„Dar kartą noriu padėkoti Lietuvos sporto bendruomenei už aiškią, tvirtą poziciją, palaikymą ir pagalbą Ukrainai nuo pat karo pradžios. Mūsų visų nuomonė sutampa – rusai ir baltarusiai neturėtų dalyvauti nei olimpinėse, nei paralimpinėse žaidynėse, nei kitose tarptautinėse varžybose, kol tęsiamas karą Ukrainoje.
Privalome susitelkti ir didinti spaudimą tarptautinėms sporto federacijoms – būtent jos gali užkirsti kelią daugiau agresorių sportininkų patekti į olimpines žaidynes“, – kalbėjo ministras.
Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) nusprendė leisti atskiriems Rusijos ir Baltarusijos sportininkams dalyvauti 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse neutraliu statusu ir paskelbė sąlygas, kurių laikantis turėtų būti įgyvendintas šis TOK sprendimas. TOK nurodo, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkai į 2024 m. Paryžiaus olimpines žaidynes galės patekti įveikę galiojančias tarptautinių federacijų atrankos sistemas ir atskiru TOK sprendimu.
Ministras G. Jakštas paragino nacionalines sporto šakų federacijas apsvarstyti galimybes ir individualiai ar susibūrus į koalicijas su kitų šalių federacijomis kreiptis į Europos ar tarptautines federacijas, kad pakeistų kvalifikacinės atrankos į olimpines žaidynes sistemą ir neleistų atsirinkti Rusijos ir Baltarusijos atletams. Tokios individualių sporto šakų atrankos į olimpines žaidynes dar vyks iki kitų metų birželio.
Susitikime sporto organizacijos apsikeitė savo patirtimis, ar sulaukia palaikymo savo tarptautinėse federacijose, pasidalijo planais, diskutavo dėl dalyvavimo tarptautinėse varžybose su Rusijos ir Baltarusijos sportininkais.
Jau pernai ministerija skelbė, kad sporto federacijos, nusprendusios nedalyvauti varžybose kartu su Rusijos ir Baltarusijos sportininkais, finansiškai nenukentės. Ministerija finansuos šias federacijas naudodama COVID-19 pandemijos metu taikytą finansavimo modelį – bus užskaityti anksčiau vykusių varžybų rezultatai.
Praėjusią savaitę Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministro G. Jakšto iniciatyva Baltijos šalių už sportą atsakingi ministrai ir viceministrai aptarė šalių pozicijas dėl Tarptautinio olimpinio komiteto sprendimo leisti rusų ir baltarusių sportininkams dalyvauti Paryžiaus olimpinėse žaidynėse po neutralia vėliava. Visos trys šalys svarsto, kaip dar kartą išreikšti nepasitenkinimą Tarptautinio olimpinio komiteto sprendimu, ir kvies prisijungti Lenkiją bei Skandinavijos šalis.