Jau rugpjūčio 1-2 d. žaidynėse savo kelią pradės alžyrietė Imane Khelif ir taivanietė Lin Yu-Ting, kurių dalyvavimas vertinamas itin prieštaringai.
Abi jos buvo diskvalifikuotos iš 2023 m. pasaulio čempionato, nes neišlaikė lyties tinkamumo testų, tačiau Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) leido joms varžytis žaidynėse. Šis sprendimas sukėlė daug diskusijų dėl sporto sąžiningumo ir moterų varžybų reglamentavimo.
Aplinkybės ir prieštaringi sprendimai
Tarptautinė bokso asociacija neleido Imane Khelif ir Lin Yu-Ting dalyvauti 2023 m. Naujajame Delyje (Indija) organizuotame pasaulio bokso čempionate.
Atlikus DNR tyrimus nustatyta, kad abi sportininkės turi XY (vyriškų) chromosomų, todėl jos buvo diskvalifikuotos iš moterų varžybų. Dėl šių rezultatų iš Lin Yu-Ting net buvo atimtas bronzos medalis.
Nepaisant diskvalifikacijų, TOK leido I. Khelif ir L. Yu-Ting dalyvauti 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse.
Pasak TOK, visi dalyviai atitinka tinkamumo ir patekimo į varžybas taisykles. TOK atstovas spaudai Markas Adamsas sakė, kad šios sportininkės jau kelerius metus boksavosi moterų kategorijose, įskaitant Tokijo olimpines žaidynes, ir kad jos laikosi taisyklių, kurias nustatė Paryžiaus žaidynių bokso padalinys (PBU) – padalinys, įsteigtas organizuoti bokso varžybas 2024 m. olimpinėse žaidynėse.
PBU savo taisykles grindė Tokijo 2020 m. bokso taisyklėmis, kurios buvo perimtos iš Rio de Žaneiro 2016 m. taisyklių. Šios taisyklės yra ne tokios griežtos kaip bokso federacijos taisyklės, todėl I. Khalif ir L. Yu-Ting buvo leista varžytis.
TOK paaiškino, kad visi dalyvaujantys sportininkai laikosi galiojančių medicininių taisyklių pagal atitinkamus PBU taisyklių punktus.
Reakcijos ir ginčai
Toks TOK sprendimas sukėlė nevienareikšmiškų reakcijų. Buvęs pasaulio bokso čempionas Barry McGuiganas socialiniuose tinkluose demonstravo šoką ir nesupratimą, abejodamas sprendimo teisingumu.
It’s pathetic, men will become women to have an advantage in sport . What are the authorities doing about this ? In boxing or any other combat sport it’s criminal. It shouldn’t happen but if they slip through the net and are caught, they should be f##king jailed. https://t.co/yCj9lt6l4B
— Barry McGuigan (@ClonesCyclone) July 29, 2024
Kritikai, ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur diskusijos dėl translyčių moterų dalyvavimo moterų sporte yra ypač intensyvios, taip pat suabejojo jų įtraukimo teisingumu.
I. Khelif, po jos diskvalifikacijos 2023 m., išreiškė nusivylimą, pavadinusi sprendimą „dideliu sąmokslu“ prieš ją ir Alžyrą. Ji sakė, kad kai kas nenorėjo, jog Alžyras laimėtų aukso medalį.
Savo ruožtu L. Yu-Ting nepateikė viešo pareiškimo dėl savo diskvalifikacijos, tačiau jos situacija ir toliau kelia klausimų apie lyčių tinkamumo testų valdymą sporte.
Remiasi įtrauktimi
Ši situacija rodo, kad tarptautinėms sporto organizacijoms vis dar tenka spręsti problemas, susijusias su sąžiningumo užtikrinimu įtraukiant visus sportininkus. Kritikai pabrėžia, kad reikia suderinti mokslinius tinkamumo kriterijus ir įtrauktį, nepažeidžiant moterų varžybų sąžiningumo.
TOK laikosi aiškios pozicijos, kad reikia įtraukti sportininkus, kurių lyties požymiai neatitinka tradicinių kriterijų, kartu laikantis konkrečių kiekvienos sporto šakos taisyklių. Šiuo požiūriu siekiama sudaryti sąlygas visiems sportininkams varžytis aukščiausiu lygiu, tačiau jis tebėra prieštaringas ir reikalauja nuolatinio vertinimo.
Kokios yra taisyklės?
Žaidynes prižiūrintis TOK neturi konkrečių taisyklių ar reglamentų, o pateikia 10 pagrindinių principų, rašo „The Independent“.
Valdančioji institucija taip pat teigia, kad „kiekviena tarptautinė federacija yra atsakinga už savo sporto šakos tinkamumo taisyklių nustatymą, įskaitant tinkamumo kriterijus, pagal kuriuos nustatoma atranka į olimpines žaidynes“.
Gairėse reikalaujama, kad transseksualios moterys, norėdamos patekti į moterų kategoriją, būtų perėjusios į kitą lytį iki 12 metų amžiaus, kad būtų išvengta bet kokio galimo biologinio pranašumo dėl vyriško lytinio brendimo.
Ne pirmas atvejis
Tiesa, translyčių dalyvavimas olimpinėse žaidynėse nėra naujas dalykas. Laurel Hubbard dalyvavo Tokijo olimpinėse žaidynėse ir tapo pirmąja atvira transseksualia sportininke, tačiau savo varžybų grupėje užėmė paskutinę vietą.
Nikki Hiltz yra transseksualė ir priskiria save nebinarinei lyčiai, tačiau visada varžėsi moterų kategorijoje ir artėjančiose olimpinėse žaidynėse atstovaus JAV. Nikki pagerino JAV bandymų 1500 m bėgimo rekordą ir pelnė vietą olimpinėje grupėje.
Kanados nebinarinės lyties futbolininkas Quinn taip pat buvo išrinktas atstovauti savo šaliai olimpinėse žaidynėse. Toronto komandoje žaidžiantis vidurio puolėjas visada rungtyniavo moterų kategorijose.