Mėnulis ir saulė turi didelį gravitacinį poveikį žemei, pavyzdžiui, būtent jie sukelia potvynius. Tačiau visi šie trys dangaus kūnai nėra tobulai sulygiuoti. Mėnulio orbita yra kiek pasvirusi Žemės orbitos aplink saulę atžvilgiu. Būtent dėl šios priežasties mėnulio užtemimai nevyksta kiekvieną mėnesį. Ir lygiai dėl tos pačios priežasties įvyksta nutacija. Mėnulio padėtis žemės pusiaujo atžvilgiu pakinta maždaug kas 18,6 metų.
Per šį laikotarpį gali pakisti potvynių aukštis tam tikruose regionuose. O prisimenant ir dėl klimato krizės augantį jūros lygį, nesunku suprasti, kad šių dviejų reiškinių derinys sukuria tobulas sąlygas katastrofai įvykti. Moksliniame žurnale „Nature Climate Change“ paskelbtame darbe prognozuojama, kad tai paveiks visas Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pakrantes. Potvynio pavojus kyla beveik visoms pakrančių bendruomenėms.
Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija vien 2019 m. užfiksavo apie 600 potvynių. Remiantis duomenimis, ši situacija gali dar labiau pablogėti. Paprastai visą miestą užtvindyti galintys potvyniai susidaro tik viename nutacijos ciklo etape. Tačiau dėl kylančio jūros lygio, patys didžiausi potvyniai kito ciklo piko metu taps tik dar pavojingesni. Negana to, jūros lygis ir toliau augs, o tai reiškia, kad net potvyniams atslūgus, vanduo išliks pakilęs. Dėl to mėnulio nutacijos padariniai bus nebe tokie svarbūs. Ir nors vėlesni potvyniai nebebus tokie dramatiški, jie vis tiek galės turėti tragiškas pasekmes.
„Daugiausia įtakos turės per ilgą laiką sukauptas poveikis, – sakė pagrindinis tyrimo autorius Philas Thompsonas iš Havajų universiteto. – Tačiau jeigu potvyniai kils 10 ar 15 kartų per mėnesį, verslai nebegalės tęsti savo veiklos, nes jų automobilių stovėjimo aikštelės nuolatos bus apsemtos. Žmonės praras savo darbus, nes paprasčiausiai nebegalės į jį nuvykti.“
Tyrime daugiausia dėmesio buvo skiriama JAV pakrantėms, tačiau tai bus pasaulinė problema. Nesiimant jokių rimtų veiksmų, klimato krizė tik gilės, ir dabartiniai modeliai ateityje taps geriausiomis prognozėmis.
„Žemos, arti jūros lygio esančios vietovės, dėl padidėjusių potvynių susiduria su vis didesne rizika ir problemomis, o ši situacija tik dar labiau blogės, – sakė NASA administratorius Billas Nelsonas. – Mėnulio gravitacinė trauka, kartu su kylančiu jūros lygiu bei klimato kaita, ir toliau kels potvynius mūsų ir viso pasaulio pakrantėse. NASA Jūros lygio pakitimų komanda renka svarbią informaciją, kad galėtume planuoti, apsaugoti ir išvengti žalos aplinkai ir žmonių gerovei.“
NASA turi specialią interneto svetainę, skirtą jūros lygio pokyčiams stebėti.