REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį pranešta apie garsaus chirurgo Kęstučio Vitkaus mirtį. Anapilin iškeliavęs medikas stipriai prisidėjo prie Arvydo Sabonio krepšininko karjeros gyvavimo.

Pirmadienį pranešta apie garsaus chirurgo Kęstučio Vitkaus mirtį. Anapilin iškeliavęs medikas stipriai prisidėjo prie Arvydo Sabonio krepšininko karjeros gyvavimo.

REKLAMA

Pirmaisiais profesionalo karjeros metais A. Sabonis buvo dominuojanti jėga – tuo metu SSRS nebuvo tokio aukšto, techniško, greito ir talentingo žaidėjo.

Visgi ne kiekvienas kūnas gali atlaikyti tokius krūvius, kokius patyrė 221 cm atletas. Savo ankstyvoje krepšininko karjeroje Lietuvos krepšinio simbolis patyrė sunkių traumų – du kartus A. Saboniui trūko Achilo sausgyslė.

„Buvau treniruotėje, kai Sabui trūko Achilas. Ten, atrodo, nieko neįvyko. Nusiėmėme kamuolį, pradėjome bėgti, staiga garsas „pokšt“, – filme „Arvydas Sabonis. 11“ kalbėjo legendinis „Žalgirio“ krepšininkas Valdemaras Chomičius.

„Sabonio Achilo sausgyslės nutrūkimas salėje buvo kaip šakos lūžis. Ir šauksmas toks: „Vau!”. Sabonis sušuko per visą sale.

REKLAMA
REKLAMA

Pribėgau, pridėjau ranką. Kartais kyla abejonių. Achilo sausgyslė – tai ne vinys, o daug skaidulų. Kartais būna du trečdaliai. 20, 30, 50, 70 procentų. Čia – 100 procentų. Viskas“, – kalbėjo SSRS rinktinės gydytojas Vasilijus Avramenko.

REKLAMA

Tuometinė SSRS medicina nebuvo tokia pažengusi. A. Sabonio komandos draugas Rimas Kurtinaitis sakė, kad tokie sužeidimai buvo gydomi nuskausminamaisiais. Tada darbo ėmėsi amžiną atilsį K. Vitkus.

„Arvydas susižeidė SSRS rinktinės treniruotėje penktadienį. Jis pateko į centrinį traumatologijos-ortopedijos institutą Maskvoje. Praleido ten visą savaitgalį, nes aukščiausiasis akademikas nesiteikė jo apžiūrėti.

Visi žino, kad tokias traumas vertėtų operuoti iškart. Atvažiavo visa palyda – policija su švyturėliais. Gavome instrukcijas iš Maskvos, kaip siūti trūkusią Achilo sausgyslę. Gan juokingai atrodė tais laikais.

REKLAMA
REKLAMA

Pačios operacijos metu buvo jaudinantis dalykas, nes žinojau, kad tai likimas vieno iš žymiausių Lietuvos ir pasaulio sportininkų.

Dėjome pluoštelį prie pluoštelio ir vis tiek supratome, kad ta sausgyslė yra per silpna laikyti tokius didelius krūvius“, – prisiminimus filmui pasakojo K. Vitkus.

Po operacijos praėjus trims mėnesiams daktaro prognozės išsipildė – A. Sabonis, grįžinėdamas namo po reabilitacijos pratimų, paslydo ant laiptų ir vėl nusitraukė Achilo sausgyslę.

„Man atrodo trečias laiptelis buvo nugraužtas toks. Nu griūti tai griūti, bet ne, reikia išsilaikyti... viskas ir plyšo. Net oda suskilo, kraujas fontanu pradėjo bėgti. Iš tos baimės užbėgau į ketvirtą aukštą ir ryte apsičiupinėjęs Achilą supratau, kad nutrūko“, – pasakojo A. Sabonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Po antros traumos mažai, kas tikėjo, kad jis gali sugrįžti į profesionalų sportą. Tai buvo toks principas SSRS – nuvarytus arklius nušauna, jis – „nurašytas“, – pesimistines nuotaikas prisiminė K. Vitkus.

Susiklostė tokios aplinkybės, kad vadovauti A. Sabonio reabilitacijai tokiu sunkiu metu, žmonių neatsirado. Pasak K. Vitkaus, pradėjo kristalizuotis vaizdas, kad krepšininkas bus išsiųstas į Jungtines Amerikos Valstijas.

Kartu su fizinio rengimo treneriu Aleksandru Kosausku ir K. Vitkumi, A. Sabonis išvyko į Atlantą, kur jų laukė didelis darbas norint prikelti vos 24-erių atleto karjerą.

Šią istoriją ir kitus K. Vitkaus, A. Kosausko, A. Sabonio prisiminimus žiūrėkite filme „Arvydas Sabonis. 11“ TV3 PLAY platformoje:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų