Seimas panaikino R. Žemaitaičio teisinę neliečiamybę. 101 parlamentaras balsavo už panaikinimą, susilaikiusiųjų ir prieš balsavusių nebuvo.
Pagal Seimo statutą, leidimą patraukti Seimo narį baudžiamojon atsakomybėn turi duoti ne mažiau kaip 71 iš 141 parlamentaro.
R. Žemaitaitis tvirtino, nors sutikęs, kad dėl jo imuniteto naikinimo būtų sprendžiama supaprastinta tvarka, jis nesutinka su prokurorų kaltinimais.
Emocijų lavina prieš balsavimą
Nepaisant vieningo balsavimo, Seime prieš balsuojant užvirė tikra emocijų lavina.
Posėdyje prakalbo ir pats R. Žemaitaitis. Kritikavo generalinės prokurorės Nidos Grunskienės prašymą naikinti jo teisinį imunitetą.
„Tai absoliučiai politinė byla, politinis susidorojimas“, – teigė R. Žemaitaitis.
Po trumpos kalbos „Nemuno aušros“ lyderis paleido filmo ištrauką, kurioje Izraelio pareigūnai įsiveržia į Gazos ruožą ir vėliau žūsta Gazos ruože buvusi šeima.
„Šiandien čia visi sėdėdami jūs toleruojate vykdomą genocidą Gazos ruože. Šiandien kiekvienas opozicionierius arba tas žmogus, kuris aiškina apie žmogaus teisių gynimą, jam visiškai giliai vienodai, kokios yra žmogaus teisės Gazos ruože“, – kreipdamasis į Seimą kalbėjo R. Žemaitaitis.
„Mes visi rūpinamės Sakartvelu, visi rūpinamės Ukraina, bet nė vienas nesugebame galvoti, kas šiandien vyksta Palestinoje, Gazos ruože. Šiandien Izraelis, Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahu), ne veltui pasakiau, kad šiandien dar yra vienas gyvulys be Putino – Benjaminas Netanyahu, – savo brutaliais veiksmais žudo Gazos ruože žmones“, – tvirtino jis.
R. Žemaitaitis tvirtino nebijąs stoti prieš teismą, tačiau nesutinkąs su dvigubais standartais, kai kiti politikai už pasisakymus apie žydus ar kitų žmonių grupės niekinimą nesulaukia jokių bylų.
Po jo prašymu rodytų vaizdų iš Gazos ruožo, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky interviu ir Jono Meko performanso, kalbėjo konservatorius Arvydas Anušauskas.
„Neapykantos kalba to nepaslėpsi, po tuo, kad visi aplinkui kalti. Kiekvienam politikui reikia turėti ir atsakomybės, ir drąsos priimti tai, kas reikalaujama už įžeidinėjimus ir neapykantos kalbą“, – už neliečiamybės naikinimą pasisakė jis.
„Aušrietis“ Artūras Skardžius tikino, kad „Nemuno aušra“ nėra antisemitinė partija, o R. Žemaitaitis nėra antisemitas.
„Politikas yra persekiojamas už tragiškų įvykių Gazos sektoriuje politinį vertinimą. Prisikabina prie tam tikros jo išsakytos folklorines formuluotės. Čia ne Čmilytė-Nielsen ar „Foxpay“, – prieš neliečiamybės naikinimą pasisakė „Nemuno aušros“ narys.
S. Kairys: „Tai yra žema“
Niekaip neišeina pradėti kalbėti apie programą ir rinkiminius pažadus, nes visi yra vieno asmens keisto kalbėjimo įkaitais, sakė Simonas Kairys. Aiškino, jog R. Žemaitaitis vieną teiginį sako už Palestiną, o kitą akivaizdžiai antisemitinį.
„Tai yra žema, raginu Seimą kuo greičiau šitą cirką baigti ir pradėti rimtus darbus, kurių reikia valstybei“, – apie Žemaitaičio rodytus vaizdelius kalbėjo S. Kairys.
Prieš neliečiamybės naikinimą pasisakė ir Rimas Jonas Jankūnas. Jis savo kalboje lygino šią situaciją su skiepais, taip pat esą buvo nusiteikta prieš nesiskiepijančius.
„Įrašykite vietoj vienos tautos nesiskiepijusius. <...> Norėčiau, kad nebūtų dvigubų standartų“, – sakė jis.
Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen kreipėsi į socialdemokratus, mat apie Žemaitaitį kalbėti neverta.
„Apie Žemaitaitį kalbėti nėra ko. <...> Ar buvimas valdžioje su 20 plius mandatų buvo vertas klausyti tokių R. Žemaitaičio pasiakymų, kad jis opozicijai sakytų, kad užsičiauptumėm ir grasintų ir čia tik gėlytės?“ – klausė ji.
Neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymu kaltinamas pats parlamentaras jau anksčiau sutiko, kad teisinė neliečiamybė jam būtų naikinama supaprastinta tvarka.
Valdantieji dieną prieš balsavimą Seime sakė ketinantys palaikyti N. Grunskienės prašymą naikinti R. Žemaitaičio teisinį imunitetą.
„Nežinau, kaip balsuos kolegos frakcijose. Aš asmeniškai palaikau, nes yra koalicijos sutartyje numatyta“, – pirmadienį sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis, Seimo vicepirmininkas Saullius Skvernelis.
„Remigijus atsisako savo neliečiamybės ir atitinkamai mes už tai balsuosime, mes laikysimės koalicinio susitarimo“, – jam antrino paskirtasis premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas.
N. Grunskienė pasirašė kreipimąsi į Seimą dėl R. Žemaitaičio neliečiamybės panaikinimo, vykdant lapkričio 18 d. Vilniaus apygardos teismo nutartį, kuria teismas buvo įpareigojęs atlikti šį veiksmą, siekiant, kad galima būtų tęsti baudžiamosios bylos nagrinėjimą.
Panaikinti politiko imunitetą prašoma atsižvelgiant į tai, kad R. Žemaitaitis yra teisiamas dėl neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymo, taip pat dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams bei jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.
Baudžiamosios bylos duomenimis, R. Žemaitaičiui kaltinimai grindžiami jo paties įrašais socialiniame tinkle „Facebook“. Būdamas praeitos kadencijos Seimo nariu, R. Žemaitaitis socialiniame tinkle komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, galimai niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.
Taip pat R. Žemaitaičio partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos iš Lenkijos, Vokietijos, JAV. Atsakydamas į užsienio atstovų neigiamus pasisakymus, R. Žemaitaitis viešai kreipėsi į NATO ir ES valstybių atstovus Lietuvoje, tikindamas, kad jo pasisakymai, laikyti antisemitiškais, buvo blogai interpretuojami. Be to, jis pridūrė, jog žydų bendruomenės už savo žodžius yra viešai atsiprašęs.
Balandį Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog tuometis Seimo narys R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po KT nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!