Naujienų portalas tv3.lt kviečia pasižvalgyti po įdomiausius istorinius ir statistinius faktus, susijusius su „Lietuvos ryto“ treneriais.
Jau pirmajame 1997–1998 m. sezone „Lietuvos rytui” spėjo pavadovauti Modestas Paulauskas ir Alfredas Vainauskas.
Rekordinis Žibėnas
Nuo 2021 m. sausio 16 d., kai „Rytas“ atleido Donaldą Kairį, klubui vadovauja Giedrius Žibėnas.
Sausio viduryje sukako lygiai keturi metai, kai sostinės klubui vadovauja tas pats treneris, o tai yra visų laikų klubo rekordas.
G. Žibėnas yra 28-asis „Ryto“ treneris ir tuo pačiu ilgiausiai čia dirbantis strategas. Niekas niekada nuo pat 1997 m. „Ryte“ nedirbo bent trejų sezonų iš eilės.
G. Žibėnui 2024–2025 m. sezonas yra ketvirtasis, kuomet jis stovi už klubo vairo nuo pat sezono pradžios.
Maža to, „Rytas“ užsieniečio trenerio nesamdo jau beveik dešimtmetį. Paskutiniu tokiu tapo 2015 m. vasario 13 d. sostinės publikai pristatytas Marcelo Nicola.
Argentinietis „Lietuvos ryte“ pakeitė Virginijų Šeškų, tačiau kalnų nenuvertė ir jau tų pačių metų lapkritį buvo pakeistas Tomu Pačėsu.
„Rytui“ tai yra jau 28-asis sezonas, o G. Žibėnas – 28-asis treneris. Dar dramatiškiau ši statistika atrodė 2021 m. sausį, kai 24-ajame klubo sezone prie jo vairo stojo jau 28-asis treneris.
Ir čia neskaičiuojant tų vienetinių atvejų, kai komandai esant turbulencijomis epizodiškai trumpai vadovavo Aurimas Jasilionis, Arvydas Gronskis ar kai 2013–2014 m. sezoną buvo patikėta užbaigti Dainiui Adomaičiui.
Trenerių užsieniečių era Vilniuje baigėsi prieš 10 metų
Iki šiol „Ryte“ dirbo net 11 specialistų iš užsienio, o 2004 – 2008 m. periodu komandos derinius braižė vien užsieniečiai. Per šį keturių metų laikotarį sostinėje „prasisuko“ ne 6 treneriai – Vlade Djurovičius, Tomo Mahoričius, Nevenas Spahija, Sharonas Druckeris, Zmago Zagadinas ir Aleksandras Trifunovočius.
Grįžkime į 2015-uosius, kai „Rytą“ treniravo kol kas paskutinis treneris–užsienietis.
Nuoširdųjį Virgį į arogantiškąjį Nicolą išmainę „Ryto“ vadovai greitai pasigailėjo – krepšininkai aikštėje atrodė bedvasiai, o tikėjimą treneriu praradę krepšininkai „rūbinėje“ ir aplink klubą ėmė kurti chaosą.
Tomas Pačėsas į klubą 2015 m. lapkritį atkeliavo kaip griežtas policininkas – įvedė ne tik tvarką, bet ir laimėjo 2016 m. Karaliaus Mindaugo taurės (KMT) titulą. Vėliau sekė Rimo Kurtinaičio sugrįžimas, dar vėliau – Dainiaus Adomaičio ir minėto Donaldo Kairio etapas.
Šioje šviesoje įdomu prisiminti ir tai, kad šių metų KMT ketverte bus tik klubai, kuriems vadovauja užsienietis – „Lietkabelis“ (Nenadas Čanakas), „Žalgiris“ (Andrea Trinchieri), „Wolves“ (Alessandro Magro), „Neptūnas“ (Georgios Vovoras).
Dar įdomesnis sutapimas, kad visi kiti 6 likę LKL treneriai lietuviai KMT šventėje nedalyvaus ir turės laisvą vasario vidurio savaitigalį.
Pastarąjį dešimtmetį neturi sau lygių
Palyginimui, už Kauno „Žalgirio“ vairo 2021 m. sausį stovėjo Martinas Shilleris. Vėliau jį pakeitė Jure Zdovcas, slovėną – Kazys Maksvytis, o darbėniškį – Andrea Trinchieri.
Jeigu „Rytui“ nuo 2015 m. lapkričio vadovauja tik lietuviai, „Žalgiris“ yra linkęs eksperimentuoti labiau – nuo 2015 m. klubui vadovavo 3 lietuviai ir 3 užsieniečiai.
Joks kitas LKL treneris nėra išsaugojęs savo darbo vietos nuo 2021 m. ir jos kitas LKL klubas nėra vertęsis vien lietuviais treneriais nuo 2015 m. rudens, kaip tai daro Vilniaus „Rytas“.
Apibendrinant, galima teigti, kad „Ryto“ klubas pastarąjį dešimtmetį nedalyvauja trenerių-užsieniečių loterijose, pasikliauja Lietuvos treneriais ir tai su kaupu pasiteisina.
Tomas Pačėsas atnešė klubui KMT trofėjų (2016), Rimas Kurtinaitis grąžino klubą po dviejų metų pertraukos į LKL finalą (2018), Dainius Adomaitis atnešė dar vieną KMT taurę (2019) ir patekimą į seniai teberegėtą Europos taurės aštuntuką (2019), o Giedrius Žibėnas dovanojo miestui du LKL titulus (2022 ir 2024).
Nors Donaldo Kairio „Rytas“ nepasiekė skambių pergalių, šis treneris savo štabe augino tą patį G. Žibėną – vyrai kartu dirbo ne tik Vilniuje, bet ir Taline.
G. Žibėno kontraktas baigiasi po šio sezono ir bus įdomu stebėti, ar sostinės klubo vadovai laikysis nuo 2015 m. trunkančios tradicijos ir samdys tik specialistus iš Lietuvos.
Vilniaus „Ryto“ ir Malagos „Unicaja“ rungtynes Čempionų lygos „Top 16“ etape stebėkite jau antradienio vakarą 21:30 val. per „Go3“!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!