• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai Joanas Laporta kovo mėnesį buvo išrinktas „Barcelona“ prezidentu, vienas pirmųjų dalykų, kuriuos jis padarė, tai deklaravo, kad Ronaldas Koemanas nefigūruoja klubo ilgalaikiuose planuose. Po šešių mėnesių jis jau olandui siūlė pratęsti kontraktą dar metams.

Kai Joanas Laporta kovo mėnesį buvo išrinktas „Barcelona“ prezidentu, vienas pirmųjų dalykų, kuriuos jis padarė, tai deklaravo, kad Ronaldas Koemanas nefigūruoja klubo ilgalaikiuose planuose. Po šešių mėnesių jis jau olandui siūlė pratęsti kontraktą dar metams.

REKLAMA

Po šešių mėnesių ir dviejų savaičių dabar atrodo, kad vienintelis dalykas, neleidžiantis R. Koemano atleisti, yra tai, kad jam tenka didžiulis atlygis.

Kad treneris yra dėmesio centre – mažai naudinga valdybai krizės metu. Kas galėjo J. Laportą privesti prie tokio gan neapmąstyto sprendimo?

Nenuostabu, kad pinigai turi daug įtakos, o Barselonos atveju – jų trūkumas. „BBC Sport“ žurnalistas Guillemas Balague kerta: „Barcelona“ yra skurdi, begalvė, žalvarinė, sugedusi.“

Finansai diktuoja daug sprendimų. Tačiau padėtis tarp prezidento ir vadovo tampa tokia įtempta, kad klubas ieško alternatyvų ir, priklausomai nuo kelių kitų rezultatų, gali tekti panaudoti didelę dalį savo mažų santaupų, kad atsikratytų trenerio, kuris nesilaiko oficialios linijos ir jaučiasi išduotas.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas iš kandidatų jį pakeisti yra Roberto Martinezas, kuris nori tęsti darbus su Belgijos rinktine bent iki Tautų lygos kampanijos pabaigos.

REKLAMA

Taigi, kaip „Barcelona“ pasiekė šį garuojantį tašką?

J. Laporta ir R. Koemanas susitiko prieš šio sezono pradžią. J. Laporta paprašė olando suteikti jam 14 dienų, kad jis nuspręstų, ar klubas ir toliau leis jam vadovauti, ar, kitaip tariant, 14 dienų, kad sužinotų, ar jie suras ką nors, kas jiems patinka trenerio poste labiau nei jis.

R. Koemano agentas Robas Jansenas puikiai apibendrino: „Įsivaizduokite: aš noriu su jumis susituokti, bet aš abejoju. Skirkite man dvi savaites, kad susirasčiau geresnį partnerį. Jei nerasiu tinkamo žmogaus, mes vis tiek susituokime!“

REKLAMA
REKLAMA

J. Laporta, žinoma, varianto nerado. J. Laporta tuo metu nenorėjo patupdyti „Barcos“ legendos Xavi ir neturėjo jokių šansų gauti Julianą Nagelsmanną, kuriuo J. Laporta žavisi dėl savo meilės detalėms ir modernių metodų. Jis niekada nesiruošė rinktis „Barcelonos“, o ne Miuncheno „Bayern“, nes jau buvo susitaręs su bavarais.

Taigi, vietoj to dabar turime nepatogumų santuoką ir teisinga sakyti, kad nuo to laiko „Barcelonos“ vedliai tikrai nežengė susikibę rankomis į saulėlydį, kad galėtų mėgautis vestuviniu gyvenimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Situacija, paveldėta iš ankstesnių vadų, reiškia, kad dabar klubas atsiduria tarp uolų. R. Koemanas būtų sutikęs su vienerių metų sutartimi. Ankstesnis prezidentas Josepas Maria Bartomeu pasiūlė jam du metus. Pakankamai blogai, bet tai buvo tik pradžia.

Specialistas iš Olandijos turėjo garantuotą sutartį su šalies rinktine, o tai reiškia, kad „Barcelona“ turėjo sumokėti beveik 6 mln. Išpirką. Blogiausia, kad klubas tokių pinigų nerado.

