Slovėnai pasiruošimo cikle sužaidė dvejas rungtynes su Kroatijos krepšininkais. Aleksandro Sekuličiaus auklėtiniai dukart įveikė kroatus (94:80, 97:88). Tiesa, abu mačai buvo skirtingi, kadangi vieną susitikimą praleido Luka Dončičius.
Kaune slovėnai nejuokauja ir priverčia Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės sirgalius šiek tiek jaudintis.
Laikinojoje sostinėje slovėnų vunderkindo vedama ekipa triuškino visus savo kelyje sutiktus varžovus. 118:68 nepasigailėta Angolos, 112:77 į nokdauną buvo pasiųsti lenkai ir 98:70 įveikti Venesuelos atletai.
Finale Lietuvos ir Slovėnijos vyrų krepšinio rinktinės susitiks jau šiandien.
Rungtynių transliaciją 19:30 galėsite stebėti per TV3 kanalą, portalą tv3.lt ar naujos kartos televiziją Go3.
Beje, TV3 televizija, naujienų portalas tv3.lt, internetinė vaizdo platforma TV3 Play bei naujos kartos televizija Go3 transliuos visas olimpinės atrankos vyrų krepšinio rungtynes – ne tik tas, kuriose pasirodys lietuviai.
Tiek rungtynių metu, tiek ir po jų karščiausios naujienos, interviu su krepšininkais, jų komentarai bei rungtynių analizė atsidurs ir naujienų portalo tv3.lt specialiame polapyje – https://www.tv3.lt/tokyo2020.
TOP3 žaidėjas pasaulyje
Tikriausiai visiems aišku, kad Slovėnijos vyrų krepšinio rinktinės vedlys yra L. Dončičius. Jo universalumas ir neeilinis talentas puolime, vienas prieš vieną žaidimas, gebėjimas puikiai susikurti progas tiek sau, tiek komandos draugams, komandos užvedimas ir suvienijimas bei milžiniškas įgūdžių paketas yra kažkas iš kito pasaulio.
L. Dončičius taip pat yra tas žaidėjas, kuris nesivaiko statistikos, aplink save esančius žaidėjus padaro keliskart geresniais ir yra tikras žiūrovų numylėtinis vien dėlto, kad jis yra ne tik neeilinių gabumų talentas, bet taip pat mėgsta rengti šou jį stebintiems.
Slovėnų krepšinio meistras yra didžiausias slovėnų ginklas, kurio, kaip sakė buvęs Lietuvos vyrų rinktinės štabo treneris Mindaugas Brazys, sustabdyti neįmanoma. Lietuvaičiams reikės kaip įmanoma geriau pristabdyti šį monstrą.
Apie tai, kaip reikės bandyti pristabdyti L. Dončičių, skaitykite čia.
Betmeno Robinas
Iškritus Anthony Randolphui – slovėnų krepšinyje kilo klausimas, kokiu žaidėju reikėtų pasipildyti savo komandą. Iš pat pradžių buvo akivaizdu, kad tai bus priekinės linijos krepšininkas, kadangi jei ne jis, pagrindinio vidurio puolėjo pozicijoje tikriausiai būtų žaidęs Žiga Dimecas, kuris yra palikęs pėdsaką Lietuvos krepšinyje.
Vis dėlto į pagalbą atskubėjo Mike‘as Tobey. Jis iškart puikiai įsiliejo į komandos žaidimą ir tapo antru svarbiausiu žaidėju Slovėnijos rinktinėje po L. Dončičiaus.
Atrankoje Kaune M. Tobey per 23 minutes renka po 15,7 taško, atkovoja po 8,7 kamuolio, blokuoja 1 metimą ir sukaupia 21,3 naudingumo balo. Negana to, natūralizuoto amerikiečio pataikymas – fantastinis. Dvitaškiai 59,3 proc., tritaškiai 57,1 proc. ir baudos 100. Aišku, imtis nėra pati didžiausia, bet tai vis tiek yra neblogas pasiekimas.
Apie šio krepšininko karjerą, žaidimo stilių skaitykite čia.
NBA puolėjas
Slovėnijos rinktinė yra universali ir puikiai susižaidusi komanda. Šios ekipos branduolys yra susiklijavęs taip gerai, kad tikriausiai jų ryšį sugriauti galėtų tik nesuvokiami dalykai.
