• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimui antradienį svarstant siūlymą pratęsti Remigijaus Žemaitaičio apkaltos komisijos darbą, norą jame dalyvauti išreiškė ir opozicijos atstovai, anksčiau atsisakę palaikyti šią apkaltos iniciatyvą.

Seimui antradienį svarstant siūlymą pratęsti Remigijaus Žemaitaičio apkaltos komisijos darbą, norą jame dalyvauti išreiškė ir opozicijos atstovai, anksčiau atsisakę palaikyti šią apkaltos iniciatyvą.

REKLAMA

Dalis politikų pripažįsta, kad jų nuomonę pakeitė grupuotės „Hamas“ praėjusį savaitgalį prasidėjęs išpuolis prieš Izraelį.

„Pakalbėjusi su kolegomis iš opozicijos aš norėčiau paprašyti padaryti pertrauką iki popietinio posėdžio, kad būtų galima papildyti nutarimo projektą ir papildyti komisijoje dalyvaujančiųjų sąrašą“, – svarstant komisijos darbo pratęsimą pranešė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Įsitraukti į apkaltos komisijos darbą kolegas viešai paragino demokratas Tomas Tomilinas.

„Visos frakcijos turi dalyvauti, nes tik tokiu būdu realiai darbo legitimumas yra užtikrinamas. Negali valdantieji, viena pusė teisti opozicijos narį“, – sakė parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratė Dovilė Šakalienė per Seimo posėdį pranešė, kad socialdemokratai kategoriškai atsiriboja nuo antisemitinių R. Žemaitaičio pareiškimų, metančių dėmę visam parlamentui, ir remia apkaltos iniciatyvą šiam Seimo nariui.

REKLAMA

„R. Žemaitaičio pasisakymai yra ne tik nesuderinami su Seimo nario etikos reikalavimais, jie yra galimai nusikalstami, mat atkartoja agresiją vykdančių šalių naratyvus. Keistas sutapimas, kad R. Žemaitaitis kartoja tas pačias melagienas, kuriomis Rusija ar Iranas plauna savo gyventojų smegenis“, – teigė Lietuvos socialdemokratų partijos vicepirmininkė.

Socdemų lyderė Vilija Blinkevičiūtė pranešime spaudai teigė, kad „agresijos prieš Izraelį kontekste toks Seimo nario elgesys yra tiesiog neatleistinas“.

REKLAMA
REKLAMA

Nuo antisemitinių pareiškimų antradienį atsiribojo, juos pasmerkė ir opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Rugsėjo viduryje visos opozicinės frakcijos atsisakė prisidėti prie valdančiųjų iniciatyvos surengti apkaltą Mišrios Seimo narių grupės nariu R. Žemaitaičiui dėl jo antisemitinių pasisakymų.

Tuomet opozicijos atstovai tvirtino, kad per apkaltos procesą parlamentaras tik gautų papildomą tribūną nesantaikai skleisti. Jie ragino palaukti, kol R. Žemaitaičio veiksmus įvertins teisėsauga, tik po to būtų aišku, ar yra pagrindas apkaltai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikisi prisikviesti Seimo narį

Apkaltos komisija prašo jos darbą pratęsti iki lapkričio 6-osios. Ji turi padaryti išvadą, ar yra pagrindas pradėti apkaltą R. Žemaitaičiui.

Komisija pratęsti darbą paprašė, nes tikisi į posėdį prisikviesti R. Žemaitaitį, kad išklausytų jo poziciją dėl kaltinimų antisemitizmu.

„Po nesibaigiančių Remigijaus Žemaitaičio komentarų, kad jam iš komisijos pusės nebuvo sudarytos visos galimybės dalyvauti (apkaltos komisijos posėdyje – BNS), aš matau tam tikrą pagrindą manyti, kad tai yra tam tikras sąmoningas bandymas delegitimuoti visą komisijos darbą apeliuojant į vieną punktą, kuris rašo, kad komisija turi apklausti kaltinamąjį, bet nėra nurodyta jokių sankcijų, ką komisijai daryti, jeigu žmogus, kuriam sudaryta apkaltos komisija, nebendradarbiauja su ja, neatsiliepia į kvietimus būti apklaustas, nepateikia iš savo pusės nei alternatyvių laikų, nei pakomentuoja galimybes, išskyrus pateikia subjektyvią nuomonę, kad nedalyvaus, nes apskritai komisijos darbą laiko nelegitimiu“, – antradienį BNS sakė apkaltos komisijos pirmininkas konservatorius Arūnas Valinskas.

REKLAMA

Jis viliasi, kad komisijos darbą pratęsus iki lapkričio 6 dienos, pavyks sužinoti aiškią R. Žemaitaičio poziciją, ar jis liudys komisijai, ar šios teisės atsisako.

Seimo statute numatyta, jog specialioji tyrimo komisija turi išklausyti asmens, kuriam taikoma apkalta, paaiškinimų bei argumentų.

Tyrimo komisija kelis kartus kvietė parlamentarą į savo posėdžius, tačiau R. Žemaitaitis į juos neatvyko. Politikas BNS teigė, kad posėdžių laikas su juo nebuvo derintas, o siūlytas jam netiko dėl kitų suplanuotų susitikimų. Anksčiau parlamentaras teigė, kad apkaltos komisija dirba neteisėtai.

REKLAMA

Nauji įrašai 

A. Valinsko teigimu, apkaltos komisija taip pat svarsto į išvadą įtraukti naujausius R. Žemaitaičio pasisakymus apie Izraelį, kai savaitgalį šią valstybę atakavo grupuotė „Hamas“.

„Įdomu, koks jausmas Izraelio žydams, kai juos dabar kaitina? Pirma, Azerbaidžanas meta lauk armėnus, dabar Izraeliui atėjo eilė? Dar gegužės mėnesį rašiau, kad tam tikrų Izraelio barbarų veiksmai Palestinoje sukels neapykantą jiems ir net visai tautai!“, – savo „Facebook“ paskyroje savaitgalį rašė R. Žemaitaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tuo metu ir dabar Lietuvos komikai mane antisemitu vadino, klausimas, ar dabar tie mūsų komikai mano įspėjimą ir dabar taip vertina. Lazda turi du galus, dabar Izraelio barbarai už Palestiniečių žudymus, kentėti turi“, – tvirtino parlamentaras.

Pasak A. Valinsko, naujausių Seimo narių pasisakymų negalima įtraukti kaip atskirų epizodų, tačiau jie liudija veiklos tęstinumą.

„(...) pasitarę su teisininkais pažiūrėsime, ar galime įtraukti tai į apkaltos išvadą kaip aktualią medžiagą, kuri galbūt pagrįstų veiklos tęstinumą, jos sąmoningumą ir apskritai kaip tam tikrą Remigijaus Žemaitaičio charakteristiką būtent šiuo momentu ir komisijos veiklos metu“, – BNS sakė A. Valinskas.

REKLAMA

Išvadą atšaukė

Penktadienį komisija bendru sutarimu buvo patvirtinusi išvadą, kad yra pagrindas pradėti apkaltą Mišrios Seimo narių grupės atstovui R. Žemaitaičiui dėl jo antisemitinių pasisakymų, tačiau jas atšaukė.

„Išvada nebuvo registruota, mes jos dar nepateikėme Seimo pirmininkei, todėl perbalsavome, ją atšaukėme, kad pagrįsdami tais argumentais, galėtume ją pakoreguoti“, – antradienį aiškino komisijos pirmininkas.

REKLAMA

Išvadą ji privalėjo pateikti iki antradienio, spalio 10 dienos. 

Apkaltą R. Žemaitaičiui dėl jo antisemitinių pareiškimų inicijavo valdančiųjų frakcijų atstovai. Kadangi visos opozicinės frakcijos anksčiau atsisakė deleguoti į komisiją savo narius, joje dabar dirba tik konservatorių, liberalų ir Laisvės frakcijų atstovai.

Apkaltos iniciatyvoje teigiama, kad R. Žemaitaičio vieši pasisakymai ir įrašai socialiniuose tinkluose yra antisemitiniai, kursto neapykantą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apkaltos tekste pateikiami tokie R. Žemaitaičio įrašai: „Pasirodo be Putino dar vieni gyvuliai atsirado Pasaulyje – IZRAELIS“; „Mes Lietuvių tauta niekada neturi(me) pamiršti žydų ir rusų, kurie labai aktyviai prisidėjo prie mūsų TAUTOS NAIKINIMO!“, „Gal kitą kartą Izraelis numes bombą ant Palestiniečių ligoninės su prierašu susprogdinome, nes bijojome, kad jie mus puls <...> AŠ JUMS NORIU SUTEIKTI ŠANSO MIELI IZRAELIO ŽYDAI ATSIPRAŠYTI PALESTINOS IR ES, UŽ JŪSŲ ŠLYKŠČIUS VEIKSMELIUS SVETIMOJE ŠALYJE Ir pasikartosiu „Po tokių įvykių, nelieka nuostabos, kodėl gimsta tokie pasakymai: Lipo žydas kopėčiom ir nukrito netyčiom. Imkit, vaikai, pagaliuką ir užmuškit tą žyduką“ ir kiti.

REKLAMA

„Iš Seimo nario R. Žemaitaičio teiginių turinio ir jų sisteminio pakartotinumo darytina išvada, kad šie pasisakymai pasižymi nuolatiniu neapykantos kurstymu, antisemitinių nuostatų skatinimu, priešiškumo kūrimu, kuris yra tiesiogiai nukreiptas prieš vieną tautinę mažumą – žydų tautą bei Izraelio valstybę“, – rašoma apkaltos iniciatyvoje.

Valdančiųjų vertinimu, sistemingai pasikartojančiais pasisakymais siekiama skatinti smurtą, priešiškumą, pateisinti neapykantą prieš visą žydų tautą ir provokuoti visuomeninę bei tautinę nesantaiką, o tai nesuderinama su Konstitucija ir šalies interesais tarptautinių santykių srityje.

REKLAMA

Generalinė prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl viešo niekinimo ir neapykantos kurstymo prieš bet kokios tautos, rasės, etninę, religinę ar kitokią žmonių grupę. Teisinį imunitetą turintis R. Žemaitaitis jame apklaustas kaip specialusis liudytojas.

Pats Seimo narys teigia, kad pagrindo jo apkaltai nėra, savo įrašų jis nelaiko antisemitiniais, o visus teiginius esą gali pagrįsti tarptautiniais dokumentais ar istoriniais šaltiniais.

REKLAMA
REKLAMA

Komisijai nustačius, kad pagrindas apkaltai yra ir Seimui patvirtinus šią išvadą, parlamentarai turės kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis konstatuotų, ar parlamentaras šiurkščiai pažeidė Konstituciją, ar ne.

Jeigu pažeidimas būtų konstatuotas, nutarimas dėl Seimo nario mandato panaikinimo laikomas priimtu, jei už jį balsavo ne mažiau kaip trys penktadaliai arba ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Tai antroji apkalta, inicijuota šios kadencijos Seime. Parlamentarai yra kreipęsi į Konstitucinį Teismą, ar Seimo narys Petras Gražulis nesulaužė priesaikos ir nepažeidė Konstitucijos tyčia balsuodamas už kitą Seimo narį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų