• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybė sukurpė nacionalinio susitarimo projektą, pagal kurį mes visi turėtume gyventi taip, kad 2012 metais Lietuva įsivestų eurą. Tačiau tai norima daryti pernelyg didele kaina.

REKLAMA
REKLAMA

Premjeras Andrius Kubilius šią savaitę pareiškė, kad įsivedus oficialią Europos Sąjungos valiutą "labai palengvėtų visos pokrizinės problemos". O norint turėti eurą užsimota iš peties: būtų didinamas pridėtinės vertės mokestis (PVM), socialinio draudimo įmokos, mažinamos pensijos, pertvarkomos motinystės išmokos, našlių pensijos, didinamas pensinis amžius, mažinamos algos viešajame sektoriuje.

REKLAMA

"Vakarų ekspresui" tiek finansų analitikai, tiek kai kurie valdžioje buvę ir esantys politikai sakė, kad premjero pristatytas planas nėra geriausia išeitis ir vėl einama ne tuo keliu: ekonomika neskatinama, valstybės valdymo išlaidos nemažinamos.

Taupymo planas

Pasiūlymus taupyti Vyriausybė pavadino nacionaliniu susitarimu "Už saugią Lietuvos ateitį". Dokumente nurodoma, kad pagrindinis šios Vyriausybės tikslas - pasiekti, jog biudžeto deficitas neviršytų 3 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). To reikia eurui įsivesti.

REKLAMA
REKLAMA

Dar šiemet 10 proc. norima mažinti viešojo sektoriaus atlyginimus, tiek pat - pensijas ir socialines išmokas, nupjauti motinystės išmokas, 2 proc. padidinti PVM. Kitąmet Vyriausybė norėtų taupyti dar labiau. Numatoma pertvarkyti našlių pensijų mokėjimą ir taip sutaupyti 224 mln. litų. Manoma, kad socialinio draudimo įmokų didinimas biudžetą papildytų net 796 mln. litų. Panaikinti valstybės tarnybos etatai padėtų sutaupyti 242 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nuo 2010 metų Vyriausybė nori ilginti pensinį amžių, apkarpyti savivaldos finansus ir sumažinti pensijas, kad biudžetas papilnėtų 2,5 mlrd. litų. 2011 m. panašiai taupant žadama pasiekti beveik 7 mlrd. litų ekonomija.

A. Kubilius tvirtino, kad netaupant taip, kaip numatyta, biudžeto deficitas kitąmet gali šoktelėti iki 13 proc. nuo BVP ir išsikapanoti iš krizės bus dar sunkiau.

REKLAMA

Ne tas kelias?

Dabartinio ministro pirmininko pirmtakas Gediminas Kirkilas mūsų dienraščiui sakė, kad Vyriausybės paruoštą naująjį planą vertina labai neigiamai. Neva yra daroma sisteminė ir strateginė klaida.

"Visa Europa gaivina ekonomiką ir stengiasi išsaugoti darbo vietas. O euro įvedimas yra politinis sprendimas. Orientuotis į euro įvedimą ekonominio smukimo metu yra didžiausia klaida. Juk per tuos metus gali daug kas pasikeisti. Ekonomika gali dar labiau trauktis, neteksime verslių žmonių, kurie emigruos, ir kaina bus labai didelė. Daugelis kitų šalių mažina mokesčius biudžeto deficito sąskaita", - sakė jis.

REKLAMA

Parlamentaro manymu, tiek Lietuva, tiek Latvija pernelyg aklai pasitiki Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio banko prognozėmis.

"O jei bus taip, kad to euro niekam nebereikės? Biudžetą subalansuoti didinant mokesčius ir mažinant išmokas yra viena, bet ne geriausia priemonė. Vyriausybė dabar tik kalba apie valstybės valdymo išlaidų mažinimą. Visa situacija rodo, kad dabartinė valdžia neturi plano ekonomikai gaivinti. Jei ir dabar euro zonoje būtume, vis viena reiktų daryti tą patį - gaivinti ekonomiką", - patarimus žarstė buvęs premjeras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar diskutuos

Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Irena Degutienė "Vakarų ekspresui" teigė, kad parlamente dar nebuvo jokių diskusijų dėl Vyriausybės parengto plano.

"Aš tik iš žiniasklaidos sužinojau, ką kalbėjo premjeras. Manau, jis suklydo sakydamas, kad eurą turime įsivesti 2012 metais. Mes kalbėjome apie 2013 metus. Reikia suprasti, kad nėra jokių garantijų, jog tas planas bus įgyvendintas. Vyks diskusijos. Man atrodo, kad mažiausiai turi nukentėti per taupymą tie, kurie socialiai labiausiai pažeidžiami. Išlaidas reikia mažinti, tačiau galima tai daryti diferencijuotai", - teigė buvusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė.

REKLAMA

Jos manymu, daugiau mokėti valstybei turėtų tie, kurie uždirba daugiausiai, o mažiausiai gaunančiųjų, pensininkų apskritai reikia neliesti.

"Būtų gerai pasvarstyti ir apie neapmokestinamojo minimumo didinimą, nes tada grynųjų pinigų gautų daugiau tie, kurie mažai uždirba. O pensijas mažinti vien tam, kad įsivestumėme eurą, nėra perspektyvu, nes pensininkai gyvena šiandien. Kai kas gali to euro ir nesulaukti. Skaičiai - viena, o gyvas žmogus - kas kita. Reikia peržiūrėti dar kartą", - tikino politikė.

