Ši iniciatyva galėtų apimti 16 komandų, dideles investicijas, kai kuriuos perėjimus iš esamos Eurolygos bei naujas franšizes svarbiose rinkose, tokiose kaip Paryžius ir Londonas.
Po kelių mėnesių preliminarių pokalbių su esamais Europos klubais, potencialiais investuotojais – įskaitant kai kuriuos pagrindinių futbolo klubų savininkus – ir FIBA, A. Silveris ketvirtadienį Niujorke pristatys savo viziją NBA valdybai.
Pasak dviejų aukšto rango NBA pareigūnų, šiuo metu jokių oficialių susitarimų tarp NBA ir kitų šalių dar nėra. Iš esmės A. Silveris siekia savo darbdavių – 30 NBA komandų savininkų – leidimo žengti toliau link naujos lygos kūrimo.
„Procesas tik prasideda“, – „The Athletic“ sakė vienas aukšto rango NBA pareigūnas.
Nors planavimas vis dar ankstyvoje stadijoje, A. Silverio iniciatyva jau pažengė tiek, kad FIBA generalinis sekretorius Andreasas Zagklis atvyksta į Niujorką dalyvauti valdybos posėdyje. Numatoma, kad A. Zagklis neprisidės prie A. Silverio pradinio pristatymo, tačiau galės atsakyti į valdybos narių klausimus.
NBA atstovas spaudai Mike'as Bassas „The Athletic“ pateikė tokį komentarą: „Šios savaitės NBA valdybos posėdyje lyga pateiks informaciją apie galimybę kurti naują vyrų krepšinio lygą Europoje kartu su FIBA.“
A. Silveris ir NBA jau kurį laiką ruošėsi šiam žingsniui. Sausio mėnesį jis keletą dienų praleido Paryžiuje, kur susitiko su potencialiais lygos investuotojais ir įvairių Europos krepšinio sektorių atstovais. Po to jis teigė, kad kovo mėnesio valdybos posėdis bus lemiamas tolimesniems žingsniams.
Ketvirtadienį balsavimo nenumatoma, tačiau jei A. Silveris gaus leidimą tęsti, naujoji Europos lyga turėtų apimti tiek teisėmis paremtas franšizes, tiek komandas, kurios galėtų patekti per nacionalinių lygų ar FIBA Čempionų lygos pasirodymus.
Pasak su derybomis susijusių šaltinių, lygos finansavimo modelyje investuotojai turėtų įgyti nuosavybės teises į savo komandas. Vis dėlto vienas aukšto rango NBA pareigūnas neseniai pasirodžiusius pranešimus apie 500 milijonų dolerių įnašą į naująją lygą pavadino „gryna spekuliacija“.
„The Athletic“ šaltiniai, susipažinę su pirminėmis NBA derybomis, stebi keturis esamus Eurolygos klubus – Madrido „Real“, „Barcelona“, Vilerbano ASVEL ir Stambulo „Fenerbahče“ – kaip galimus naujosios A. Silverio lygos dalyvius.
Nauja komanda galėtų atsirasti Paryžiaus rinkoje – ją valdytų „Qatar Sports Investments“, kurie taip pat valdo futbolo milžinę Paryžiaus „Saint-Germain“. Visgi Paryžius jau turi „Paris Basketball“ klubą, žaidžiantį Prancūzijos nacionalinėje lygoje ir Eurolygoje.
„Į QSI buvo kreiptasi dėl galimo krepšinio klubo Paryžiuje, ir mes išreiškėme savo susidomėjimą“, – teigė QSI atstovas spaudai.
NBA taip pat svarsto galimybę įkurti franšizes ir kituose didžiuosiuose Europos miestuose, net ir tuose, kuriuose jau egzistuoja profesionalios komandos, pavyzdžiui, Londone, Mančesteryje, Berlyne ir Miunchene.
Londono rinka galėtų pritraukti dideles investicijas iš Artimųjų Rytų valstybinio kapitalo fondų. „Manchester City“ kelių milijardų vertės futbolo klubą per „Abu Dhabi United Group“ valdo šeichas Mansouras bin Zayedas Al Nahyanas. Klubo valdybos pirmininkas – dar vienas emiratas Khaldoonas Al Mubarakas, kurio brolis Mohamedas Khalifa Al Mubarakas vadovauja Abu Dabio kultūros ir turizmo departamentui.
Al Mubarakų šeima yra išreiškusi susidomėjimą NBA franšizių įsigijimu, nors šiuo metu valstybės investiciniai fondai gali turėti ne daugiau kaip 20 proc. bet kurios NBA komandos akcijų.
Naujoji Europos krepšinio lyga iš karto susidurtų su konkurencija iš Eurolygos, kuri laikoma antra pagal stiprumą pasaulio krepšinio lyga po NBA. NBA jau anksčiau bandė bendradarbiauti su Eurolyga, tačiau, pasak kelių NBA ir Eurolygos šaltinių, pastaroji tokius bandymus atmetė. Šiuo metu Eurolyga yra tam tikroje nežinioje – Europos krepšinio vadovai svarsto, kaip NBA iniciatyva paveiks jos ateitį.
Metų metus FIBA ir Eurolyga ginčijasi įvairiais klausimais – nuo rinktinių rungtynių tvarkaraščio sezono metu iki pačios Eurolygos valdymo principų. Tuo tarpu A. Silveris jau seniai domisi Europos futbolo rinka ir įžvelgia nerealizuotą krepšinio rinkodaros potencialą žemyne. Nors Europos krepšinio ekonomika nėra stipri, o rinka – galimai fragmentuota, A. Silveris išlieka optimistiškas.
„Aš suprantu, kad Europos krepšinis turi milžinišką istoriją ir tradicijas, ir mes norime tas tradicijas gerbti, – sausį Paryžiuje sakė A. Silveris. – Jungtinėse Valstijose esame įpratę prie uždarų lygų, o Europa – prie atvirų, su iškritimais ir panašiai. Tad žiūrime į visus šiuos aspektus.
Tačiau turėdami ilgametę patirtį valdant sporto lygas, daugiausia JAV, šiek tiek ir kitur, matydami, kas vyksta Europoje ne tik krepšinyje, bet ir futbole, mes turime progą iš naujo įvertinti, kokie yra veiksmingiausi būdai sukurti komerciškai sėkmingą lygą.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!