Į geriausių Europos rinktinių 16-uką ir aštuntfinalio kovas prasibraus dvi geriausios kiekvienos grupės komandos bei keturios geriausios trečiąsias vietas užėmusios komandos.
Kai kurios komandos jau gali būti ramios ir yra užsitikrinę vietą sekančiame pirmenybių etape, tuo tarpu kitoms – šio etapo rungtynės taps lemiančiomis kovomis.
Prieš prasidedant 3-ojo grupių etapo rungtynėms portalas tv3.lt pateikia visų „Euro2024“ grupių apžvalgą ir galimus scenarijus.
Kol kas vietas aštuntfinalyje jau yra užsitikrinusios 3 komandos, o yra ir viena rinktinė, kuri prarado visus šansu žengti tolyn.
A grupė
Komandos: Vokietija, Šveicarija, Vengrija ir Škotija.
Sekmadienį A grupėje įvyks lemiamos kovos, kuriose Škotija susitiks su Vengrija, tuo tarpu čempionato šeimininkė Vokietija susikaus su Šveicarija.
Šiuo metu A grupėje su 6 turnyriniais taškais lyderiauja Vokietija, antroje vietoje su 4 taškais yra Šveicarija, trečioje – Škotija (1 taškas), o paskutinę vietą užima taškų dar neturinti Vengrija.
Šioje grupėje vietą atkrintamosiose jau užsitikrinusi yra čempionato šeimininkė Vokietija, kuri pergalės prieš Šveicariją atveju taps šios grupės nugalėtoja. Jeigu vokiečiai pralaimės, jie bus antri.
Tuo tarpu antrąją vietą grupėje užimanti Šveicarija į aštuntfinalį pateks jeigu laimės prieš Vokietiją (ir taps grupės nugalėtoja) arba tokiu atveju, jeigu Škotija nenugalės vengrų (bus antri).
Jeigu šveicarai patirs pralaimėjimą, o Škotijos rinktinė laimės, jos bus suskirstytos pagal bendrą įvarčių skirtumą, tada pagal bendrą įmuštų įvarčių skaičių, tada pagal drausminius taškus, tada pagal Europos atrankos varžybų reitingą.
Tiesa, Šveicarija gali ir laimėti grupę, jeigu įveiks Vokietiją.
Škotija taip turi puikius šansus patekti į kitą etapą, tačiau kad tai pasiektų jiems reikia nugalėti Vengriją bei sulaukti Vokietijos pergalės prieš Šveicariją, tačiau įvarčių skirtumas turi būti ne mažesnis kaip šeši. Jeigu toks scenarijus pasitvirtintų, tokiu atveju Škotija A grupėje finišuotų antroje vietoje.
Tiesa, jeigu škotai patirs pralaimėjimą prieš Vengrijos rinktinę, šansų patekti į kitą etapą nebeturės.
Vengrija jau nebeturi šansų užimti vieną iš pirmųjų grupės vietų, tačiau ji vis dar gali likti trečia, jeigu įveiks Škotijos rinktinę.
B grupė
Komandos: Albanija, Ispanija, Kroatija, Italija.
B grupėje trečiasis rungtynių etapas įvyks birželio 24 d., kai Albanija susikaus su Ispanija, o italai susitiks su kroatais.
Šiuo metu B grupėje lyderio poziciją užima 6 taškus turinti Ispanijos rinktinė, antroje vietoje yra Italija (3 taškai), trečiąją užima Albanija (1 taškas), o ketvirtąją – Kroatija (1 taškas).
Ispanijos rinktinė jau užsitikrino vietą tolimesnėse kovose ir pirmąją vietą grupėje.
Tuo tarpu Italija į sekantį etapą pateks kaip grupės antroji komanda, jeigu išvengs pralaimėjimo prieš Kroatiją. Italijai nepavyks patekti į aštuntfinalį, jeigu ji pralaimės kroatams, o Albanija įveiks ispanus.
Albanijai būtina laimėti prieš ispanus. Jie pateks į aštuntfinalį kaip grupės nugalėtoja, jei nugalės Ispaniją, o Kroatija nugalės Italiją. Tačiau taip pat albanams reikės aplenkti Kroatiją pagal bendrą įvarčių skirtumą arba pagal bendrą įmuštų įvarčių skaičių, arba pagal drausmės taškus, arba pagal Europos atrankos varžybų reitingą.
Albanija nepateks į sekantį etapą jeigu pralaimės arba sužais lygiosiomis su ispanais, o Kroatija nugalės Italiją.
Kroatija gali patekti į 16-uką kaip grupės vicečempionė, jeigu įveiks Italiją, o Albanija nusileis ispanams. Jeigu Albanija laimės, tokiu atveju albanai kroatai pasidalins antrąją ir trečiąją vietas pagal anksčiau minėtus kriterijus. Tačiau Kroatija dar gali ir nepatekti į sekantį etapą, jeigu pralaimės arba sužais lygiosiomis, o Albanija pasieks pergalę.
Anglai dar negali atsipalaiduoti
C grupė
Komandos: Anglija, Slovėnija, Danija, Serbija.
Lemiamos C grupės kovos įvyks jau birželio 25 dieną, kai Anglija susitiks su Slovėnija, o danai stos į kovą su serbais.
Prieš trečiąjį grupių etapo turą C grupėje lyderiauja Anglija, kuri turi 4 taškus. Tuo tarpu antroje vietoje su 2 taškais yra Danija, trečioje su taip pat 1 taškais yra Slovėnija, o paskutinę vietą su 1 tašku užima Serbija.
Lengviausias kelias į kitą etapą Anglijai yra pasiekti pergalę prieš slovėnus ir sulaukti Serbijos pergalės prieš danus. Tokiu atveju, jeigu Anglija sužais lygiosiomis arba pasieks pergalę, o Danija pralaimės, anglai taps C grupės nugalėtojais.
Visgi, jeigu šis scenarijus nepasitvirtins yra ir kitų variantų. Jeigu anglai su slovėnais sužais lygiosiomis, o Danija laimės prieš serbus, jie pasidalys pirmą ir antrą vietas pagal anksčiau minėtus kriterijus. Tiesa, Anglija jau nebegali užimti žemesnės nei trečios vietos.
Danijai reikia įveikti serbus ir ji pateks į aštuntfinalį. Jeigu danai ir slovėnai sužais lygiosiomis, jos bus suskirstytos dėl antrosios ir trečiosios vietos pagal pirmiau aprašytus kriterijus. Taip pat danai gali pretenduoti ir į pirmąją vietą, jeigu jie ir slovėnai pasieks pergales.
Taip pat danams gali tekti dėl pirmosios vietos pasigrumti su anglais, tokiu atveju, jeigu Danija laimės, o Anglijos ir slovėnų rungtynės baigsis lygiosiomis. Danija nebegalės patekti į ašuntfinalį, jei pralaimės, o Slovėnija laimės.
Slovėnijai svarbiausia yra pasiekti pergalę prieš Angliją, nes tokiu atveju jie užsitikrintų vietą kitame etape. Taip pat slovėnai gali ir tapti grupės nugalėtojais, jeigu pasieks pergalę ir sulauks Danijos pergalės prieš serbus.
Jei Slovėnija ir Danija abi laimės, jos pagal pirmiau aprašytus kriterijus pasidalys pirmąją ir antrąją vietas, panašiai antrąją ir trečiąją vietas, jei abi sužais lygiosiomis, arba trečiąją ir ketvirtąją vietas, jei abi pralaimės. Slovėnijos ir Serbijos dalinsis trečiąją ir ketvirtąją vietas, jei Slovėnija pralaimės, o Serbija sužais lygiosiomis.
Mažiausiai prabangos klysti turi serbai, kuriems reikia nugalėti Daniją. Lengviausias kelias į kitą etapą – pergalė ir Slovėnijos pralaimėjimas prieš anglus. Visgi, jei toks scenarijus nepasitvirtins, komandos bus skirstomos pagal anksčiau minėtus kriterijus.
D grupė
Komandos: Nyderlandai, Austrija, Prancūzija, Lenkija.
D grupėje paskutinės grupių etapo kovos įvyks birželio 25 d., o jose Nyderlandai susitiks su Austrija, o prancūzai su lenkais.
D grupės pirmąją vietą šiuo metu užima Nyderlandai (4 taškai), tačiau jiems į nugarą kvėpuoja Prancūzija (4 taškai). Trečioje vietoje su 3 taškais yra Austrija, o paskutinėje taškų neturinti Lenkija.