Komandoje itin svarbūs yra Zoranas Dragičius, Vlatko Čančaras ir Klemenas Prepeličius.
Pastarieji du krepšininkai turi mikrotraumeles – V. Čančaras rungtynėse su Venesuela išsisuko čiurną, o K. Prepeličius praleido pirmąsias rungtynes su Angola dėl kaklo skausmų.
Vis dėlto minėti krepšininkai turėtų būti pasiruošę suremti kalavijus ir stoti į kovą su mūsiškiais.
V. Čančaras – atletiškas krepšininkas, turintis ilgas galūnes, neblogą metimą ir sugebantis išnaudoti missmatch situacijas.
Denverio „Nuggets“ atstovas kol kas dar nėra savo jėgų žydėjime, bet jis jau yra svarbus Slovėnijos rinktinės žaidėjas. Atletas yra geras situacijose, kai pagavus kamuolį iš karto atliekamas metimas, gerai užbaigia prasiveržimus ir pasižymi neblogu šuoliu.
Jo silpnybės – žaidimas 1 prieš 1, kamuolio valdymas ir perskubėjimas. Momentais V. Čančaras atlieka tikrai gerus sprendimus aikštelėje, tačiau jau atrankoje Kaune matėme, kad slovėnas kartais perskuba ir pasirenka ne patį efektyviausią sprendimą.
Legendos brolis
Z. Dragičius yra Miami „Heat“ atstovaujančio Gorano Dragičiaus brolis. Prieš šešerius metus Z. Dragičius taip pat išbandė savo šansus NBA, tačiau ten neužsikabino. Grįžęs į Europą slovėnas žaidė „Unicaja“, „Chimki“, „Emporio Armani“, „Anadolu Efes“ ir dabar žaidžia „Baskonia“ gretose.
Šis krepšininkas šią dieną būtų dar geresnis, tačiau jo karjerą stabdė sunkios traumos. Atletui net dukart buvo plyšęs kryžminis kelio raištis. Dar šio sezono pradžioje jis buvo patyręs kojos raumens traumą.
Nepaisant to – slovėnas išlieka Eurolygos krepšininku ir vienu geriausių Slovėnijos rinktinės žaidėjų.
Z. Dragičius gerai žaidžia 1 prieš 1, gali užbaigti sudėtingus reidus arčiau krepšio bei pasižymi kovingumu gynyboje.
Atleto trūkumai – metimas iš toli, vienpusiškumas ir kartais pernelyg didelis pasitikėjimas savimi.
Šiemet Z. Dragičius Eurolygoje tolimus metimus šaudė 28,4 proc. tikslumu, tad galime įsivaizduoti, kad su juo turėtų būti taikoma rizika perimetre.
Kaip ir jo brolis, Z. Dragičius taip pat yra kairiarankis, tačiau jo įvairiapusiškumas kardinaliai skiriasi nuo G. Dragičiaus. Jaunesnysis brolis Z. Dragičius dažniausiai veržiasi į kairę pusę ir meta savo stipriąja ranka. Kuomet jis būna siunčiamas į dešinę – atsiranda bėdų ir kamuolio varyme, ir lengvesnio metimo atradime. Bet nepaisant to, jis vis tiek išlieka svarbiu krepšininku puolime.
Momentais Z. Dragičius pernelyg užsižaidžia su kamuoliu, meta neparuoštus metimus ir po kelių netaiklių metimų toliau ieško sėkmės. Aišku, pasitikėjimas yra svarbu, bet kai jo būna per daug – tai irgi nėra gerai.
Eurolygoje buvo tokių rungtynių, kai Z. Dragičius iš žaidimo pataikydavo 4/14, 2/8, 2/7 ir 0/6 metimų.
K. Prepeličius – vienas geriausių, jei net ne geriausias Slovėnijos rinktinės snaiperis. Jis pasižymi puikiu metimu iš distancijos, jei reikalauja situacija, gali prasiveržti ir užbaigti ataką bei yra pavojingas greitajame puolime.
Slovėnijos rinktinės taikliarankis šiemet Eurolygoje priklausė elitiniam 50/40/90 (dvitaškių, tritaškių ir baudų metimų procentai – aut. past.) klubui. Jį prižiūrinčiam Lietuvos rinktinės atstovui teks nemenka užduotis gaudyti jį iš užtvarų.
Kaip ir minėta, K. Prepeličius pasižymi ypač geru puolimu, tačiau gynyboje nėra pats geriausias krepšininkas. Lietuviams reikėtų išnaudoti tai, kad jis yra kiek minkštokas ir vangus gynyboje.
Greitas ir paprastas komandos krepšinis
Slovėnijos vyrų krepšinio rinktinė pernelyg sudėtingo ir sunkiais deriniais grįsto krepšinio nežaidžia. Dažniausiai slovėnai suka įvairias du prieš du variacijas ir taip kuria savo žaidimą.
Pagrindiniu kūrėju slovėnų ekipoje esąs L. Dončičius puikiai valdo komandos tempą ir į žaidimą įjungia visus krepšininkus. Vunderkindas puikiai atranda laisvus komandos draugus ir atviroje aikštėje, tad lietuviams reikėtų pasisaugoti amerikietiškojo futbolo perdavimų, kuomet per visą aikštelę atliekamas perdavimas į priekį.
Kaip ir minėta, slovėnai žaidžia paprastą, tačiau dar ir greitą krepšinį. Kiekvienam atletui yra pilnai atrištos rankos ir bet kuris krepšininkas gali mesti metimą bet kurią atakos sekundę. Dariaus Maskoliūno ekipai reikės stengtis eliminuoti menkiausias klaidas ir atkreipti dėmesį į mažiausias detales.
Tolimi metimai – laisvas krepšinis, pasitikėjimas vienas kitu ir taiklūs šūviai iš toli. Slovėnų rinktinėje yra tik vienintelis Ž. Dimecas, kuris nemeta iš toli. Visi kiti Slovėnijos rinktinės atletai meta iš toli ir tą daro drąsiai. Kol kas atrankoje Kaune tritaškius prasčiausiai meta nominalus slovėnų snaiperis K. Prepeličius. Jo pataikymas yra 30 proc. Tai daug ką pasako, kai tavo komandos snaiperis kol kas yra procentaliai prasčiausias metikas komandoje.
Sėkmė ir aukštaūgių gero žaidimo tęsinys
Prieš tokią grėsmingą Slovėnijos rinktinę lietuviams reikės ir sėkmės. Natūralu, kad vietomis reikės rizikuoti, bandant stabdyti L. Dončičių, tad mūsiškiams, norint švęsti pergalę, reikia tikėtis, jog NBA žvaigždė ir jo komandos draugams bus juoda diena ir jiems fatališkai nekris tolimi metimai, nes tritaškiai yra vienas svarbesnių nominalių svečių ginklų.
Lietuviams taip pat reikės tikėtis, kad NBA bokštai sužais galingai, kaip kad pavyko prieš Lenkijos krepšininkus. D. Maskoliūnas ir jo štabas turėtų akcentuoti M. Tobey atakavimą ir jo asmeninių pražangų rinkimą. Natūralizuotas amerikietis neturi lygiaverčio keitimo, tad jei pavyktų įvelti jį į asmeninių pražangų bėdą, mūsiškių žaidimas taptų kur kas lengvesnis.
Toliašaudė artilerija – norint iškovoti pergalę būtinai reikės pataikyti iš toli. Visiems yra aišku, kad mūsų pagrindiniai ginklai yra po krepšiu, tad būtų gerai, jei mūsiškiams atsirištų rankos ir tritaškiai lietųsi per kraštus.
Komandinė gynyba ir karštos galvos išlaikymas bus itin svarbu šiandienos mače. Reikia tikėtis, kad tiek teisėjai, tiek pramesti metimai didesnės įtakos psichologijai nepadarys.
Ne kartą esame matę Marių Grigonį skėsčiojantį rankomis po prastesnių epizodų, rungtynėse su lenkais Jonas Valančiūnas ne kartą piktinosi teisėjų darbu ir kišosi į nereikalingas diskusijas. Negana to, vienu metu, kai buvo pakeistas, jis akivaizdžiai reiškė nepasitenkinimą teisėjų darbu ir spyrė į reklaminį stendą. Bereikšmės diskusijos ir energijos švaistymas ten, kur nereikia, bus labai svarbi finalo dalis.
Sirgaliai – tokio užnugario, kurį atrankos finale turės mūsiškiai, neturės nei viena komanda. Neabejotina, kad po pandemijos žiūrovai užkurs krepšininkus kovai ir bus viena iš sudedamųjų dalių potencialiai Lietuvos rinktinės pergalei.