Europos futbolo čempionate birželio 11 – liepos 11 dienomis varžėsi 24 rinktinės. Per šį laiką sužibo ne vienas nematytas žaidėjas ir atvirkščiai – sugriuvo prožektorių šviesoje.
Vieno didžiausių Europos futbolo portalų goal.com žurnalistas Markas Doyle‘as išrikiavo savo svajonių vienuolikę. Joje trūksta tokių galingų pavardžių kaip Cristiano Ronaldo ar Paulis Pogba, tačiau reikia pripažinti, kad Italijos žaidėjų desantas buvo pasirinktas ne veltui.
Vartininkas: Gianluigi Donnarumma (Italija)
Paryžiaus „Saint-Germain“ trina rankomis ir neveltui. Geriausiu turnyro žaidėju pripažintas vartininkas į klubą atvyks be išpirkos, tad jau dabar kalbama apie vieną geriausių perėjimų istorijoje.
22 metų Gigi buvo neabejotinai viena kertinių šios rinktinės dalių. Įspūdingų gabaritų vartų sargas finale atrėmė du baudinius, įskaitant ir lemiamą Bukayo Saka šūvį. Verta priminti, kad G. Donnarumma gelbėjo italus ir baudinių serijoje prieš Ispaniją, kai sulaikė Alvaro Moratos bandymą.
Niekam nekyla klausimų, kodėl šis italas yra geriausias pasirinkimas vartininko pozicijoje. Toks amžiaus ir ankstyvos brandos mišinys yra tikra retenybė šių dienų futbole. Ypač kalbant apie vartininkus, kurie savo geriausius metus dažnai pasiekia jau perkopę 30-metį.
Dešiniojo krašto gynėjas: Joakimas Maehle (Danija)
„Atalanta“ tarsi iš niekur atrado dar vieną perlą. Per šešis mėnesius J. Maehle ne tik atpirko 10 milijonų investiciją „Genk“ klubui, bet ir pasikėlė savo vertę bent trim kartais. Šio žaidėjo universalumas krašte tapo labai svarbia danų sėkmės priežastimi.
Įdomu, kad Danijos rinktinėje J. Maehle buvo priverstas žaisti kairiajame krašte, nors yra dešiniakojis. Tai virto puikiu rezultatu – du įvarčiai ir rezultatyvus perdavimas.
24-erių metų gynėjui dar viskas prieš akis, kaip ir jaunai danų rinktinei.
Vidurio gynėjai: Leonardo Bonucci ir Giorgio Chiellini (Italija)
Vėl gi, vargu ar kas gali ginčytis dėl šių veteranų įtakos ir naudos komandai. Vertindami juos atskirai, galėtume ieškoti „sliekų“, bet kaip duetas 34-erių L. Bonucci ir 36-erių G. Chiellini dirba išties įspūdingai.
L. Bonucci tapo finalo rungtynių geriausiu žaidėju. Italai galėjo ir nenukeliauti iki pratęsimo, bet šie du galiūnai savo noro padėdami įrideno auksinį įvartį antrajame kėlinyje.
Abu jie yra senosios futbolo mokyklos auklėtiniai ir tai buvo puikiai matyti finalo pratęsime, kai G. Chiellini tiesiog griebė už pakarpos B. Saka ir nutempė ant žemės. Taip, jis gavo geltoną kortelę, bet nepaliko jokių vilčių atakos užuomazgai.
Įdomu, ar šis duetas diriguos Italijos gynybai ir pasaulio čempionate Katare. Tai gali būti šių žaidėjų atsisveikinimas su nacionaline rinktine.
Kairiojo krašto gynėjas: Leonardo Spinazzola (Italija)
L. Spinazzola ketvirtfinalyje prieš Belgiją patyrė apmaudžią traumą ir nerungtyniaus labai ilgai. Tačiau tai, kaip jis žaidė iki tol, buvo išties įspūdinga. 28-erių žaidėjo kartais net gynėju negalėjai pavadinti, nes ne vieną įvartį jis sukūrė atsidūręs puolėjo pozicijoje.
Patyrus traumą, jo vietą užėmė Emersonas, tačiau komandai akivaizdžiai trūko vieno lyderių. Vis tik Roberto Mancini rado būdų pakeisti L. Spinazzola, o pastarasis sugebėjo nuvykti į Vemblį ir pirmasis atsiėmė nugalėtojo medalį.
Vidurio saugas: Pierre‘as-Emile‘is Hojbjergas (Danija)
Tvirtai sudėtas Danijos rinktinės kūrėjas šiame čempionate žibėjo ryškiausiomis spalvomis. Komanda patyrė šoką, kai pagrindinė komandos ašis Christianas Eriksenas patyrė širdies priepuolį, bet aikštėje jo užduotis perėmė būtent P. Hojbjergas.
Saugas atliko tris rezultatyvius perdavimus, o iš viso sukūrė net 11 šansų pasižymėti. Taip pat, jis 10 kartų sėkmingai driblingavo kamuolį ir perėmė jį 51 kartą. Tai yra daugiau nei betkoks kitas žaidėjas šiame turnyre.
Vidurio saugas: Jorginho (Italija)
Fantastiniai metai šiam brazilui su Italijos pasu. Prieš šešias savaites Jorginho kėlė į viršų Čempionų lygos taurę su „Chelsea“, o dabar triumfavo ir Europos čempionate.
Verta paminėti, kad „Chelsea“ gerbėjai mėgo kvestionuoti šio žaidėjo gebėjimus, bet po šio čempionato jokių klaustukų likti negali. Žaidėjas užkūrė visą Italijos rinktinės mechanizmą su preciziškais perdavimais ir nepailstamu presingu.
Statistika kalba pati už save: Užimtos antros vietos pagal atliktus perdavimus (485) ir perimtus kamuolius (48) bei pagerintas Europos čempionato rekordas pagal kamuolio atkirtimus (25). Nei vienas žaidėjas iki tol nebuvo peržengęs 14-os.
Vidurio saugas: Pedri (Ispanija)
Žmonės šį jaunuolį lygina su legendiniu Andresu Iniesta ir dabar matome kodėl. Komandoje, kuri pasiekė finalinę ketveriukę ir buvo labai arti finalo, Pedri buvo geriausias žaidėjas. O prieš šį turnyrą buvo abejonių ar „Barcelona“ talentas išvis bus startinėje vienuolikėje.
„Euro 2020“ 18-metis sukūrė 11 progų ir varžovų aikštės pusėje atliko net 317 perdavimų. Taip pat, Pedri iš visų šešių ispanų rungtynių nežaidė vos vieną minutę.
Trenerio Luiso Enrique žodžiai – viską pasakantys: „Niekad nesu matęs kažko panašaus iš 18-mečio. Net iš A. Iniesta. To neįmanoma paaiškinti.“
Dešiniojo krašto puolėjas: Federico Chiesa (Italija)
F. Chiesa nebuvo pirmasis R. Mancini pasirinkimas dešiniajame krašte – čempionato pradžioje ten rungtyniavo Domenico Berardi. Vis tik Turino „Juventus“ jaunuolis sugebėjo tapti viena iš šio turnyro žvaigždžių.
Austrams pratęsime įmušęs ir italus į ketvirtfinalį išvedęs puolėjas poto rungtynes pradėjo tik startinėje vienuolikėje. Nenuvylė.
Finale jis patyrė traumą ir buvo priverstas pasitraukti anksčiau laiko, tačiau iki tol jis buvo bene ryškiausias žaidėjas aikštėje. Ypač krenta į akis, kaip F. Chiesa meistriškai elgiasi su kamuoliu vienas prieš vieną, vienas prieš du, vienas prieš tris...
Centro puolėjas: Patrikas Schickas (Čekija)
Plačiau apie šio puolėjo istoriją galite paskaityti tv3.lt pasakojime. Vargu, ar kas tikėjosi, kad šio žaidėjo pavardė puikuosis „auksinio batelio“ sąrašo viršūnėje.
P. Schickas pagal pelnytus įvarčius užėmė antrąją vietą „Euro 2020“, į priekį praleisdamas tik Cristiano Ronaldo, kuris prie penkių įvarčių pridėjo rezultatyvų perdavimą.
Vis tik čekai nužygiavo net iki ketvirtfinalio su „ant popieriaus“ kuklesne sudėtimi, o žymusis portugalas turėjo pasitraukti jau aštuntfinalyje. Būtent dėl pastovaus indėlio ir gero komandinio pasirodymo P. Schickas ir nurungė C. Ronaldo dėl vietos šioje komandoje.
Taip pat, P. Schickas pridėjo įspūdingiausią šio čempionato įvartį, kai nuginklavo Škotijos vartininką Davidą Marshallą iš beveik aikštelės vidurio.
Kairiojo krašto puolėjas: Raheemas Sterlingas (Anglija)
Vienintelis anglas šioje svajonių komandoje, tačiau tikrai pelnytai. R. Sterlingas tapo svarbiausiu rinktinės žmogumi dar grupės etape, kai strigo pagrindinis ekipos variklis Harry Kane‘as. Būtent „Man City“ saugas mušė pergalingus įvarčius į kroatų ir čekų vartus.
Galiausiai jo energija plieskėsi per kraštus aštuntfinalyje prieš vokiečius, o abu įvarčiai į danų vartus krito būtent po veiksmų jo krašte.
Taip, finalas R. Sterlingui galėjo susiklostyti ir geriau, o ir metai labai skaudūs – „Man City“ pralaimėjo Čempionų lygos finalą, o anglai tokį patį likimą patyrė „Euro 2020“. Kas žino, jei Anglija būtų tapusi čempione, gal R. Sterlingas būtų vertas „Ballon D‘or“?
Verti paminėjimo
Harry Maguire‘as, Johnas Stonesas, Kyle‘as Walkeris, Luke‘as Shaw, Harry Kane‘as, Jordanas Pickfordas (Anglija), Yannas Sommeris (Šveicarija), Kasperis Schmeichelis, Mikkelis Damsgaardas, Simonas Kjaeras (Danija), Vladimiras Coufalas, Tomašas Součekas (Čekija), Jordi Alba (Ispanija), Cristiano Ronaldo (Portugalija), Marco Veratti (Italija), Emilis Forsbergas (Švedija), Karimas Benzema, Paulis Pogba (Prancūzija).