Pulkas gandrų skrenda virš Libano ir pasigirsta šūviai – dalis gandrų į Lietuvą nebesugrįš, paukščiai vienas po kito krenta žemyn. Libaniečiams to maža, tad šūviai aidi toliau ir gandrai krenta, kol likęs pulkas nenuskrenda. Šios šalies piliečiams tai pramoga.
„Ties Libanu gandrus mūsų šaudo tiesiog pramogai. Nei maistui, nei niekam. Afrikoj, kiek žinau, šaudo ir maistui panaudoja. Tai bent tiek, sunaudoja tą paukštį kažkur, o ties Libanu masiškai šaudo ir nieko su jais nedaro. Išsiguldo ir fotografuojasi“, – pasakoja ornitologas Vytautas Eigirdas.
Gandrai Ventės gyventojo Remigijaus sodyboje saugiai lizdą suką jau kone 30 metų. Tai vyras puikiai žino dėl labai mielos priežasties – prieš 29metus į patį pirmą susuktą lizdą jis įdėjo laiko kapsulę. Tad, kaip ir dauguma lietuvių, Remigijus tokiu pietiečių elgesiu šlykštisi.
„Neįsivaizduojami tokie dalykai mums, kad taip darytų. Čia juk nacionalinis paukštis. Gandras. Mes jį dievinam, kad sodyboj kažkas yra. Man tai nesuvokiami dalykai“, – tikina Remigijus.
Vyras ir pats pastebi, kad per tiek metų grįžta ne tie patys gandrai, kurie čia lizdą susuko kai jo 35-erių dukrai buvo vos šešeri. Mato ir kaip gandrai ilgisi savo antrųjų pusių.
„Būna, kad vienas gandras negrįžta. Liūdi. Liūdi. Galbūt vaikai sugrįžta, tėvai nebegrįžta“, – sako Ventės gyventojas.
Skrenda virš šių teritorijų, nes nėra kito kelio
Ornitologai aiškina, kodėl gandrai skrenda virš tų šalių, kuriose jiems dėl vietinių pramogų gresia mirtis – Libaną, Izraelį, Turkiją bei Maltą. Pasirodo, įtaką daro kylantys šilto oro srautai – vadinamieji termikai.
„Jie skrenda sklandydami, naudojasi termikais. Termikų nėra virš vandens, tai reiškia, kad jiems fiziškai nėra įmanoma praskristi virš Viduržiemio jūros, tad turi skristi per sausumą“, – komentuoja ornitologas Julius Morkūnas.
Gandrai yra vieni toliausių Lietuvoje gyvenančių paukščių migrantų. Kai kurie nuskrenda net iki Pietų Afrikos, tai ornitologai žino, mat gandrams kabina siųstuvus.
„Dabar vienas į Kintus grįžo kaip tik gandro dienai. Jis jau septintus metus sugrįžta į Lietuvą, sėkmingai parskrenda Libaną, Izraelį“, – sako V. Eigirdas.
Siųstuvai parodo ir kaip ciniškai pietiečiai mūsų mylimus paukščius žudo.
„Vienas paukštis įskrido Maltoj prie šaudyklos. Ir jis tik pasiekė šaudyklą, siųstuvo signalas dingo. Garantuotai jis yra nušautas“, – prideda J. Morkūnas.
Griauna mitus
Siųstuvai padeda sugriauti ir kai kuriuos mitus, pavyzdžiui, kad gandrai visą gyvenimą praleidžia su ta pačia antrąją puse.
„Patelė su patinėliu sėkmingai tris metus perėjo tam pačiam lizde, tad patinėlis pražuvo, patelė susirado naują partnerį, superėjo tam pačiam lizde. Dar kitą sezoną tai patelei gal tas partneris nepatiko ar kažko nepasidalino, tai patelė grįžo su kitu į tą patį lizdą. Jos vyras į senąjį lizdą grįžo, perėjo su skirtingom porom“, – pasakoja V. Eigirdas.
Į gimtąsias vietas negrįžta 10 procentų suaugusių paukščių, o dėl patirties stokos kelionėje namo žūva net 70–90 procentų paukščių jauniklių.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA:















































































































































































































