Šansų į kitą etapą patekti nebeturi tik Lenkija, kuri šioje grupėje neturi taškų. Kitos šioje grupėje esančios komandos negali būti ramios ir jų lauks daug lemiančios kovos.
Nyderlandai taps grupės nugalėtojais, jeigu nugalės arba sužais lygiosiomis su austrais, o Prancūzija nusileis Lenkijai. Nyderlandai užims antrąją vietą tokiu atveju, jeigu sužais lygiosiomis, o prancūzai pasieks pergalę. Jeigu ir Nyderlandai ir Prancūzija pasieks pergales jie pasidalys pirmąją ir antrąją vietas pagal anksčiau minėtus kriterijus.
Taip pat, jei Nyderlandai ir Prancūzija abu pralaimės, pagal tuos pačius kriterijus bus dalijamasi antroji ir trečioji vietos.
Prancūzija pateks į aštuntfinalį, jei išvengs pralaimėjimo prieš Lenkiją arba jei Austrija neįveiks Nyderlandų. Prancūzija laimės grupę, jei pasieks pergalę, o Nyderlandai nelaimės.
Austrija taip pat gali pasiekti pirmąsias dvi grupės vietas, jei nugalės Nyderlandus. Austrija laimės grupę, jei laimės, o Prancūzija pralaimės. Jei Austrija sužais lygiosiomis, o Prancūzija pralaimės, Austrija užims trečiąją vietą po Prancūzijos pagal tarpusavio susitikimų rezultatus.
E grupėje laukia aršiausia kova
E grupė
Komandos: Slovakija, Rumunija, Ukraina, Belgija.
Paskutinės E grupės kovos įvyks birželio 26 d., o jose Slovakija susitiks su Rumunija, o Ukraina su Belgija.
Šioje grupėje visos komandos turi po 3 taškus, todėl konkurencija ir kovos joje bus aršiausios. Nepaisant to, kad visos komandos turi po vienodą kiekį taškų, tačiau pirmoje vietoje yra Rumunija, antroje – Belgija, trečioje – Slovakija, o ketvirtąją užima Ukraina.
Rumunijai pergalė prieš slovakus garantuotų patekimą iš aštuntfinalį ir antrąją vietą grupėje. Tačiau rumunai dar turi šansų ir tapti grupės nugalėtoja, jei pasieks pergalę, o Belgija neįveiks Ukrainos. Jei abi rungtynės baigsis lygiosiomis, Rumunija užims pirmąją vietą, jei Belgija per jas neįmuš daugiau įvarčių. Rumunija negalės patekti į aštuntfinalį, jei pralaimės, o Ukraina laimės.
Antrąją vietą užims ir į kitą etapą Belgija pateks, jeigu nugalės Ukrainą. Belgija laimės grupę, jei pasieks pergalę, o Slovakija neįveiks Rumunijos arba jei abi rungtynės baigsis lygiosiomis, o Belgija savo lygiosiomis įmuš daugiau įvarčių nei Rumunija.
Tačiau Belgija gali ir prarasti šansus patekti į sekantį etapą jeigu patirs pralaimėjimą, o Rumunija pasieks pergalę.
Slovakams lengviausias kelias yra tiesiog įveikti Rumuniją. Jeigu šis scenarijus nepasitvirtins Slovakija gali užimti trečiąją vietą, jei sužais lygiosiomis arba finišuoti pirma, jei laimės, o Ukraina neįveiks Belgijos. Visgi lieka variantas, jog Slovakija nepateks į kitą etapą, jei pralaimės, o Belgija išvengs pralaimėjimo.
Ukrainai užtektų įveikti Belgiją, kad ji užimtų antrąją vietą grupėje ir prasimuštų į aštuntfinalį. Ukrainiečiai gali pasiekti ir pirmąją vietą, jeigu nugalės varžovus, o Rumunija neįveiks Slovakijos. Ukraina finišuos trečia, jei sužais lygiosiomis, o kitu komandų rungtynės nebus sužaistos lygiosiomis arba liks paskutinė, jei pralaimės, o Rumunija laimės arba jei abiejų rungtynių rezultatai bus lygūs.
F grupė
Komandos: Sakartvelas, Portugalija, Čekija, Turkija.
