„Visų pirma laukia keli namų darbai. Pirmas iš jų – surinkti trenerių štabą. Tada padaryti žaidėjų sąrašą ir pasiruošimo planą. Po truputį pradedame kibti į darbus“, – sakė rinktinės treneris.
K. Maksvytis oficialiai treneriu paskirtas praėjusią savaitę, o sutartis sudaryta olimpiniam ciklui – iki 2024 m. Paryžiaus vasaros žaidynių pabaigos.
44-erių specialistas buvo pagrindinis Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidento Vydo Gedvilo kandidatas į šią poziciją. K. Maksvytis šiame poste pakeitė vasarą pasitraukusį Darių Maskoliūną.
K. Maksvytis prie Lietuvos vyrų krepšinio vairo debiutuos lapkričio 26-ąją maču prieš Bulgarijos rinktinę. Tuomet lietuviai pradės atranką dėl patekimo į pasaulio taurės turnyrą. Kitas rimtas išbandymas laukia po metų, kai vyks 2022 m. Europos čempionatas.
Kol kas didžiausios K. Maksvyčio pergalės pasiektos su jaunimo rinktinėmis, su kuriomis laimėti tiek Europos, tiek pasaulio čempionatai. Vyrų krepšinyje K. Maksvytis dirbo Klaipėdos „Neptūne“, Panevėžio „Lietkabelyje“, o šiuo metu darbuojasi Permės „Parma“ klube.
Taip sutapo, kad spaudos konferencija vyko tą pačią dieną, kai Permę ir visą Rusiją sukrėtė teroristinis aktas. Pranešama, kad ginkluotas asmuo pirmadienio rytą užpuolė Permės valstybinį universitetą. Žuvo mažiausiai 8 žmonės, dar kelios dešimtys buvo sužeista. Užpuoliko likimas kol kas nėra aiškus, skelbiama, kad jis kritinės būklės pristatytas į ligoninę, tačiau kiti šaltiniai Rusijos teisėsaugoje tvirtina, kad šaulys yra likviduotas.
Pats K. Maksvytis tuo metu gėrė kavą su „Parma“ klubo darbuotoju, kurio sūnus dirba dėstytoju šiame universitete.
„Jaučiuosi saugiai. Teko būti kavinėje, gerti kavą su darbuotoju ir jo sūnus ten dirba dėstytoju. Artimieji yra sveiki, šiokia tokia panika yra.
Čia labai retas atvejis. Kol kas aiškinasi aplinkybes, Permė yra šioks toks užkampis Rusijos mąstu, nors miestas milijoninis. Tokių įvykių čia nebūna“, – sakė jis.
Kviečiame skaityti visą pokalbį su K. Maksvyčiu apie laukiančius iššūkius prie rinktinės vairo.
Treneri, kaip sekasi formuoti štabą?, – žurnalistai paklausė K. Maksvyčio.
Dėl trenerių štabo darysime atskirą pranešimą, gal įvardinsime jį po savaitės. Iš kai kurių trenerių turiu sutikimą, iš kai kurių dar laukiu. Reikia suderinti ne tik su jais, bet ir klubais. Paprašyčiau dar palaukti ir gal po savaitės įvardinsime visą trenerių sąrašą.
Ar jūsų trenerių štabe bus specialistų, kurie rinktinėje dirbo anksčiau?
Taip, greičiausiai bus.
Ar bus tokių žmonių, kurie jau dirbo per FIBA langus?
Turėtų būti tokių žmonių. Naujas formatas, kuris man nėra labai sąžiningas, nes treneris surenka žaidėjus, padaro kelias treniruotes ir tie žaidėjai turi žaisti pergalingai. Darbas nėra dėkingas, bet jį atliksime ir manau, kad bus bent 1-2 žmonės štabe, kurie tame jau buvo.
Gal pradėjote dėlioti žaidėjų sąrašą?
