Europos futbolo čempionate paaiškėjo antroji finalo dalyvė. Į finalą pateko Anglija, kuri 90 minutę įveikė Nyderlandų rinktinę po puikaus Ollie Watkinso įvarčio 2:1 (1:1). O. Watkinso įvartis 89 min. 59 sek. yra vėliausias pergalingas įvartis Europos čempionatų ir Pasaulio taurių istorijoje (išskyrus pratęsimus).

Pirmajame kėlinyje abi komandos pasižymėjo po sykį. Pirmasis įvarčių sąskaitą atidarė olandas Xavi Simonsas, kuris 7-ąją mačo minutę tolimu ir labai gražiu smūgiu nuginklavo Jordaną Pickfordą.

Nepraėjus nė dešimčiai minučių Anglija atstatė lygybę, po Harry Kane'o realizuoto 11 m. baudinio 1:1.

Antrajame kėlinyje abi komandos didžiąją laiko dalį žaidė itin atsargiai, tačiau rungtynių pabaigoje anglai pradėjo daugiau spausti savo varžovus.

Lemiamas įvartis krito mačo pabaigoje

Energijos įnešė aikštėje po keitimo pasirodę žaidėjai, o pergalingas įvartis krito paskutinę pagrindinio laiko minutę.

Iš itin aštraus kampo pasižymėjo po keitimo pasirodęs Ollie Watkinsas, o jam rezultatyvų perdavimą išrašė taip pat po keitimo pasirodęs Cole'as Palmeris 2:1.

Įspūdinga ir tai, kad tai buvo pirmas O. Watkinso smūgis į vartų plota visame čempionate.

O. Watkinso įvartis:

Galiausiai rungtynių arbitras pridėjo vos kelias minutes, per kurias Nyderlandų atstovams nieko pavojingo sukurti nepavyko ir Anglija antrajame Europos čempionate iš eilės varžysis finale.

Šįkart dėl čempionų sosto Garetho Southgate'o treniruojamos ekipos laukia aukštas Ispanijos rinktinės barjeras.

Rungtynių eiga

Antras kėlinys:

90 min. Netikėta atomazga. O. Watkinsas gauna kamuolį baudos aikštelėje ir iš itin aštraus kampo nuginkluoja Nyderlandų ekipos vartininką 2:1. Anglija jau priekyje, o rungtynių arbitras prideda papildomas 2 žaidimo minutes.

88 min. Galingas C. Palmerio smūgis iš baudos aikštelės, tačiau kamuolys skriejo kiek virš vartų.

85 min. Geltoną kortelę užsidirbo B. Saka, sustabdęs pavojingą S. Gakpo reidą ir beįsipleskiantį dar vieną kontraišpuolį.

83 min. Pavojinga Nyderlandų rinktinės kontraataka po anglų bandym paspausti savo varžovus, kurios smaigalyje atsidūrė W. Weghorstas, tačiau M. Guehi kamuolį išmušė dar iki smūgio.

78 min. B. Saka pasiuntė kamuolį į vartus, tačiau epizodas buvo peržiūrėtas VAR kambaryje. Į nuošalę pateko ne puolėjas, o Kyle'as Walkeris. Rezultatas nesikeičia 1:1. Iškart po šio neįskaityto įvarčio į aikštę Anglijos rinktinės strategas G. Southgate'as metė Ollie Watkinsą ir Cole'ą Palmerį, kurie pakeitė H. Kane'ą ir Ph. Fodeną.

77 min. X. Simonsas atliko smūgį nuo žemės, tačiau kamuolys skriejo tiesiai į J. Pickfordą.

71 min. Jude'as Bellinghamas kol kas blankus ir dar užsidirbą geltoną kortelę, pavojingai aikštės viduryje nuskindamas Stefaną de Vrij.

64 min. Nyderlandų rinktinė atliko smūgį į vartų plotą. Po standartinės situacijos aukštą kamuolį į baudos aikštelę pasiuntę olandai joje surado Virgilą van Dijką, kuris galva iš arti patikrino J. Pickfordo budrumą. Laimei, kamuolys skriejo tiesei į vartininką.

57 min. Antroji rungtynių pusė prasidėjo labai ramiai, abi komandos negausiomis pajėgomis eina į puolimą. Kol kas daugiau kamuolį kontroliuoja Anglija (67 proc.), kuri yra atlikusi 8 smūgius link vartų ir 3 į vartų plotą. Nyderlandai link vartų smūgiavo 3 sykius, o į vartų plotą skriejo 2 smūgiai.

46 min. Po ilgosios pertraukos Anglijos rinktinė šansą suteikia Luke'ui Shaw. Krašto gynėjas pakeitė Keviną Trippierą. Tuo tarpu R. Koemanas į aikštę metą tikrąjį 10-ąjį numerį Woutą Weghorstą, kuris pakeitė D. Maleną.

Pirmas kėlinys:

45 min. Per likusį žaidimo laiką komandos nieko pavojingesnio nebesukūrė, tad rungtynių nugalėtojas spręsis antroje rungtynių pusėje. Kol kas rezultatas lygus 1:1.

34 min. Priverstinis keitimas. Memphis Depay'us suklupo lygioje vietoje ant vejos ir netrukus rungtynių tęsti nebegalintį vieną komandos puolimo lyderių pakeitė Joey Veermanas.

31 min. Philas Fodenas vos nenubaudžia Nyderlandų rinktinės. Laisvas paliktas atakuojantis saugas paleido galingą smūgį iš savo mėgstamos distancijos ir nuo įvarčio olandus apsaugo tik vartų konstrukcija.

29 min. D. Dumphriesas vėl pastebimas. Šįkart krašto gynėjas atsiduria baudos aikštelėje ir jo smūgis galva sudrebina Anglijos vartų konstrukciją.

22 min. Kobie Mainoo įžūliai įsiveržė į Nyderlandų baudos aikštelę ir atliko gerą perdavimą Philui Fodenui, kuris pergudravo B. Verbruggeną. Paskutinę akimirką oranžinius išgelbsti D. Dumphriesas, laiku išspyręs į tuščius vartus riedėjusį kamuolį.

12 min. Harry Kane'as pabando laimę iš tolėliau, o jo galingą smūgį atrėmė šuolio galimybes pademonstravęs Bartas Verbruggenas. Vos po kelių akimirkų tas pats H. Kane'as atliko smūgį iš baudos aikštelės prieigų, tačiau kamuolys skriejo virš vartų. Visgi epizodas peržiūrimas ir skiriamas 11 m. baudinys į Nyderlandų rinktinės vartus. Pavojingai baudos aikštelėje prieš H. Kane'ą sužaidė Denzelis Dumphriesas. Gynėjui skiriama geltona kortelė, o baudinį realizavęs tas pats H. Kane'as išlygino rezultatą nuginkluodamas Jordaną Pickfordą 1:2.

7 min. Rungtynių pradžioje abi rinktinės sunkiai randa kelių į paskutinį varžovų aikštės trečdalį, bet tai pavyksta padaryti Xavi Simonsui, kuris perėmęs kamuolį iš Declano Rice'o paleido patranką iš 21 metro, kuri įskriejo į tolimąjį vartų kampą. Nyderlandai priekyje 1:0! Vėliau per pakartojimą transliacijos režisieriai parodė, kad X. Simonso smūgio greitis siekė 116 km.h.

0 min. Rungtynės Dortmunde prasidėjo!

Startinės komandų sudėtys

Paskelbtos komandų startinės sudėtys. Į rikiuotę grįžta centro gynėjas Marcas Guehi, kuris mačą su Šveicarija praleido dėl geltonų kortelių. Ant suolo griš Ezri Konsa. Kiti Anglijos žaidėjai tie patys kaip ir ketvirtfinalyje.

R. Koemanas atliko vienintelį pakeitimą. Dešiniajame puolimo krašte vietoj ketvirtfinalį pradėjusio Steveno Bergwijno išleido Donielį Maleną.

Anglijos rinktinė dar niekada nėra laimėjusi didžiųjų turnyrų pusfinalių kitos šalies teritorijoje. 1966 pasaulio čempionais „Trijų liūtų“ rinktinė tapo legendiniame Vemblio stadione, o geriausią visų laikų pasiekimą Europos čempionate taip pat užfiksavo šiame stadione, kai „Euro 2020“ pirmenybių finale nusileido Italijai ir pasidabino sidabro medaliais.

Bilietą į šių metų Europos čempionato pusfinalį Garetho Southgate'o rinktinė iškovojo po 11 metrų baudinių serijos įveikdama Šveicarijos rinktinę.

Tuo tarpu Nyderlandai ketvirtfinalyje 2:1 įveikė Turkiją ir sieks patekti į pirmąjį Europos čempionato finalą nuo 1988 metų, kai šalis pirmą kartą tapo Senojo žemyno čempione.

Tuo tarpu net penkios iš paskutinių aštuonių šių komandų rungtynių baigėsi lygiosiomis po 90 minučių kovos. Pastarąjį kartą šios Europos grandės kovėsi Tautų lygos pusfinalyje 2019 metais. Tose rungtynėse prireikė pratęsimo, o jame 3:1 pergalę šventė Nyderlandų rinktinė.

Pagrindinis rungtynių laikas baigėsi lygiosiomis 1:1, o pratęsime įvarčius mušė Quincy Promesas, o taip pat vieną įvartį į savus vartus įsimušė Kyle'as Walkeris, kuris rinktinės marškinėlius vilki iš šiose pirmenybėse.

