• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsigalioja Donaldo Trumpo žadėti 20-ies procentų tarifai Europos Sąjungai. Briuselis paskubomis stengiasi rodyti raumenis – ruošia didelę prekybinę lazdą ir grūmoja Vašingtonui: esą gali nusitaikyti į Amerikos žemės ūkį ir pramonę. Ir tuo pat metu siūlo kitą kelią – nulinius abipusius tarifus pramonei.

Įsigalioja Donaldo Trumpo žadėti 20-ies procentų tarifai Europos Sąjungai. Briuselis paskubomis stengiasi rodyti raumenis – ruošia didelę prekybinę lazdą ir grūmoja Vašingtonui: esą gali nusitaikyti į Amerikos žemės ūkį ir pramonę. Ir tuo pat metu siūlo kitą kelią – nulinius abipusius tarifus pramonei.

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 Žinių reportaže. 

Su Europa esą D. Trumpas rodo norą derėtis, o štai Kinijai tik didina spaudimą – žada dar 50 proc. papildomų tarifų, jei Pekinas atsakys į anksčiau paskelbtus 34 procentus.

JAV vartotojai ruošiasi kiniškų prekių brangimui

Kinų kvartale Oaklande, Kalifornijoje netrukus drastiškai ims brangti iš šios šalies importuojamos prekės. Tai vienas seniausių kinų kvartalų JAV, tad tūkstančiai vietinių ir apsipirkti čia nuolat atvažiuojančių aplinkinių rajonų gyventojų – jau galėjo pajusti ir anksčiau D. Trumpo paskelbtų 20 proc. tarifų poveikį. 

„Dauguma mūsų padažų ir produktų iš Kinijos. Daržovės, imbieras, česnakai...“, – apie prekybą JAV pasakojo parduotuvės savininkas Danny Huang.

Prie anksčiau šiemet paskelbto 20 proc. muito, visų šių produktų tarifas šią savaitę padidėjo dar 34 procentais.

„Kai baigsis mūsų atsargos, žinoma, pakelsime kainas 54 procentais“, – neslėpė maisto importuotojas Taylor Chao.

Kinija nežada nusileisti

Tiesa, kainos gali dar didėti. Mat D. Trumpui nepatiko praėjusią savaitę Pekino paskelbtas veidrodinis 34 proc. papildomas tarifas amerikietiškoms prekėms. Tad Baltuosiuose rūmuose priimdamas Izraelio premjerą Donaldas Trumpas kirto iš peties ir grasino Kinijai dar papildomais proc. muitais.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi visi nauji D. Trumpo muitai Kinijai perkoptų 100 procentų, o antra pagal dydį pasaulyje Kinijos ekonomika, atrodo, pasiryžusi prekybos karui su Vašingtonu.

„Kinija, kaip visuomet, kovos iki pabaigos“, – žiniasklaidai sakė Pekino atstovas Lin Jian.

REKLAMA

Tuo metu Europa bandydama išvengti didelių ekonominių sukrėtimų – ruošia ne tik skausmingas atsakomąsias priemones Vašingtonui, bet ir siūlo neskausmingą išeitį.

„Išties mes pasiūlėme abipusius nulinius tarifus pramonės produktams. Kaip ir padarėme su daugeliu kitų prekybos partnerių“, – sakė EK prezidentė Ursula Von Der Leyen.

Viena ranka siūlydamas nulinius tarifus amerikietiškiems automobiliams, vaistams, chemikalams, plastikams ir įvairiems įrenginiams – kitoje rankoje, anot įtakingo dienraščio „Politico“, Briuselis laiko „prekybinį granatsvaidį“, jei nepavyktų susitarti.

REKLAMA
REKLAMA

„Iki šiol, nepaisant pastangų ir atvirumo – mes nesulaukėme realaus bandymo tartis dėl abiem pusėms naudingo sprendimo“, – sakė ES prekybos komisaras Maroš Šefčovič.

Skelbiama, kad Europos bendrija svarsto skelbti 25 proc. tarifą amerikietiškoms sojų pupelėms, saldiesiems kukurūzams, migdolams, tabakui, metalams, tekstilei, grožio produktams. Tarifai paliestų prekių už 22 mlrd. eurų. Dalis muitų įsigaliotų gegužės viduryje, kiti – gruodį. Briuselis oficialiai savo planą ketina pristatyti jau kitą savaitę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ir jei su Pekinu Vašingtonas, bent kol kas, nesileidžia į derybas – tai Europai D. Trumpas – siunčia signalus apie galimybę susitarti.

„Turime 350 mlrd. eurų deficitą su Europos Sąjunga. Ir jis išnyks greit. Ir vienas iš būdų, kaip jis gali išnykti lengvai ir greitai – jie turi pirkti mūsų energiją. Jie gali ją pirkti ir mes panaikinsime 350 mlrd. eurų per savaitę“, – pasisakė D. Trumpas.

Ir ši idėja ne nauja – D. Trumpas jau nuo kadencijos pradžios ragina Europos žemyną pirkti daugiau amerikietiškų suskystintų dujų.

REKLAMA

Pasaulio akcijų biržos, pastarosiomis dienomis patyrusios milijardinius nuostolius, antradienį signalizavo apie atokvėpį ir net prabilo apie geriausią prekybos dieną per pastaruosius porą metų, skaičiuodamos dviejų trijų procentų prieaugį.

„Akivaizdu, kad finansų rinkos šiandien kiek atsikvepia. Bando ieškoti balanso ir akivaizdžiai laukia balandžio 9 d., norėdamos pamatyti, ar Donaldas Trumpas tikrai įves paskelbtus tarifus ar ne“, – teigė ekonomistas Carstenas Brzeskis.

Geresniais nei pastarųjų dienų rezultatais šiandien prekybą baigė ir dalis Azijos akcijų rinkų. Optimistiškai antradienio prekybą pradėjo ir Amerikos biržose. Tiesa, ekspertai perspėja, kad tai dar nereiškia, jog situacija stabilizavosi. Viskas priklausys nuo D. Trumpo sprendimų ir kitų šalių atsako į tuos sprendimus.

Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.

VISAS TV3 ŽINIAS ŽIŪRĖKITE ČIA: 

Aukok
REKLAMA
Pas mus irgi griebiasi už galvų dėl kainų didinimo
kažkokie troliai šūdą mala kasdien po kiekvienu tokiu straipsniu, tarytum ten jų gyvenimas iš pagrindų pasikeitė, kad JAV žmonės Trampą išsirinko. nei šilta nei šalta, o taip jau pergyvena, lyg LT prezidentas būtu.
Žmonės, pažiūrėkit pro langą. Nustokit rašinėti nesąmones. Pakelkit galvas ir užpakalius. Pasidžiaukit nuostabia diena. Linkiu gero savaitgalio.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų