Šiemet Lietuvos olimpinę rinktinę sudaro 50 sportininkų. Pusšimtis atletų varžysis lengvosios atletikos, plaukimo, žirginio sporto, šiuolaikinės penkiakovės, imtynių, dviračių sporto, irklavimo, breiko, 3x3 krepšinio, paplūdimio tinklinio, buriavimo ir sportinės gimnastikos rungtyse.
Prieš atverčiant naują olimpinių žaidynių istorijos knygos lapą, naujienų portalas tv3.lt kviečia pasižvalgyti, kaip lietuviams sekėsi anksčiau ir kiek olimpinių medalių savo kolekcijoje jau turi Lietuva.
Gausiausia rinktinė
Lietuvai šiemet atstovaus 50 sportininkų. Nors ši rinktinė yra gausesnė nei praeitose žaidynėse, tačiau tai nėra didžiausias atletų skaičius.
Gausiausia Lietuvos rinktinė kol kas buvo 2008 m. Pekine, kai mūsiškių į tolimąją Kiniją išskrido net 71.
Tiesa, pastarosiose žaidynėse pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje į žaidynes nepapuolė krepšinio rinktinė, tad lietuvių gretos iškart susitraukė.
Tokia pati situacija ištiko ir šiemet. Į Paryžių galėjo vykti ir gausesnė sportininkų rinktinė, tačiau Lietuvos krepšininkai suklupo olimpinės atrankos finale ir bilietas atiteko Puerto Rikui.
Sėkmingiausias pasirodymas
Nuo 1952 m. Helsinkio olimpiados Lietuva kiekvienose žaidynėse iškovodavo bent po vieną medalį.
Sėkmingiausias lietuvių pasirodymas buvo 1988 m. Seule, kai 25 sportininkai į Lietuvą parvežė net 15 medalių – 10 aukso, 3 sidabro ir 2 bronzos.
Įdomu tai, kad du aukso medalius tose olimpinėse žaidynėse iškovojo dviratininkas Gintautas Umaras. Daugiau nė vienam Lietuvos sportininkui nėra pavykę dukart tapti čempionu vienose žaidynėse.
Sėkmingiausia sporto šaka
Šių metų olimpinės žaidynės lietuviams yra ypatingos ir dėl to, kad turėsime istorinių startų. Pirmą kartą Lietuvos istorijoje Paryžiuje pasirodys paplūdimio tinklininkių pora ir breiko šokėja.
Tuo tarpu iki šiol sėkmingiausia sporto šaka lietuviams buvo lengvoji atletika, kurioje mūsiškiai po nepriklausomybės atkūrimo jau yra nuskynę 6 medalius – 3 aukso, 1 sidabro ir 2 bronzos.
Nedaug atsilieka ir šiuolaikinė penkiakovė, kur lietuviai jau yra iškovoję po vieną aukso ir bronzos bei 3 sidabro medalius.
Daugiausiai olimpinių medalių savo sąskaitoje turi Virgilijus Alekna (2 aukso ir 1 bronzos) bei Gintaras Einikis (3 bronzos su krepšinio rinktine).
Labiausiai patyrę sportininkai
Nors šių metų Lietuvos rinktinėje yra daugybė debiutantų, tačiau yra ir ne vienas jau patirties turintis sportininkas.
Tituluotai penkiakovininkei Laurai Asadauskaitei-Zadneprovskienei Paryžiaus žaidynės jau bus 5-osios karjeroje. Prieš tai ji yra dalyvavusi 2008, 2012, 2016 ir 2020 m. olimpiadose.
Po penkis kartus olimpinėse žaidynėse yra dalyvavusi dabartinė LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, dviratininkė Simona Krupeckaitė ir disko metikas Virgilijus Alekna.
Būrys žinomų sportininkų žaidynėse yra dalyvavę po 4 kartus. Tai – penkiakovininkas Andrejus Zadneprovskis, daugiakovininkė Austra Skujytė, ėjikai Kristina Saltanovič, Sonata Milušauskaitė ir Marius Žiūkas, irkluotojas Mindaugas Griškonis, krepšininkai Ramūnas Šiškauskas ir Šarūnas Jasikevičius, sunkiaatletis Ramūnas Vyšniauskas bei disko metikas Vaclovas Kidykas. Ketvirtose savo olimpinėse žaidynėse šiemet dalyvaus ir lengvaatletė Airinė Palšytė.
Jauniausias ir vyriausias
Vasaros olimpinėse žaidynėse iki 2024 m. olimpinių žaidynių yra dalyvavę 200 lietuvių. Vyriausias iš jų iki šiemet buvo šaulys Rolandas Račinskas, kuriam 2016 m. olimpinėse žaidynėse buvo 48-eri.
Visgi šis rekordas bus pagerintas šiemet, kai žirginio sporto konkūro varžybose startuos Andrius Petrovas. Jam Paryžiaus žaidynių metu bus 51 metai.
Tiesa, šį rekordą galėjo pagerinti ir kitas Lietuvos raitelis Aistis Vitkauskas, kuris taip pat turėjo olimpinį kelialapį. Jam Paryžiuje taip pat būtų buvę 51-eri, tačiau sportininkas turėjo įveikti papildomas kvalifikacines varžybas, kad jo žirgas Commander VG atitiktų minimalius tinkamumo reikalavimus, tačiau paskutinėse varžybose Vokietijoje buvo teisėjų sprendimu pašalintas iš varžybų.
Iki šiol jauniausia olimpietė Lietuvos istorijoje buvo plaukikė Rūta Meilutytė. Jai 2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse buvo tik 15 m. ir 133 dienos.
Visgi jaunas amžius kaunietei tada nesutrukdė pasiekti įspūdingų rezultatų. 100 m plaukimo krūtine rungtyje ji iškovojo auksą, tapo jauniausia olimpine čempione šioje rungtyje ir pirmąja nepriklausomos Lietuvos plaukike, iškovojusia olimpinį medalį.
Šių metų Lietuvos olimpinėje rinktinėje jauniausia bus breiko šokėja Dominika Banevič-Bgirl Nicka. Rugpjūčio 9 d., kai Paryžiuje vyks breiko rungties varžybos, sportininkei bus 17 m. ir 62 dienos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!