Dar praėjusio sezono eigoje iš pirmenybių dėl finansinių sunkumų pasitraukė Gargždų miesto klubas, o vasaros viduryje apie tokį sprendimą pranešė ir 12 metų lygoje žaidusi Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ komanda.
Tad LKL čempionai šį sezoną vėl sugrįžta keturių ratų sistema, kai visi kluba tarpusavyje susitiks po keturis kartus – dukart namuose ir dukart išvykoje.
Prieš sezono startą ketvirtadienį buvo surengta spaudos konferencija, kurioje dalyvavo lygos vadovai.
10 LKL komandų
„Baigėsi politinės batalijos, krepšinio bendruomenė išrinko naują prezidentą, kuriuo tapo Mindaugas Balčiūnas. Su tuo jį sveikiname LKL bendruomenės vardu. Dalykai baigti ir važiuojame pirmyn.
Kalbant apie mus, galiu pasakyti mūsų projektai eina maždaug keturiems metams. Šie metai yra paskutiniai programoje.
Kitais metais bus kiti reikalai. Šiais metais keičiasi turnyro sudėtis, anksčiau turėjome 11-12 komandų, dabar turime 10. Manau, kad ateityje visiems duota užduotis. Mano programa buvo 12 komandų, bet taip klostėsi finansinės aplinkybės Lietuvoje.
Manau, kad ateityje liksime su keturiais ratais ir 10 klubų“, – sakė LKL prezidentas Remigijus Milašius.
„Aš žiūrėjau vienaip, bet komerciškai viskas susidėliojo kitaip ir mums reikia prie to prisitaikyti. Turbūt keturi ratai yra optimaliausia“, – pridūrė LKL prezidentas.
Atkrintamosios LKL varžybos prasidės gegužės mėnesį, o sezoną planuojama užbaigti birželio 25 dieną. Tiesa, tai bus galima padaryti ir anksčiau atsižvelgiant į komandų pasirodymus Europoje.
Kaip atskleidė R.Milašius, kitų metų „Citadele KMT“ finalo ketvertas vyks vasario 15-16 dienomis Vilniuje, „Twinsbet“ arenoje.
„Tikimės, kad bus pilna arena. Komandų sudėtys yra stiprios taip, kad tikiuosi, jog pateiksime Vilniuje gerą turinį“, – sakė R.Milašius.
Turnyro formatas priklausys nuo Utenos „Uniclub Casino – Juventus“ bei Klaipėdos „Neptūno“ pasirodymų atrankose į atitinkamai FIBA Čempionų lygą ir FIBA Europos taurę.
Tuo tarpu LKL direktorė Rasa Liuimienė papasakojo apie pasikeitimus, susijusius su skubaus pakartojimo sistema (SPS) ir bandymu sutrumpinti bendrą rungtynių laiką.
„Mūsų rungtynių trukmė kaskart vis ilgėja. SPS peržiūros trunka per ilgai. Kartais pasitaiko ir teisėjų klaidų. Esminiai pokyčiai, trumpinant mačo trukmę, kad teisėjai viso mačo metu negalės patys peržiūrėti sportinių pražangų sugriežtinimo.
Vieninteliu atveju, kada jie galėtų peržiūrėti šiuos epizodus, tai jeigu treneris pasinaudotų iššūkio galimybe. Treneriams ši galimybė palikta, teisėjai šiuos epizodus savo noru galės pažiūrėti tik dviejų paskutinio kėlinio minučių metu.
Taip pat treneriai dažnai norėjo pasinaudoti iššūkio galimybe, peržiūrint, nuo ko kamuolys išėjo į užribį. Šie epizodai, pagal mūsų statistiką, užima daugiausiai laiko. Siūlėme valdybai, kad tokius epizodus būtų galima peržiūrėti tik lemiamu momentu, tačiau klubai to nepatvirtino ir treneriams palikta galimybe pasinaudoti iššūkio galimybe dėl užribio.