Nyderlandų treneris tikisi didesnio sirgalių palaikymo

Nyderlandų strategas Ronaldas Koemanas prieš rungtynes džiaugėsi, kad šis pusfinalis vyks Dortmunte, kuris nuo Nyderlandų sienos nutolęs vos per 200 kilometrų.

„Žaidžiame Dortmunde, viename gražiausių stadionų, kuris yra gerokai arčiau Nyderlandų, tad galbūt tai turės mums teigiamos įtakos“, – didžiulio palaikymo tikisi Nyderlandų strategas.

Anglijos spaudoje skelbiama, kad į Dortmundą jau yra atvykę nuo 75 iki 100 tūkstančių Nyderlandų ekipos fanų. Tuo tarpu Anglų sirgalių gali būti apie 40-80 tūkstančių.

Prieš rungtynes Nyderlandų fanai Dortmundo gatvėse planuoja masišką eiseną, o miesto gatvės likus 4 valandoms iki rungtynių jau nusidažė oranžine spalva.

Anglijos kelias į pusfinalį buvo gerokai sunkesnis, nes Garetho Southgate'o auklėtiniai žaidė pratęsimą tiek prieš Slovakiją, tiek prieš Šveicariją. Savo ruožtu Nyderlandai Rumuniją ir Turkiją įveikė per 90 minučių.

Visgi R. Koemandas nemano, kad nuovargis kiš koją anglams.

„Turėsime atstatyti jėgas kaip ir Anglija. Fizinio skirtumo tarp jų ir mūsų nebus. Žaidėme tą pačią dieną, reikia keliauti į kitą miestą kaip ir jiems. Rezultatą lems tikrai ne fizinės jėgos“, – pabrėžė jis.

Jei R. Koemanui pavyktų tapti Europos čempionu, jis taptų vos antru žmogumi istorijoje, kuris Europos čempionatą laimėjo ir kaip žaidėjas ir kaip treneris. Kaip žaidėjas jis tą padarė 1988 metais būdamas pagrindiniu čempioniškos komandos centro gynėju.

G. Southgate'as: komanda atlaikė didžiulį spaudimą

Aštuntus metus Anglijos rinktinei vadovaujančiam Garethui Southgate'ui tai bus greičiausiai paskutinis čempionatas, kuriame jis bus vyriausiuoju nacionalinės rinktinės treneriu. 53-ejų strategas nuolat sulaukia kritikos dėl konservatyvaus požiūrio į futbolą, o rinktinėje savojo žaidimo niekaip neranda net tokie praėjusį sezoną Europos klubiniame futbole spindėję talentai kaip Jude'as Bellinghamas, Philas Fodenas ar Cole'as Palmeris.

Visgi jei jam pavyktų laimėti Europos čempionatą, G. Southgate'as įsirašytų į šalies istoriją greta Sero Alfo Ramesy, kuris šalį vienintelis 1966-ais atvedė ant Pasaulio čempionato nugalėtojų pakylos didžiajame futbolo turnyre.

Kad ir kaip šalis pyktų ant G. Southgate'o, o čempionato metu jis netgi buvo apmėtytas plastikiniais alaus bokalais, būtent šis treneris yra vienas sėkmingiausių per visą šalies futbolo istoriją, nes per jo vadovavimo laikotarpį Anglija pateko net į tris pusfinalius ir vieną finalą.

Prieš rungtynes jis sakė, kad žaidėjams tikrai nepadeda nuolatinis spaudimas, kurį jie jaučia iš tautos, trokštančios pirmą kartą šalies istorijoje švęsti Europos auksą.

„Mūsų tikslas visada yra žaisti su kamuoliu, bet turime priešininkus, kurie bando mus nuo to sustabdyti. Mūsų komanda nuo pat pradžių patyrė didžiulį spaudimą, bet jiems sekėsi puikiai. Šiuo metu mes negalime įmušti daug įvarčių, tačiau paskutines trejas rungtynes ​​žaidėme prieš penkių gynėjų linijas. Patekome į trečią pusfinalį per keturis kartus, bet nenorime, kad tuo viskas ir baigtųsi“, – prieš pusfinalį kalbėjo brangiausiai apmokamas Europos čempionato treneris.

Jis taip pat pripažino, kad Nyderlandai bus gerokai stipresnis varžovas, nei sutikti iki to šiame čempionate.

„R. Koemanas yra patyręs treneris, bet esame pasiruošę viskam ir tai bus įdomios rungtynės, kadangi aikštėje bus daug gerų žaidėjų. Mums reikia dar vieno žingsnio į priekį nuo to, ką parodėme per paskutiniąsias rungtynes. Tai yra aukštesnės kokybės varžovai, bet mes esame pasirengę“, – teigė G. Southgate'as.

BBC taip pat prieš šias rungtynes išskyrė pagrindines mikrodvikovas aikštėje, kurios gali nulemti rungtynių nugalėtoją, o dauguma šių futbolininkų rungtyniauja Anglijos „Premier“ lygoje.