Primename, Puerto Rike vykstančioje atrankoje Lietuvos rinktinė 96:84 nugalėjo Meksiką bei 97:93 palaužė Dramblio Kaulo Krantą bei A grupėje liko pirma. Tuo tarpu Italija 114:53 pervažiavo Bahreiną, tačiau 69:80 nusileido Puerto Rikui ir B grupėje liko antra.
Lietuvos ir Italijos olimpinės atrankos pusfinalio akistata vyks šeštadienį, 23:00 val. Rungtynes tiesiogiai stebėti galėsite per TV3 televiziją bei portale tv3.lt.
Vienas skaudžiausių antausių Lietuvos krepšinio istorijoje
2004 m. rugpjūčio 27 diena. Jei tik galėtų, dauguma lietuvių, kurie myli krepšinį, šią datą su mielu noru ištrintų iš kalendoriaus. Deja, bet prisiminus šią datą italų vardas skamba be galo nemaloniai.
Tai buvo diena, kuomet visi krepšinio sirgaliai ir ekspertai dar neprasidėjus 2004 m. Atėnų olimpinių žaidynių pusfinaliui, regėjo istorinį šansą – Lietuvą patenkančią į olimpinio krepšinio turnyro finalą.
Pusfinalyje laukė italai, tačiau niekas neabejojo, kad lietuviai yra akivaizdūs to mačo favoritai ir kad tereikia nueiti bei ramiai atlikti savo darbą.
Ne veltui, kadangi grupių varžybose tuometinio trenerio Antano Sireikos auklėtiniai laimėjo visus penkis žaistus mačus, tame tarpe ir prieš JAV (94:90), o ketvirtfinalyje 95:75 be vargo susitvarkė su kinais.
Deja, favorito statusas iki mačo nieko nereiškia, jeigu jo nepateisini per pačias rungtynes.
91:100 – tokį rezultatą švieslentė rodė po keturiasdešimt pusfinalio minučių. Na, o rankas į viršų iškėlę triumfavo visai ne lietuviai, o italai. Pergalę jie susikūrė tiesiog fantastišku stiliumi – rungtynėse pataikė net 18 tolimų metimų ir mačą baigė su neįtikėtinu 64 procentų taiklumu iš trijų taškų zonos (18/28).
Įdomu tai, kad lietuviai mačą pradėjo geriau, o į duobę nuo italų toliašaudės artilerijos kristi pradėjo tik antrajame kėlinyje.
Likusioje mačo dalyje, net ir italams išdarinėjant stebuklus, Lietuvos rinktinė kabinosi. Kapitonas Saulius Štombergas ketvirtojo kėlinio pradžioje pelnė 12 taškų paeiliui ir po ilgo laiko buvo išvedęs Lietuvos rinktinę į priekį (77:73). Likus žaisti 5 min. rezultatas dar buvo lygus (79:79).
Tačiau lietuvius iš miego pabudinęs S. Štombergas netrukus gavo penktąją pražangą ir sėdo ant suolo. Lyg to būtų negana, pražangas rinkosi ir kitas svarbus žaidėjas Šarūnas Jasikevičius.
Pasimetusių lietuvių kraują pajutę italai tarė paskutinį žodį. Nebepaleido iniciatyvos ir galiausiai pabaigė savo darbą.
Lietuvius į neviltį tądien labiausiai varė italų gynėjas Gianluca Basile, kuris pelnė 31 tašką. Susmeigęs 7 tritaškius iš 11 bandymų. Prie lietuvių vilčių daužymo solidžiai prisidėjo ir dabartinis italų treneris Gianmarco Pozzecco, kuris pelnė 17 taškų bei Giacomo Galanda – su 16 taškų.
Lietuviams Arvydas Macijauskas pelnė 26, Kšištofas Lavrinovičius – 15, S.Štombergas – 12, Eurelijus Žukauskas – 10.
„Italija sužaidė puikiai ir pelnytai pateko į finalą“, – po skaudaus pralaimėjimo beliko pripažinti A. Sireikai.