REKLAMA

Kertama šaka

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto narys Algirdas Sysas įsitikinęs, kad euro įvedimas tėra priedanga vykdyti "nevykusį taupymo planą".

"Jūs pasirinkite: arba mažina pensijas, arba nebus euro, o tada patys liksite kalti. Vėl taikoma šoko terapija. Juk tie priimti ar ruošiami priimti sprendimai pjauna šaką, ant kurios sėdi valstybė. Jei 10 procentų valstybės tarnyboje sumažins algas, juk milijonų nesurinks "Sodra". Mažina algas ir dar mokestį didina!" - "Vakarų ekspresui" komentavo parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad ir Europos Sąjungos valstybių vadovų susirinkime buvo pabrėžta, kad svarbiausia yra išsaugoti darbo vietas.

"Teko dalyvauti Briuselyje ekonomikos gaivinimo posėdyje ir ten buvo kalbama, kad tokioms valstybėms, kaip Lietuva, Latvija, reikėtų pagerinti sąlygas stojant į euro zoną. Europai plačiajame kontekste tai kainuotų pigiau. Tad kam dabar prisirišti prie tų 3 procentų? Reikia skolintis pinigų, kol yra galimybė, ir skatinti ekonomiką. Nesame tiek prasiskolinę, kiek kitos valstybės", - teigė A. Sysas.

REKLAMA

Reikia gydyti valstybę

Vilija TAURAITĖ, SEB banko vyriausioji analitikė:

Dabar eurais pasiimtų palūkanų dydis yra 3-4 kartus mažesnis nei litais. Tad įsivedus eurą dingtų baimė dėl lito devalvavimo, o tai - didesnis patikimumas, stabilumas, geras šalies įvaizdis investuotojų akyse. Euras - viena iš stabiliausių valiutų pasaulyje. Išties ir dabar viena koja esame euro zonoje, nes galime pigiau skolintis eurais. Tad delsti įsivesti eurą nebūtų naudinga. Klausimas tik kada. Net 90 procentų galiu teigti, jog 2012 metais įsivesti eurą yra nerealu, nes turime pernelyg didelį šalies biudžeto deficitą. Sumažinti jo iki 3 procentų taip greitai nepavyks. Eurą įsivesti galime anksčiausiai 2013 metais, o gal net vėliau.

REKLAMA

Slovakai eurą įsivedė nuo šių metų pradžios ir šioje šalyje yra daug geresnė situacija. Tiesa, ir prieš įsivedant eurą jų ekonomika buvo vos ne etaloninė, tai neblogai besitvarkanti valstybė.

Valdžia pernelyg eskaluoja mintį, kad įsivedus eurą viskas pasikeistų. Pirmiausiai valstybėje reikia turėti sveiką finansinę būklę, ją palaikyti. Valstybei reikia mažiau išlaidauti. O dabartinė Vyriausybės vykdoma politika skatina dar didesnį nuosmukį. Kita vertus, ankstesnė vadžia pasistengė išlaidauti iš peties, tad dabartinei Vyriausybei nebėra ką daryti. Jei būtų susilaikyta, nebūtų švaistomasi pinigais ekonominio pakylėjimo metu, dabar nereikėtų taupyti. Būtina peržiūrėti visas išlaidas - ir socialinę sferą, ir biurokratinį aparatą. Geriau išlaidas karpyti, o ne mokesčius didinti.

REKLAMA
REKLAMA

Tautos balsas

Hermantas

Laukiu, kada bus įvestas euras. Juk bus lengviau, kai visur bus vienoda valiuta, nes skirtingi pinigai atskirose valstybėse paprastiems žmonėms sudaro daug problemų - papildomi vargai keičiant pinigus, laiko gaišimas. Kuo greičiau įves eurą, tuo geriau.

Irena

Lietuvos litas - brangi valiuta, bet vis tiek reikia galvoti, kaip geriau išsiversti. Manau, jog įvedus eurą sumažėtų paskolų palūkanos, kurios dabar yra itin didelės.

Vaclovas

Pažanga turi būti be jokių kalbų, o euro įvedimas tai ir garantuotų. Tačiau nė viena pinigų reforma nieko naudingo nėra davusi žmonėms. Bent jau pereinamuoju laikotarpiu sunkumų būtų tikrai.

Jonas

Nelaukiu euro įvedimo, nes visuomet reformų metu nukenčia eiliniai žmonės. Teko girdėti, kad tokiu atveju stipriai nuvertės mūsų litas. Tai bus naudinga tik stambiems verslininkams, o ne mums.

Stasė

Aš norėčiau, kad euras būtų įvestas, bet tik tokiu atveju, jei jis turėtų tokią pačią vertę, kaip dabar. Tai palengvintų bendravimą su kitomis Europos šalimis, juk esame Europos Sąjungoje.

Tomas

Aišku, kad laukiu euro įvedimo. Tai bus naudinga Lietuvos žmonėms. Už geresnį gyvenimą reikia mokėti, nieko veltui negauni, tad vardan euro įvedimo didinami mokesčiai didelės problemos nesudarys.

Rūta

Nelaukiu euro įvedimo. Esu pensininkė ir bijau, kad iš pensijos nieko neliks, kai ji bus mokama eurais. Dabar dar našlių pensijas žada peržiūrėt, tad nebebus iš ko gyventi.

Denisas NIKITENKA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų