Portalas tv3.lt šį kartą nusprendė panagrinėti, kiek uždirba stipriausios pasaulyje krepšinio lygos NBA teisėjai.
Tuo pačiu ir palyginti, ar šios lygos teisėjų atlyginimai smarkiai skiriasi nuo stipriausios Europoje krepšinio lygos – Eurolygos.
Teisėjai NBA
Kitaip nei lygos žaidėjų, NBA teisėjų atlyginimai paprastai nėra viešai skelbiami.
Verta pabrėžti, kad visai neseniai – 2022 m. NBA ir NBA teisėjų asociacija susitarė dėl naujos kolektyvinės sutarties, kuri galios iki 2028-29 m. sezono. Pagal lygos politiką susitarimo sąlygos viešai neskelbiamos.
Kaip bebūtų, JAV žiniasklaidoje vis tiek galima rasti šaltinių, kurie skelbia, kiek uždirba NBA teisėjai.
Pasak „Sports Illustrated“ portalo, teisėjų bazinį atlyginimą lemia darbo stažas. Tai kasmet didėjanti skalė, kurios viršūnė yra 30 metų.
Kiekvienas darbo sezonas didina bazinį atlyginimą, kol teisėjas pasiekia 30 metų darbo stažą lygoje.
Be to, teisėjai taip pat nuolatos vertinami pagal darbo rezultatus, todėl, pasiekę aukštų rezultatų, jie gali būti „paaukštinti“ pareigose ir gauti didesnį atlyginimą.
Remdamasis savais šaltiniais, „Sports illustrated“ skelbia, kad didžiausias bazinis teisėjo darbo užmokestis per vieną sezoną buvo 550 tūkst. JAV dolerių arba maždaug 521 tūkst. eurų. Įvertinus, kiek reguliariajame sezone yra rungtynių, tai apytiksliai 7 000 JAV dolerių arba 6600 eurų už vienerias rungtynes.
Tuo tarpu žemiausias bazinis atlyginimas yra apie 150 tūkst. JAV dolerių arba 142 tūkst. eurų. Tokią sumą galima padidinti dviem būdais: dirbant daugiau nei įprasta rungtynių kvota arba teisėjaujant atkrintamosiose varžybose.
Spėjama, kad daugiausia uždirba būtent vyriausi NBA teisėjai tokie kaip 63-ejų Jamesas Capersas ar 58-erių Seanas Corbinas, kurie šiuo metu ir turi sukaupę maksimalų stažą.
Eurolygos teisėjai
Teisėjai stipriausioje Europos krepšinio lygoje atlyginimais NBA teisėjams toli gražu neprilygsta.
Remiantis įvairiais šaltiniais, Eurolygos teisėjo atlygis per sezoną siekia nuo maždaug 60 iki 100 tūkst. eurų. Tai priklauso nuo mačų, kuriuose dirbama, natūraliai sumos didesnės už darbą, pavyzdžiui, finaliniame ketverte.
Kodėl taip skiriasi sumos?
Nors Eurolyga yra svarbiausia krepšinio lyga Europoje, tačiau jos pajamos gerokai mažesnės nei NBA. Na, o būtent dėl mažesnės rinkos ir mažesnių transliavimo sutarčių lyga negali pasiūlyti tokio paties dydžio atlyginimų savo teisėjams, kaip NBA.
Na, bet reikia nepamiršti, kad Eurolygos teisėjai, jeigu neteisėjauja atkrintamosiose, per sezoną gali maksimaliai suteisėjauti 34 rungtynėse, kai tuo tarpu NBA reguliariajame sezone yra net 82 rungtynės.
Tik reikia turėti omenyje, kad prie visa ko, teisėjams taip pat padengiamos kelionės, apgyvendinimo ir maitinimo išlaidos, kai jie teisėjauja rungtynėms ne savo šalyje.