Amerikos priešraketinės gynybos (PRG) sistemos elementų dislokavimas Europoje gali priversti vadinamąsias problemines šalis susimąstyti apie scenarijus, numatančius galimybę raketomis atakuoti Jungtines Valstijas, mano Rusijos užsienio reikalų viceministras Aleksandras Gruško.
"Tos šalys, nuo kurių JAV ketina šitaip gintis, bus priverstos svarstyti kraštutinius Amerikos politikos scenarijų jų atžvilgiu variantus. Tarp jų ir tuos scenarijus, kurie realiai numato galimybę smogti raketų smūgius JAV iš šių šalių teritorijos", - sakė viceministras interviu Rusijos žiniasklaidai, kuris ketvirtadienį skelbiamas URM tinklalapyje.
JAV vadovybė ne kartą tikino Rusiją, kad dislokuojant PRG sistemos elementus Lenkijoje ir Čekijoje siekiama apsisaugoti nuo Irano ir Šiaurės Korėjos raketų. A.Gruško nuomone, tai vargu ar privers šias šalis atsisakyti karinių programų, keliančių tarptautinės bendruomenės susirūpinimą, greičiau priešingai.
Pasak jo, "kalbama ne apie sistemą, kurią šiandien dislokavai, rytoj - likvidavai". "Kaip išsireiškė vienas oficialus JAV atstovas, ateityje ji gali "evoliucionuoti", vadinasi, ši programa turės ilgalaikį poveikį JAV politikai, taip pat ir būsimosioms administracijoms", - pabrėžė Rusijos diplomatas.
Jis priminė, kad pastaruosius 20 metų pasaulyje vyravo tendencija mažinti ginkluotes ir atsisakyti elementų, keliančių kitos šalies susirūpinimą. "Dabar Amerikos priešraketiniai planai Europoje kartu su NATO karinės infrastruktūros diegimu naujų aljanso šalių teritorijoje ir atkakliu nenoru įteisinti adaptuotą Įprastinių ginkluotųjų pajėgų Europoje sutartį kelia pavojų, kad šios tendencijos pasikeis 180 laipsnių", - pažymėjo A.Gruško.
"Nesinorėtų, kad šis procesas taptų nesustabdomas ir mes pakliūtume į "šaltojo karo" logikos žabangus, kai potencialo kūrimas skatino kontrpotencialo atsiradimą ir taip toliau spiralės principu", - pabrėžė diplomatas.