Italai tuo tarpu nekėlė savęs į viršų bei paprasčiausiai teigė, kad laimėti nesitikėjo ir vargu ar būtų laimėję prieš Lietuvą jeigu reikėtų žaisti dar penkis kartus.
Dažniau laimima nei pralaimima
Lietuvos rinktinės susitikimas su italais 2004 m. olimpiados pusfinalyje per pastarąjį dvidešimtmetį buvo tik vienas iš daugelio svarbių mačų didžiausiuose krepšinio turnyruose.
Įdomu tai, kad nuo lietuvių skauduliu pažymėtų 2004 m. Atėnų olimpinių žaidynių, daugiau prieš Lietuvos rinktinę pagrindiniuose turnyruose Italija nebelaimėjo.
Italai pergale galėjo pasidžiaugti nebent tik atrankinėse rungtynėse, kai 2019 m. Europos čempionato atrankoje lietuvius namuose nugalėjo 70:65. Tiesa, namie lietuviai laimėjo 86:73.
Prieš italus svarbiuose mačuose žaisti lietuviams yra tekę tiek pasaulio, tiek Europos čempionatuose. Svarbiausia, kad sėkmė čia lydėjo kur kas geriau nei 2004-aisiais.
Atkeršyti italams po itin skaudaus antausio Atėnuose, lietuviai galėjo jau 2006 m. Japonijoje vykusiame pasaulio čempionate. Čia A. Sireikos auklėtiniai su italais susitiko aštuntfinalyje bei šventė nelengvą pergalę – 71:68.
Tiksint paskutinėms sekundėms ir Lietuvai pirmaujant 71:68, italų krepšinio ikona Gianluca Basile turėjo puikią galimybę išlyginti rezultatą, tačiau jo ranka metant baudos metimus sudrebėjo ir Lietuva pateko tarp 8 geriausių pasaulio rinktinių.
Į pergalę lietuvius tuomet vedė Arvydas Macijauskas, surinkęs 15 taškų.
Pergalę prieš italus lietuviai iškovojo ir 2007 m. Europos krepšinio čempionato grupės rungtynėse – 79:74. Tuomet Lietuvai daugiausia taškų pelnė Rimantas Kaukėnas – 22. Š. Jasikevičius pridėjo 13 taškų ir atliko 4 rezultatyvius perdavimus.
Italus lietuviai itin svarbioje kovoje pamokė ir 2013 m. Europos čempionate Slovėnijoje, kai ketvirtfinalyje šventė pergalę rezultatu 81:77. Rezultatyviausi tuomet buvo Renaldas Seibutis ir Mantas Kalnietis pelnę po 17 taškų. Jonas Mačiulis pridėjo 13.
Nors ir nedaug trūko, lietuviams įkąsti italai nesugebėjo ir 2015-ųjų Europos čempionate, kur ketvirtfinalyje lietuviai po pratęsimo įveikė Italiją rezultatu 95:85.
Tą kart lietuvius į priekį vedė du Jonai – Jonas Valančiūnas ir Jonas Mačiulis, atitinkamai pelnę po 26 ir 19 taškų.
Pastarąjį kartą lietuviai su italais ne kokiame nors draugiškame ar atrankos mače žaidė 2017 m. Europos čempionate.
Tą kart irgi iškovota pergalė, kai grupių etape italai buvo palaužti 78:73. Rezultatyviausias lietuvių gretose buvo Adas Juškevičius su 20 taškų, 14 pridėjo Mindaugas Kuzminskas, 13 – Jonas Valančiūnas.
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė su italais oficialiose varžybose per visą istoriją yra susitikusi 16 kartų, iš kurių net 12 kartų pasiekė pergales.
Belieka tikėtis, kad po olimpinės atrankos pusfinalio bus galima sakyti, kad tarpusavio mačų istorija mūsiškiams yra dar labiau palankesnė, o Kazio Makvyčio auklėtiniai ne vyks namo, o ruošis lemiamam ir paskutiniam mūšiui dėl bilieto į Paryžių.