Birželio 12 dieną rungtynėmis tarp brazilų ir kroatų atidaromas 20-asis pasaulio futbolo čempionatas, kur 32 geriausios planetos rinktinės susigrums dėl čempionų titulo. Kas iškovos aukso medalius, paaiškės liepos 13-ąją Rio de Žaneire.
Brazilijoje pasaulio futbolo čempionatas vyks antrą kartą. Pirmąkart jis šioje šalyje buvo suorganizuotas 1950 metais. Toks turnyras Pietų Amerikos žemyne vyks pirmą kartą nuo 1978-ųjų, kai jį rengė Argentina, o apskritai šiame kontinente dėl planetos pirmenybių aukso bus kovojama penktą kartą.
Iš viso 64 rungtynės bus sužaistos dvylikoje Brazilijos miestų esančiuose renovuotuose ar naujai pastatytuose stadionuose. Į Braziliją suvažiuos visų kada nors čempionėmis tapusių šalių rinktinės, įskaitant varžybų šeimininkę. Tai – Argentina, Anglija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Ispanija ir Urugvajus.
Ispanijos nacionalinė ekipa gins čempionės titulą – prieš ketverius metus Pietų Afrikos Respublikoje vykusiose planetos pirmenybėse ji 1:0 įveikė olandus. Įdomu, kad anksčiau visus keturis kartus Pietų Amerikoje vykusiuose pasaulio čempionatuose triumfavo Pietų Amerikos kontinento komandos.
KOMENTARAS
Deividas Šemberas, VMFD „Žalgiris“ gynėjas
„Tikiuosi akiai mielo, aukščiausio lygio futbolo ir gražios šventės. Jei dalyvautume, tikėtumėmės kokio nors rezultato, o dabar esame žiūrovai, tai laukiame gražaus futbolo. Pasaulio čempionatuose laimi įvairų futbolą propaguojančios komandos. Sunku pasakyti, kas ims viršų – gynybinis ar atakuojantis futbolas.
Man akiai patraukliausias vokiečių futbolas. Jis – atakuojantis, gynybinis ir turi disciplinos. Sistema dirba idealiai. Pasaulio čempionate sirgsiu už vokiečius. Dar labai įdomi Belgijos rinktinė. Per daug metų belgai užaugino gerą jaunų žaidėjų kartą ir bus įdomu pažiūrėti. Šiek tiek už belgus sirgsiu ir, aišku, palaikysiu savo draugus rusus.
Ispanijos rinktinė – viena iš favoričių, bet apginti titulą jai bus labai sunku. Brazilus laikau vienais pagrindinių favoritų. Jie žaidžia namie, turės palaikymą iš visų pusių – ne tik žiūrovų simpatijas, bet ir teisėjų. Manau, galėtų nustebinti kuri nors Lotynų Amerikos komanda – žais tame pačiame kontinente, jiems lengviau prisitaikyti. Brazilijoje pasaulio futbolo čempionatas – įdomus, fantastiškas renginys. Jau pasiilgau tokio futbolo ir su nekantrumu laukiu jo pradžios.“
TIK FAKTAI
Oficialus turnyro kamuolys – „Adidas Brazuca“. Oficialia FIFA 2014 daina paskelbta „Dar um Jeito“ („Mes rasime kelią“). Oficialus instrumentas – brazilų perkusinis isntrumentas caxirola, tačiau saugumo sumetimais jo įsinešti į stadionus nebus galima. Oficialus turnyro talismanas – fuleco. Tai – šarvuotis, kuris nuo plėšrių užpuolikų ginasi susiriesdamas į kamuolį.
Pirmą kartą pasaulio čempionatų istorijoje turnyre bus taikoma vartų linijos technologija, padėsianti tiksliai nustatyti, ar buvo pelnytas įvartis. Šios technologijos būtinybė tapo akivaizdi, kai teisėjai 2010 metų planetos primenybių aštuntfinalyje neįskaitė anglų įvarčio į vokiečių vartus.
Bendras turnyro prizinis fondas – 576 mln. JAV dolerių. Jis – 37 proc. didesnis nei 2010 metų. Visi pasaulio futbolo čempionato dalyviai gaus 1,5 mln. JAV dolerių pasirengimui. Grupės etapo neperžengusioms komandoms atiteks po 8 mln., aštunfinalyje pasirodymą baigusioms – po 9 mln., ketvirtfinalyje pralaimėjusioms – po 14 mln. dolerių. Ketvirtą vietą užimsiančiai komandai numatyta 20 mln., trečią vietą – 22 mln., finalininkei – 25 mln., o nugalėtojai – 35 mln. JAV dolerių.
Visą pasaulio čempionato tvarkaraštį rasite PASPAUDĘ ČIA.
Pasaulio futbolo čempionato grupes rasite PASPAUDĘ ČIA.
Pasaulio čempionatų nugalėtojai
Metai Nugalėtojas Finalininkas Rezultatas Vieta
1930 Urugvajus Argentina 4:2 Urugvajus
1934 Italija Čekoslovakija 2:1 Italija
1938 Italija Vengrija 4:2 Prancūzija
1950 Urugvajus Brazilija 2:1 Brazilija
1954 Vakarų Vokietija Vengrija 3:2 Šveicarija
1958 Brazilija Švedija 5:2 Švedija
1962 Brazilija Čekoslovakija 3:1 Čilė
1966 Anglija Vakarų Vokietija 4:2 Anglija
1970 Brazilija Italija 4:1 Meksika
1974 Vakarų Vokietija Olandija 2:1 Vakarų Vokietija
1978 Argentina Olandija 3:1 Argentina
1982 Italija Vakarų Vokietija 3:1 Ispanija
1986 Argentina Vakarų Vokietija 3:2 Meksika
1990 Vakarų Vokietija Argentina 1:0 Italija
1994 Brazilija Italija 3:2 (po baud.) JAV
1998 Prancūzija Brazilija 3:0 Prancūzija
2002 Brazilija Vokietija 2:0 Japonija ir Pietų Korėja
2006 Italija Prancūzija 5:3 (po baud.) Vokietija
2010 Ispanija Olandija 1:0 Pietų Afrika