REKLAMA

2020 m. rugpjūčio mėn. R. Koemanas nusprendė pats susimokėti išpirką, tačiau tik susitaręs, kad jam bus grąžinta visa suma, jei jis gaus trečiąjį sezoną klube.

Ir darosi tik blogiau. „Barcelona“ turės sumokėti dar daugiau, jei jis bus atleistas. Praėjusią savaitę pranešta, kad ant stalo yra didelė išeitinė išmoka – iš viso apie 12 mln. eurų. Kitaip tariant, R. Koemanas gauna gerą atlyginimą jei jis atlieka darbą, jei jis yra atleistas arba jei jo sutartis pratęsiama. Dar vienas baisus J. Bartomeu eros palikimas.

REKLAMA

Logiškai mąstant, būtų galima pagalvoti, kad tai yra pats tinkamiausias metas pabandyti kuo geriau išnaudoti blogą darbą. Tačiau tai yra ego kurstomas „Barcelona“ pasaulis, kuriame įprastos taisyklės netaikomos.

Net ir žinodamas, kad norint atsikratyti R. Koemano, reikės labai giliai įkišti ranką į šiuo metu labai negilias kišenes, prieš porą savaičių J. Laporta pakeitė taktiką, sukviesdamas žurnalistus į neįprastą konferenciją apie tai, kas nutiks treneriui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pasakė jiems, kad yra pasirengęs pratęsti R. Koemano sutartį, tačiau tik su sąlyga, kad komanda grįš prie reikiamo „Barcelona“ futbolo stiliaus – visada naudojo 4-3-3 išsidėstymą ir dažniau starto sudėtyje pasirinkdavo Samuelį Umtiti ir Riqui Puigą.

J. Laportos bandymas įsitvirtinti ne tik kaip žmogaus, atsakingo už klubo finansinius sprendimus, bet ir, matyt, kaip asmens, atsakingo už futbolo filosofiją ir vadovo ateitį, yra naujas painiavoje gyvenančio klubo bruožas.

REKLAMA

Galima sakyti, kad „Barcelona“ neprivalo žaisti olandiškomis taisyklėmis, tačiau klube nebuvo tiksliai nuspręsta, ką tai reiškia dabar, kai futbolas yra greitesnis ir fiziškesnis. R. Koemanas sprendžia problemas, nėra ideologas ir nėra linkęs pradėti tų diskusijų.

Neilgai trukus, vyr. treneris išgirdo apie konferenciją žurnalistams. Nereikia stebėtis, Barselonos žurnalistai niekada nelaikys tokios informacinės bombos sau vien todėl, kad prezidentas jiems buvo pasakęs, kad tai – ne vieša. Ir J. Laporta tai privalėjo žinoti.

REKLAMA

Sunku įsivaizduoti scenarijų, kaip J. Laporta galėjo labiau pažeminti R. Koemaną ar parodyti jam mažiau pagarbos. Nuo to momento R. Koemanas pasinaudojo visomis galimybėmis ir priminė visiems pasirengusiems klausytis, kad jis daro viską, ką gali, kad ištrauktų „Barceloną“ iš dabartinės padėties.

Būtent jis padarė viską, ko klubas prašė nuo jo atvykimo, įskaitant ir žiaurų daugelio klubo legendų naikinimą – Luisas Suarezas buvo „pramestas“ telefono skambučiu, kuris, kaip žinia, truko mažiau nei 90 sekundžių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Koemanui buvo pasakyta, kad jis turės susidoroti su Lionelio Messi ir Antoine'o Griezmanno netektimi (sandoris užbaigtas paskutinę perėjimų „lango“ dieną), o būtent olandas taip pat įvykdė klubo norus, suteikdamas didžiulį vaidmenį jauniems žaidėjams.

R. Koemanas greitai pažymėjo, kad praėjusios savaitės Čempionų lygos mūšio prieš „Bayern“ pabaigoje aikštėje buvo ne mažiau kaip keturi paaugliai. Yusufas Demiras (18 m.), Alexas Balde ir Gavi (abu 17 m.) jau buvo prisijungę prie 18-mečio Pedri aikštėje, o „El Mundo Deportivo“ rėžė, kad skambant paskutiniam švilpukui pusė „Barcelonos“ atrodė kaip vaikų darželis.

