pagal Lietuvos Konstituciją neturiu teisės neišreikšti savo pozicijos, jei negaliu, nenoriu ar nesu tam pasirengusi?“ – pridūrė ji.
Būtent į tai, kad šokėja nėra aiškiai išreiškusi savo pozicijos atkreipė dėmesį ir komisija.
„Argumentų, kad ji paraidžiui tiesiogiai remia ar palaiko, nebuvo ir nėra. Buvo vertinamas visas kontekstas veiklos, kurį jau ir minėjau. Tai yra tos veiklos aplinka, kurioje dalyvaudamas tu negali nesuprasti kokiame kontekste tai vertinama, kam parama yra išreiškiama“, – dėstė P. Žukauskas.
M. Drobiazko teigė nesanti politikė ir neketinanti pateikti politinių vertinimų.
„Tegul politikai užsiima politika, o Lietuvos žmonės įvertina, kaip jiems sekasi. Priešiška šiuo metu yra paskelbta šalis, kurioje gimiau ir užaugau, kurioje mokiausi ir čiuožiau, kurioje kartu su Povilu, vadovaujant geriausiems Rusijos treneriams, ruošiausi penkioms olimpinėms žaidynėms, dvylikai pasaulio ir dvylikai Europos čempionatų, kad garsinčiau Lietuvą, patikėjusią man savo sportinę garbę“, – rašė sportininkė.
„Nuo 2007 metų esame nuolatiniai ledo šou Rusijoje dalyviai. Ji – mano istorinė tėvynė. Kaip ir visus šiuos 17 metų, taip ir šiandien, mūsų veikloje nebuvo ir nėra jokių politinių manifestų“, – teigė ji.
Dėl išimties tvarka suteiktos Lietuvos pilietybės atėmimo iš ledo šokėjos M. Drobiazko vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė į prezidentą Gitaną Nausėdą kreipėsi liepos pabaigoje.
G. Nausėda pernai M. Drobiazko ir P. Vanagą išbraukė iš valstybės apdovanotųjų sąrašo.
„Atėmus iš manęs ir Povilo už tai gautus apdovanojimus ir net pasą, niekas neištrins mūsų nuopelnų iš Lietuvos istorijos ir neišplėš meilės iš žiūrovų širdžių“, – teigė šokėja.
Ledo šokėja, teigia suprantanti, kad dauguma žmonių jos veiksmus laikys neteisingais.
„Jie turi teisę tai daryti. Jie turi pilną teisę taip sakyti. Ir daugelis tam pritars. Tačiau niekas neturi moralinės ar kitokio pobūdžio teisės priversti mane užimti radikalią poziciją, pagrįstą neapykanta, arba priversti mane atgailauti dėl to, ką darau sąžiningai, profesionaliai ir tik dėl gėrio ir taikos sielose tų žmonių, su kuriais susiduriu“, – teigė M. Drobiazko.
Sportininkė Lietuvos pilietybę įgijo 1993 metais išimties tvarka už nuopelnus sporto srityje.