Lemiamos F grupės kovos įvyks birželio 26 d., kai Sakartvelas susikaus su Portugalija, o Turkija su Čekija.
Portugalijos rinktinė jau pateko į aštuntfinalį ir užsitikrino pirmąją grupės vetą, todėl ji gali būti visiškai rami (6 taškai). Tuo tarpu antroje vietoje su 3 taškais kol kas yra Turkija, trečioje – Čekija (1 taškas), o ketvirtoje – Sakartvelas (1 taškas).
Turkams užteks pergalės prieš Čekiją, kad jie grupėje liktų antri. Visgi gali įvykti ir taip, kad Turkijos kitame etape neišvysime, jeigu ji paskutines grupės rungtynes pralaimės, o kartvelai nugalės Portugaliją.
Čekija į aštuntfinalį pateks, jei įveiks Turkiją, o Sakartvelas neįveiks Portugalijos. Jei Čekijos ir Sakartvelo rinktinės abi laimės, jos pasidalys antrąją ir trečiąją vietas pagal anksčiau minėtus kritejus. Čekija užims trečiąją vietą, jei sužais lygiosiomis, o kartvelai nelaimės. Čekija nebeturi prabangos klysti, kadangi pralaimėjimas užkirstų kelią į tolimesnį etapą.
Kartvelai gali patekti į aštuntfinalį kaip antrosios vietos laimėtojai, jei įveiks Portugaliją, o Čekija – Turkiją, su sąlyga, kad Sakartvelas pagal pirmiau aprašytus kriterijus užims aukštesnę vietą nei Čekija. Kartvelai praras šansus žengti toliau, jeigu pralaimės arba sužais lygiosiomis, o Čekija išvengs pralaimėjimo.
Kaip komandos pasiskirsto, kai taškai lygūs?
Jei pasibaigus finaliniam turnyro grupių etapui dvi ar daugiau tos pačios grupės komandų turi vienodai taškų, jų reitingui nustatyti taikomi tokie kriterijai:
1. didesnis taškų, surinktų per rungtynes tarp šių komandų, skaičius;
2. didesnis įvarčių skirtumas, rungtynėse, kurias sužaidė atitinkamos komandos;
3. didesnis įvarčių, pelnytų per rungtynes, kuriose žaidė atitinkamos komandos, skaičius;
4. jei pritaikius 1-4 kriterijus komandų reitingas vis dar yra vienodas, 1-4 kriterijai dar kartą taikomi tik likusių komandų tarpusavio rungtynėms, kad būtų nustatytas galutinis jų reitingas. Jei ši procedūra nepadeda priimti sprendimo, 5-8 kriterijai taikomi iš eilės dviem ar daugiau komandų, kurios vis dar yra lygios.
5. didesnis įvarčių skirtumas visose grupės rungtynėse;
6. didesnis įmuštų įvarčių skaičius visose grupės rungtynėse;
7. mažesnė drausminių taškų suma, apskaičiuojama tik pagal geltonas ir raudonas korteles, kurias gavo žaidėjai ir komandos pareigūnai visose grupės rungtynėse (raudona kortelė = 3 taškai, geltona kortelė = 1 taškas, pašalinimas už dvi geltonas korteles per vienas rungtynes = 3 taškai);
8. vieta bendroje Europos atrankos varžybų reitingų lentelėje arba, jei palyginime dalyvauja Vokietijos, priimančiosios asociacijos, komanda, burtų keliu;
Kaip nustatomos keturios geriausios trečiąsias vietas užėmusios komandos?
Trečiąsias vietas užėmusių komandų rezultatai lyginami atsižvelgiant į jų trejas grupės etapo rungtynes pagal šiuos kriterijus:
1. didesnis taškų skaičius;
2. didesnis įvarčių skirtumas;
3. didesnis įmuštų įvarčių skaičius;
4. didesnis pergalių skaičius;
5. mažesnis drausminių taškų skaičius, apskaičiuotas tik pagal geltonas ir raudonas korteles, gautas visose grupės rungtynėse (raudona kortelė = 3 taškai, geltona kortelė = 1 taškas, pašalinimas už dvi geltonas korteles per vienas rungtynes = 3 taškai);
6. vieta bendroje Europos atrankos varžybų reitingų lentelėje arba, jei palyginime dalyvauja Vokietijos, priimančiosios asociacijos, komanda, burtų keliu;