Turime praktiškai mėnesį dėl jo paskelbimo, gal tiek ilgai netempsime. Juodraštį sau jau esu pasidaręs. Vienas sąrašas yra langams, kitas – vasarai. Patys svarbiausi darbai būna patys pirmieji. Pats pirmas etapas yra sunkiausias, nes rinktinę čiupinėsiu tik tris-keturias dienas ir reikės žaisti. Per tokį laiką sunku įdiegti naujoves ar viską sustyguoti. Pirmas turas bus sunkiausias, bet stengsiuosi surinkti geriausius žaidėjus.
Ar klubas šį kartą į rinktinę išleido lengvai?
Turėjome istoriją prieš tai ir jie matė, kaip skausmingai man praėjo tas pirmas etapas. Apsidraudėme ir į sutartį įtraukėme šį punktą. Federacijos vadovai buvo labai aktyvūs, daug kalbėjo su klubu. Pribrendo ir nebuvo problemų šį kartą.
Nuo šio posto neatbaidė krentanti atsakomybė?
Kažkiek esu tą jau pajautęs, vyko jaunimo čempionatai ir visada buvome po padidinamuoju stiklu. Visada iš mūsų reikalavo rezultato. Žinau, kad ta kėdė yra karšta. Dažniausiai visi pradeda panašiai – sutinkama su entuziazmu, bet po pralaimėjimų gali būti ne tik malonių akimirkų. Bet esu tam pasiruošęs, tam pribrendau. Norėjau pratęsti istoriją su ta pačia jaunimo rinktine, kurios žaidėjai dabar yra rinktinėje. Šiai įtampai esu pasiruošęs.
Buvę žaidėjai iš jaunimo rinktinės yra vieni pagrindinių vyrų rinktinėje. Ar pasidžiaugė kartu ir pasveikino?
Kalbėjau su tais, su kuriais daugiau bendrauju. Jie mane pasveikino, bet reikės prisėsti prie sąrašo. Mėgstu išlaikyti gerus santykius su žaidėjais. Su kiekvienu kandidatu reikės pakalbėti.
Su jaunimu skynėte auksą, ar su vyru rinktine tikitės medalių?
Žinoma tikiuosi, jeigu apie tai negalvočiau – neičiau. Mums, treneriams, patogiau pradėti nuo kuklių tikslų, nes gali nudegti, bet žinau, kur einu. Rinktinėje kitokių tikslų nėra, nebus tikslas patekti į kitą etapą. Tikslai visada turėtų būti medaliai.
Daug kalbama apie Domanto Sabonio ir Jono Valančiūno tandemą. Kaip jūs jį matote?
Buvo daug diskusijų apie tai. Pirmas tikslas yra turėti geriausius žaidėjus rinktinėje. Daug gerų žaidėjų yra toje pačioje pozicijoje. Tai yra galvos skausmas, kaip padalinti minutes, kaip surasti braižą, bet tai yra malonus galvos skausmas. Turėsime planą A su aukštaūgiais, planą B – su mobilesniais žaidėjais. Bet jeigu turime du NBA žaidėjus, nemanau, kad reikėtų jų nekviesti ar sodinti ant suolo vieną iš jų.
Kurie žaidėjai prie jūsų turėtų grįžti į rinktinę?
Bandysiu sugrąžinti Adą Juškevičių, ypatingai reikalingas jis bus languose, kai nėra pagrindinių žaidėjų ir per trumpą laiką reikia pasiekti rezultatą. Reikės žaidėjų, kurie žino mano situaciją. Donatas Motiejūnas mane pasveikino, manau ir jis turėtų būti rinktinėje.
Gal kalbėjote su kolegomis treneriais, kurie jau dirbo per FIBA langus?
Kol kas dar neteko, dar tik pasveikino su postu Darius Maskoliūnas, bet susisieksiu su juo paklausinėti apie užkulisius, trenerius, žaidėjus, kuriais liko patenkintas, kuriais nusivylė. Tikrai pasikeisime informacija.
Derinsite pareigas klube ir rinktinėje – tai bus labai sunku?
Iš vienos pusės reikia detinti du darbus, bet iš kitos pusės jei lieki tik rinktinėje, treneris praranda formą, praktiką, greitį, per kurį reikia priimti sprendimus, pakeisti taktiką. Bandysiu suderinti ir nemanau, kad tai trukdys.