Iš pradžių šis dėsningumas gali pasirodyti absurdišku, tačiau mokslininkai tam turi įtikinamų paaiškinimų: jeigu užkrėstam žmogui yra uždėta medžiaginė kaukė, ji kažkiek gali sulaikyti viruso dalelių, tačiau ne visas. Nedidelė jų dalis, kartu su iškvepiamu oru patenka į aplinką. Geriausiu atveju ligos sukėlėjų kiekis bus toks nereikšmingas, kad žmogus, pavyzdžiui, sėdintis šalia viešajame transporte ir taip pat užsidengęs veidą kauke, neužsikrės.
Tačiau gali įvykti ir antrasis, galintis taip pat baigtis sėkmingai, scenarijus, rašoma mokslininkų straipsnyje „New England Journal of Medicine“. Anot jų teorijos, kiti žmonės gali užsikrėsti, tačiau jų imuninė sistema sugebėtų įveikti nežymų ligos sukėlėjų kiekį. Pats „ligonis“ tikriausiai nieko net nepastebėtų.
Mokslininkai tikisi, kad imuninės sistemos reakcijos užteks tam, kad susiformuotų imunitetas virusui, kuris ir apsaugotų nuo vėlesnių užkrėtimų, rašoma „Der Spiegel“.
Jeigu ši hipotezė pasitvirtins, įprastos kaukės galės vis labiau apsunkinti viruso plitimą tol, kol bus sukurta vakcina, tvirtina mokslininkai Monica Ghandi und George’as Rutherfordas iš Kalifornijos universiteto.
Teorija turi spragų
„Iš esmės, tai straipsnis laba įdomus ir įtikinantis daugelyje vietų. Tačiau man jis kelia šiokias tokias abejones, nes remiasi dviem SARS-CoV-2 teorijomis, kurios kol kas nėra įrodytos mokslu, – leidiniui „Science Media Center“ pasakojo infektologė Melanie Brinkmann. – Visų pirma, kad mažesnė viruso dozė sukelia ne taip stipriai išreikštus ligos simptomus, antra, kad besimptomiai ar nesunkiai persirgę asmenys įgija ilgalaikį imunitetą“.
Anot mokslininkės, iš tiesų, tyrimai su gyvūnais parodė, kad ligos tėkmė priklauso nuo viruso kiekio, o kaukės taip pat parodė savo vertę kituose tyrimuose. Todėl teiginys, kad kaukės gali padėti potencialiai viruso aukai persirgti silpnesne koronaviruso forma, yra „arti tiesos“, tačiau tai labai sunku įrodyti dėl eksperimentų su žmonėmis stokos.
Antroji šios teorijos problema yra imuniteto klausimas. Egzistuoja gana stiprūs įrodymai, kad po SARS-CoV-2 užsikrėtimo daugeliui žmonių, bent jau kažkuriam laikui, susiformuoja imunitetas. Ši apsauga gali susiformuoti ir žmonėms, kuriems pasireiškė silpni simptomai arba jie nepasireiškė išvis. Tačiau kol kas nėra patikimų duomenų, kurie rodytų, kad toks imunitetas išsilaiko bent kiek ilgesnį laiką.