Ryšį tarp pinigų ir laimės apčiuopti, o tuo labiau – pamatuoti, sudėtinga, nes laimę veikia daugelis faktorių, „Die Zeit“ rašo vokiečių ekonomistas ir Berlyno universiteto profesorius Marcelis Fratzscheris.
Sociologiniai tyrimai rodo, kad žmonės, kurių gera sveikata, turintys šeimą, yra patenkinti savo darbu ir gyvenantys sveikoje aplinkoje, statistiškai yra gerokai laimingesni už likusius.
Taip pat statistiškai vyrai yra vidutiniškai laimingesni už moteris. Žmonės laisvoje, demokratinėje visuomenėje dažniausiai yra gerokai laimingesni už autokratinėje ar socialistinėje visuomenėje gyvenančius asmenis, atsižvelgiant ir į produktyvumo ekonomikoje skirtumus.
Sunkiausia situacija yra dėl amžiaus: jaunesni ir vyresni žmonės vidutiniškai yra labiau patenkinti savo gyvenimu negu vidutinio amžiaus. Tokiu būdu, jeigu mes norime suprasti ryšį tarp pinigų ir laimės, mums reikia atkreipti dėmesį į šiuos faktorius, pažymi M. Frazscheris.
Be to, svarbu ir tuo pat metu sunku atskirti ryšį ir priežastinį ryšį. Ar iš tiesų daugiau pinigų teikia daugiau laimės? Juk gali būti ir atvirkščiai – labiau laimingi žmonės daugiau pasiekia savo darbe ir tokiu būdu uždirba daugiau pinigų.
Dar labai svarbu yra atskirti laimę nuo pasitenkinimo. Daugeliu laimės tyrimų bandoma išmatuoti savo pačių jausmų emocinį dydį. Dažniausiai dėmesys sutelkiamas į jų pačių dabarties patirtį. Tuo pat metu pasitenkinimas yra labiau racionalus, atspindintis savo gyvenimo eigos vertinimą.
Milijonieriai – laimingiausi, bet laisvalaikis nekelia išskirtinio džiaugsmo
Naujausiame Vokietijos ekonominių tyrimų instituto Berlyne tyrime buvo aiškinamasi, kokį pasitenkinimą gyvenimu jaučia įvairios žmonių grupės, priklausomai nuo jų finansinės būklės. Mokslininkai nustatė, kad tarp milijonierių ir kitų grupių buvo „stebėtinai didelis skirtumas to, kaip gerai vertinamas gyvenimas“.
Mažiau pasiturintys žmonės buvo ne tokie patenkinti gyvenimu, kaip aukštesniosios vidutinės klasės asmenys. O šie, savo ruožtu, buvo mažiau patenkinti gyvenimu nei pasiturintys asmenys. Tačiau labiausiai patenkinti gyvenimu yra milijonieriai, rašoma „Die Zeit“.
Tyrime buvo numatytos skirtingos gyvenimo sferos, kurios kelia pasitenkinimą. Autoriai pateikė išvadas, kad milijonieriai buvo patenkinti ne tik savo pajamomis, tačiau ir savo darbu, šeima ir savo sveikata. Reiktų pažymėti, kad 73 proc. dideles pajamas turinčių asmenų, kurie dalyvavo tyrime, užsiima savo nuosavu verslu, daugiausiai tai buvo vyrai (69 proc.), daugelis jų turi gerą išsilavinimą ir yra vidutinio ar vyresnio amžiaus.
Visiems tiems, kurie neturi didelių turtų, yra ir paguodžiančių dalykų: pasirodo, kad „milijonieriai irgi verkia“ – tai yra, neturi daug smagios veiklos gyvenime. Jų pasitenkinimas savo laisvalaikiu neviršija likusios daugumos, jie netgi kiek mažiau laimingi prisimindami savo laisvalaikį už kitus.
Tikėtina, tai tiesiogiai susiję su jų veikla ir darbo pobūdžiu. Turčiai dirba gerokai daugiau už likusius: vidutiniškai po 47 valandas per savaitę, kai tuo metu likusieji dirba po 37 valandas.