Dar vienas esminis pakeitimas – įvedėme ketvirto kėlinio arba pratęsimo paskutinių 24 sekundžių metu, teisėjai vieną kartą gali pasinaudoti SPS, jeigu jie matytų poreikį ištaisyti klaidą arba peržiūrėti epizodą dėl užfiksuoto savo sprendimo. Pavyzdžiui, norėdami pasižiūrėti ar pražanga buvo, ar ne, jie turėtų fiksuoti pražangą ir tada eiti peržiūrėti epizodą. Jie turi galimybę pataisyti tik savo užfiksuotą sprendimą“, – teigė R.Liuimienė.
Pasak jos, buvo svarstomas ir drąsesnis variantas.
„Minėjau, kad paskutinėse 24 sekundėse yra galimybė pakeisti sprendimą. Drąsesnis variantas buvo apėmė ir neužfiksuotus sprendimus. Pavyzdžiui praėjusio sezono pusfinalio susitikime tarp „7bet-Liektabelio“ ir „Žalgirio“, kai nebuvo užfiksuota pražanga, tai mūsų noras buvo pasižiūrėti, ar būtų galimybės peržiūrėti epizodą, kai pražanga nebuvo užfiksuota.
Tai sukėlė labai daug diskusijų tarp teisėjų, kaip tai reikėtų administruoti. Bet ateityje šios idėjos nepametame, žiūrėsime, kaip seksis su priimtais sprendimais“, – tikino R.Liuimienė.
Ji kartu pakomentavo Andrea Trinchieri pastabas po praėjusio sezono apie suspaustą tvarkaraštį ir dėl naujų kamuolių, kurie atkeliavo pas žalgiriečius likus dešimt dienų iki KMT.
„Dėkojame visiems treneriams ir žaidėjams, kurie turi pastabų ir pasiūlymų. Visi tie pasiūlymai mus verčia pasitempti ir augti kartu su organizacija. Lygiai taip pat ir gerbiamo A.Trinchieri žodžius girdėjome. Neprisiminsiu visko konkrečiai, kas buvo pasakyta.
Dėl kamuolių – pripažįstame. „Spalding“ kamuoliai yra žymiai kitokios kokybės, nei turėjome savo ankstesnių partnerių. Kiek dabar žinau atsiliepimus iš žaidėjų, tai nėra taip, kad jie yra kažkokie kieti ar nepatogu žaisti. Išgirdome A.Trinchieri pastabą ir kitais metais kamuolius paruošime taip, kaip pageidauja klubai. O dėl formato – kiekviena šalis turi savo specifikas ir tikslus, tai lygiai taip pat ir mes. Kaip lyga, matome KMT finalo ketverto savaitgalį kaip visos Lietuvos krepšinio lygos klubų, fanų, bendruomenės sujungimą į vieną savaitgalį“, – tikino LKL direktorė.
Prisijungė naujas žinomas veidas
LKL konferencijoje kartu atskleista, kad prie lygos administracijos prisijungė buvęs profesionalus krepšininkas ir ilgametis treneris Darius Maskoliūnas.
Jis imsis darbo stiprinant bendradarbiavimo ryšį tarp lygos klubų ir teisėjų ir užims teisėjų departamento veiklų koordinatoriaus poziciją.
„Norėčiau, kad man darbo šioje organizacijoje nebūtų ir nieko nereikėtų daryti, – prisistatydamas juokavo D. Maskoliūnas. – Kitaip tariant, turėčiau būti atsakingas už konfilktų sprendimą ir supratimo, susitarimo tarp klubų, teisėjų ir lygos administracijos išgavimą. Norėčiau, kad teisėjai nedarytų klaidų, o klubai būtų patenkinti, tada visi būtų laimingi. Klaidų pasitaikys, nes yra žmogiškasis faktorius. Stengsimės, kad pretenzijų iš klubų pusės būtų kuo mažiau ir tos pretenzijos būtų sušvelnintos, be skandalingų atvejų. Reikės padėti lygos organizacijai spręsti šį klausimą švelniai.“
Paklustas, ar tai reiškia, kad trenerio karjeroje jis daro pauzę, D. Maskoliūnas atsakė: „Tebūnie laikina pauzė. Galbūt čia kažko išmoksiu ir pritaikysiu trenerio karjeroje.“
Lygos finansai ir galimos lubos
Šiuo metu minimalus biudžetas, norint praverti LKL duris yra 800 tūkst. eurų. R. Milašius ne kartą yra sakęs, kad nori lygą plėsti. Buvo ir 12 komandų, bet dabar tenka išsižadėti šią svajonę pildyti ir toliau.
Dabar LKL prezidentas pats pripažįsta, kad dešimt turbūt yra tas optimalus skaičius.
„Aš tą viltį turėjau, kai buvo praėję rinkimai, Vydas Gedvilas sakė, kad lyga yra uždaraa, neįsileidžia naujų trenerių, teisėjų, komandų. Sakau – ką jūs norite man tuo pasakyti? Visų pirma yra taisyklės – laimėti NKL lygą. Antrą taisyklė – kur jie žais? Infrastruktūra. Trečia – finansai.
Šiai dienai sako, kad 800 tūkst. nustatyta ir tai yra riba. Šiai dienai 800 tūkst. yra pavadinimas. Regionui surinkti konkurencingą biudžetą, kad jis galėtų konkuruoti patekti į ketvertuką, reikėtų jam turėti bent jau kaip Utena – 1,6 mln. eurų.
Pinigai yra žaidėjų apsipirkimo dalis. Tie, kurie gali nusipirkti gerus žaidėjus, sunku su jais konkuruoti. Tų pinigų rasti regione yra sunku. Yra klausimų ir į ateitį. Su daug žmonių kalbėjau, žiūrėjau į plačią Lietuvą, bet komercija sudėliojo taip, kad žiūrėk kaip nori, gyvenimas sudėlioja taip, kaip nori. Reikia prie to prisitaikyti. Girdėjau klubų norus, kad geriausia yra 10 konkurencingų komandų bei bandyti žaisti“, – teigė LKL prezidentas.
Pasak jo, ateityje LKL biudžeto ribos ateityje yra daugmaž 5,5-6 milijonai eurų. Dabar LKL lygos biudžetas siekia 3,5 mln.
R. Liuimienė kartu buvo paklausta, ar dabar visi LKL klubai tvariai naudoja finansus ir ar nepasikartos Gargždų klubo atvejis.
„Licencijavimo tvarka numatoma, kad visos procedūros atliekamos pavasarį, tačiau buvo paskelbta, kad keletas klubų šiek tiek strigo su procedūromis. Šiam momentui viskas yra tvarkoje, vienas klubas turi būti stebimas – jų pajamų dinamika.
Turime juos stebėti kas ketvirtį, tą ir darome. Esu girdėjusi vienoje iš tinklalaidžių Lietuvos profesionalių žaidėjų asociacijos vieno iš vadovų užuominas, kad porą klubų susiduria su kažkokiais sunkumais, bet neturėjau galimybės jo pasiteirauti, ar tai LKL klubai, ar kažkokie kitokie klubai.
Toks pastebėjimas buvo labai įdomus, nes buvome pasikvietę žaidėjų asociacijos vadovus liepos mėnesį į posėdį ir sutarėme dėl bendradarbiavimo su jais, kad jeigu jie kažką žino, jie nedelsiant su mumis pasidalintų, kad galėtume reaguoti tada, kai yra laikas. Tikslesnių duomenų iš Dominyko neišgirdau, bet tikiuosi, kad turėsiu progą su juo pasikalbėti“, – sakė ji.
Praėjusiais metais taip pat buvo bandoma kovoti su sirgalių keiksmažodžiais rungtynių metų. Klubams buvo dalinamos baudos.
„Buvo patvirtinti tie patys nuostatai, kas liečia su fanais. Esame skolingi valdybai ir klubams bendrą susitikimą su mūsų klubų aktyvių fanų grupėmis. Yra deleguota keletas klubų vadovų moderuoti susitikimą su fanais. Šią skolą turime grąžinti artimiausiu metu ir tą padarysime“, – teigė LKL direktorė.
LKL sezonas prasidės jau šį šeštadienį, rugsėjo 21 d.Pirmieji į tarpusavio kovas stos Panevėžio „7bet-Lietkabelio“ ir Mažeikių „M Basket-Delamode“ bei Vilniaus „Ryto“ ir Klaipėdos „Neptūno“ klubai.