REKLAMA

Vidutinis vienuolikės amžius prieš „Granada“ kitose rungtynėse buvo 24 metai, kai buvo naudojami septyni žaidėjai iki 21 metų.

Žinoma, treneris nenori teisintis, kad jo veiksmai yra iš būtinybės, o ne įkvėptų naujovių rezultatas. Ir kad jis buvo pirmasis, kuris paprašė klubo pastiprinimo (pavyzdžiui, Georginio Wjinaldumas).

Nors jaunuoliai buvo garsiai giriami už pastangas prieš „Bayern“, realybė yra ta, kad jie pasirodė tik tada, kai rungtynės buvo faktiškai pralaimėtos, o tai nereiškia, kad R. Koemanas mano, kad tikėjimo jaunimu politika išsprendžia visas problemas.

REKLAMA

R. Koemanas turi aštuonis traumuotus pagrindinės sudėties žaidėjus, įskaitant Ousmane’ą Dembele, Sergio Aguero ir Ansu Fati (jam tik 18) ir tvirtina, kad remsis jaunatviška energija. Atrodo, kad sirgaliai yra pasiryžę kentėti, vardan šviesesnės ateities.

Situacija įtempta, iš abiejų pusių trykšta veidmainystė, virvė tempiama iki lūžio taško. J. Laportai nusibosta gesinti gaisrus, kurie nuolat kyla aplink klubą kiekvieną kartą, kai R. Koemanas praveria burną, o olandas, apsaugotas neperšaunamos sutarties, tikriausiai galvoja „ką sėsi, tą ir pjausi“. Tik kruopelės trūksta, kad sušuktų: „Na gi, atleisk mane!“ Kol kas jis ir toliau darys savo.

REKLAMA
REKLAMA

Po rungtynių su „Bayern“ J. Laporta susitiko su pora pagrindinių direktorių ir aptarė, ką būtų galima padaryti, nes jis buvo labai nusiminęs. R. Koemanas pasirinko išvengti žiauraus pralaimėjimo, o ne siekė pergalės. Pirmą kartą Čempionų lygos istorijoje „Barcelona“ neužfiksavo nė vieno smūgio į vartų plotą.

Po rungtynių R. Koemanas nebandė slėpti šio fakto: „Jei žaistume atviriau, nuostolis būtų buvęs didesnis,“ – sakė jis.

Būtent kovos nebuvimas ir tokių žmonių, kaip R. Koemanas ir gynėjas Gerardas Pique, pritarimas, kurie gūžteli pečiais ir išsako tokias frazes kaip „yra, kaip yra“, skatina J. Laportą blaškytis. Štai kodėl abu vyrai niekada negalės dainuoti iš to paties lapo.

Žalos apribojimas namuose Čempionų lygoje prieš bet kurį klubą – net ir galingą „Bayern“ – yra nesąmonė, žeminanti balta vėliava J. Laportai.

R. Koemanas pasakys, kad jis daro viską, ką gali, naudodamasis tuo, kas jam prieinama. Jo auklėtiniai lygoje šešiais taškais atsilieka nuo lyderio „Atletico“ ir užima 7 vietą.

Tačiau prieš „Granada“ pirmadienį, kai jiems pavyko išspausti tai paskutinį atodūsį lygiosiomis 1:1. Komanda, kurioje yra kūrybingi Sergio Busquetsas, Sergi Roberto ir Frenkie de Jongas vidurio zonoje, o tai įrodo, kad R. Koemanas visiškai netiki klubo stiliumi.

REKLAMA

Taigi, nepaisant to, kad nesusigyvena, išsiskiria futbolo filosofija, ištveria santykius, kurie su kiekviena diena tampa vis toksiškesni, ir nuolat šnairuoja vienas į kitą, tikėtina, kad abu vyrai bus priversti dirbti kartu.

Bet nesuklyskite, jei J. Laporta turėtų pinigų ir kandidatą, R. Koemanui būtų parodytos durys.

Šioje kovoje tarp to, kur turėtų būti Barselona (J. Laportos svajonė), ir gyvenimo realybės, lemiančios, kur jie iš tikrųjų yra (R. Koemanas), sunku suprasti, kaip tai gali turėti, ką nors arti šviesai tunelio gale.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų