ES klimato kaitos tarnybos „Copernicus“ (C3S) pranešimas žymi naujausią rekordas šiais metais, kol Ispanijoje jau buvo patirta sausra, o Kinijoje ir Jungtinėse Valstijose – smarkios karščio bangos.
„Šis mėnuo buvo šilčiausias birželis visame pasaulyje – šiek tiek daugiau nei 0,5 laipsnio Celsijaus šiltesnis nei 1991–2020 metų vidurkis ir gerokai virš skaičių 2019 metų birželį – kai buvo pasiektas ankstesnis rekordas“, – teigiama C3S klimato skyriaus pranešime.
„Copernicus“ pažymėjo, kad birželio mėnesio temperatūra Šiaurės Vakarų Europoje buvo rekordinė, o Kanadoje, JAV, Meksikoje, Azijoje ir rytinėje Australijoje buvo gerokai šilčiau nei įprastai.
Kita vertus, Vakarų Australijoje, Vakarų JAV ir Vakarų Rusijoje buvo vėsiau nei įprastai.
Tai buvo naujausias pastarųjų metų karščio rekordas, atspindintis pasaulinio atšilimo, kurį lemia dėl žmogaus veiklos išsiskiriančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos, poveikį.
„El Nino“ – tai natūralus reiškinys, susijęs su padidėjusiu karščiu visame pasaulyje, taip pat sausra kai kuriose pasaulio dalyse ir gausiomis liūtimis kitur.
Be to, dėl žmogaus veiklos, daugiausia dėl iškastinio kuro deginimo, kasmet į atmosferą išmetama apie 40 mlrd. tonų planetą šildančio anglies dioksido.
Aukštesnė nei įprasta temperatūra ne tik nualina pasėlius, tirpdo ledynus ir didina gaisrų pavojų, bet ir sukelia sveikatos problemų – nuo šilumos smūgio ir dehidratacijos iki poveikio širdžiai ir kraujagyslėms.